Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stukot`56 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stukot`56
28-06-2023 00:37   Janusz Ludwiczak
W przededniu 67. rocznicy Czarnego Czwartku rozdano nagrody "Stukot’56- odgłosy Czerwca", która została ustanowiona w celu promocji wartości, w imię których protestowali robotnicy w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku.

Nagroda "STUKOT`56 – Odgłosy Czerwca" została ustanowiona w zeszłym roku i ma służyć promocji wartości, w imię których protestowano w Poznaniu 28 czerwca 1956 roku, a jej laureaci są "stukotem dla współczesnych", swoimi dokonaniami świadczą o uniwersalnych wartościach Czerwca urzeczywistniając je w naszych czasach.

– Mamy dzisiaj dwóch bohaterów żyjących wśród nas – uczestników Poznańskiego Czerwca 1956, którzy współtworzą i współdziałają na rzecz innych, a przede wszystkim realizują współcześnie przesłanie: O Boga, Za wolność, Prawo i Chleb".
Poprzez ustanowienie takiej nagrody, którą jest statuetka w kształcie okuloka, poszukujemy osób, instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które współcześnie swoimi działaniami i dokonaniami świadczą o nieprzemijalności wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku, urzeczywistniając je w naszych czasach. Nowoczesne świętowanie to już nie tylko kwiaty, znicze i przemówienie, choć też bardzo cenne, ale także poszukiwania współczesnych odniesień i percepcji tak ważnej dla nas, dla naszej Ojczyzny historii
– powiedział Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

W kategorii "O Boga", za konsolidowanie lokalnych społeczności, budowanie wspólnoty wokół historii i tradycji, na fundamencie uniwersalnych wartości chrześcijańskich, za dzielenie się i propagowanie Dobra, nagrodę otrzymała Fundacja Orszak Trzech Króli, która jest pomysłodawcą i organizatorem przemarszów ulicami polskich miast, odbywających się w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną też świętem Trzech Króli.

W drugiej edycji nagrody "Stukot", w kategorii "Za wolność", nagrodę otrzymał Major Zenon Wechmann, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz prezes Wielkopolskiego Oddziału Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Laureat od wielu lat zaangażowany jest w upamiętnianie historii Narodu Polskiego. Wyjątkowo dba o to, aby młode pokolenie zapoznało się z dziejami konspiracji antykomunistycznej troszcząc się o pamięć po zamęczonych i zamordowanych. Doprowadził do zorganizowania pochówku ofiar mordu przy ulicy Niegolewskich oraz symbolicznego upamiętnienia rozstrzelanych w podpoznańskich lasach.

W kategorii "Za prawo i chleb" nagrodę otrzymało Stowarzyszenie Hospicjum Palium, które od lat zajmuje się opieką paliatywną opartą na współczuciu dla chorego i zrozumieniu potrzeb jego i jego rodziny, by zapewnić poprawę życia i godne umieranie. Stowarzyszenie działa samodzielnie od 1996 roku. Przesłanie opieki paliatywnej odczytał bezbłędnie i zaszczepił w środowisku medycznym, w cieniu Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego, Prof. Jacek Łuczak. Placówka jest dziś chlubą miasta, regionu i kraju.

Galę, która odbyła się w targowej Iglicy uświetnił występ poznańskiego trębacza i kompozytora Macieja Fortuny, który wraz z zespołem wykonał premierowo specjalnie przygotowaną z okazji Gali kompozycję słowno-muzyczną pt. "Człowiek 1956".

Na zakończenie otwarta została wystawa "Monumentalna architektura Targu Poznańskiego w fotografii Romana Stefana Ulatowskiego" prezentująca nieznane zdjęcia przedwojennego poznańskiego artysty fotografika znajdujące się w zbiorach Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Wystawę można oglądać na Placu Powszechnej Wystawy Krajowej w pobliżu Iglicy MTP.


Fot: materiały prasowe

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

maj

do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact

17

maj

Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów

18

maj

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory prezydenckie

23

maj

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Łazarskie Fajfy - potańcówka z okazji nadchodzącego Dnia Sąsiada

03

cze

do 06-06-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Europejskie Targi Nauki
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: