Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Cztery firmy zainteresowane przebudową Areny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Cztery firmy zainteresowane przebudową Areny
04-07-2023 08:25   Janusz Ludwiczak
Już trzy lata temu miała rozpocząć się przebudowa hali Arena, jednak dopiero w lutym tego roku MTP ogłosiły przetarg na realizację tej inwestycji. Swoją ofertę złożyły cztery firmy.

Jak już informowaliśmy tydzień temu Arena skończyła 49 lat. Prawie pół wieku temu, dokładnie 28 czerwca 1974 r. oddano do użytku halę widowiskowo-sportową w Parku Kasprowicza, która powstała według projektu Jerzego Turzenieckiego na wzór rzymskiego Małego Pałacu Sportu.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, które otrzymały Arenę w 20-letnie użytkowanie planują jej przebudowę. Inwestycja pierwotnie miała rozpocząć się już w 2020 roku, jednak z powodu pandemii i opóźnienia w finansowaniu inwestycja ta rozpocznie się znacznie później. Dopiero pod koniec 2021 r. Międzynarodowe Targi Poznańskie pozyskały fundusze na tą inwestycje ze sprzedaży nieruchomości przy zbiegu ulic Matejki, Ułańskiej i Grunwaldzkiej, na której znajduje się m.in. parking. Za 5,5-hektarową działkę MTP otrzymały 114,5 mln zł.

– Przetarg nie został wcześniej ogłoszony, gdyż czekaliśmy na wydanie zamiennego pozwolenia na budowę, ponieważ na etapie wydawania dokumentu mieliśmy długie dyskusje z organizacjami ekologicznymi. Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. SKO kilka miesięcy wydawało decyzję z korzyścią dla MTP. Ekolodzy również zyskali, wszystkie rozwiązania zostały przedyskutowane, spełniliśmy ich oczekiwania, a roszczenia wycofano – tłumaczył Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Dopiero w poniedziałek, 26 czerwca udało się otworzyć oferty zgłoszone do przetargu.

– Swoje oferty złożyło 4 oferentów. Po zakończeniu konkursu tj. najpóźniej do 24 września 2023 r. zamawiający poinformuje Wykonawców o jego wyniku – informuje w komunikacie Grupa MTP.

Inwestycja zakłada, że poziom podłogi Areny zostanie obniżony o 6 metrów. Zmieni się układ trybun. Hala w sercu Parku Kasprowicza będzie mogła pomieścić nawet do 9 tysięcy widzów. Do tej pory mogła pomieścić 4,2 tys. gości.

Po przebudowie Arena będzie miała 27,5 m wysokości, a jej średnica wyniesie 45,5 m. Hala będzie miała 21 900 m powierzchni, a jej kubatura wyniesie 182 820 m³.

– Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Wejście do Areny od strony Placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację "–1". Przestrzeń wyposażona w food courty będzie miejscem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie nie będą się odbywać żadne wydarzenie – tłumaczy Karolina Nawrot, rzeczniczka MTP.

Plany zakładają również budowę dwóch podziemnych parkingów – odpowiednio na 300 i 500 samochodów. Z kolei przed wejściem do Areny pojawi się plac z formie amfiteatru.

Koszt przebudowy Areny początkowo szacowany był na 100 mln zł, jednak inwestycja będzie trzykrotnie droższa. Według obecnych planów inwestycja ma być gotowa w połowie 2026 roku.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: