Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Łazarzu będzie obowiązywać nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach {►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Łazarzu będzie obowiązywać nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach {►FILM}
07-06-2023 00:46   Janusz Ludwiczak
Na całym Łazarzu w godz. od 22:00 do 6:00 obowiązywać będzie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach – zdecydowała Rada Miasta Poznania.

Już w marcu Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu. W tej sprawie zgłosili się mieszkańcy dolnego Łazarza, którzy mają dość całodobowego sklepu monopolowego.

– Praktycznie cały czas poza okresem zimowym, działalność sklepu monopolowego, który od lat czynny jest 24 godziny na dobę jest wyjątkowo, naprawdę wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców kamienic w obrębie skrzyżowania ulic Kanałowej i Małeckiego. Generalnie chodzi o godziny nocne i dla jasności - nie są to obecnie noce weekendowe ale wszystkie noce w tygodniu. Mają tu miejsce głośne, okraszone wulgarnym słownictwem rozmowy; dyskusje i awantury oraz donośne odgłosy spluwania; torsji czy oddawania moczu, gdyż klienci sklepu (i nie są to wyłącznie wcale tzw. "lokalsi" ale również czujący się bezkarnie, odwiedzający z innych dzielnic) robią to gdzie popadnie, nawet kilka metrów od sklepowego wejścia. Zwykle towarzyszy temu wszystkiemu męczący akompaniament głośnych silników samochodów, pozostawionych na chodzie, czekających na swoich właścicieli, którzy stojąc w ogonku po alkohol przed sklepem, raczą się nieskrępowaną; donośną rozmową. W warunkach nocnych te tubalne i pozostałe dźwięki, nie pozwalają odpocząć - również dzieciom. Interwencje doraźne, nawet z udziałem policji nie przynoszą żadnego skutku. W moim odczuciu lokalizacja całodobowego sklepu tej branży w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań jest niebywałym skandalem. Przecież nie jesteśmy w Rosji – napisał do nas pod koniec lutego Wawrzyniec Kopczyński.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania podjęła uchwałę w sprawie ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

– Uchwała została stworzona na wniosek i prośbę mieszkańców. Rada Osiedla Św. Łazarz również wystąpiła z wnioskiem do prezydenta miasta, by takie ograniczenia wprowadzić. Mamy nadzieję, że tak jak na Starym Mieście rozwiązanie to przyniosło wiele korzyści – uspokoiło ruch nocny i zmniejszyło hałas. Policja bardzo dobrze ocenia ten projekt. Mamy nadzieję, że to dopełni rewitalizację, która toczy się na osiedlu Św. Łazarz – mówiła podczas wtorkowej sesji Sara Szynkowska vel Sęk, radna miasta Poznania.

Od połowy 2018 roku obowiązuje on chociażby w centrum Poznania. Podobny zakaz wprowadziło też wiele miast w Polsce – m.in. Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Katowice, Bydgoszcz czy Zakopane.

– Gdy kilka lat temu wprowadzaliśmy tego typu uchwałę, która ograniczyła detaliczną sprzedaż alkoholu na Starym Mieście po godz. 22 to wtedy zapowiadaliśmy, że nie będziemy wprowadzać na siłę zakazu w innych częściach miasta. Inicjatywa ta wyszła oddolnie.
Na terenie Starego Miasta ewidentnie poprawiło się bezpieczeństwo. Liczba libacji w godzinach wieczorno-nocnych, zaśmiecanie i skargi od mieszkańców znacząco się zmniejszyły. Sklepy, które miały w nazwie spożywcze były w istocie tylko monopolowymi sklepami i bardzo uprzykrzały życie.
Uchwała nie uderza w branże gastronomiczną, alkohol można spożywać w pubach, knajpach, restauracjach w sposób cywilizowany, a nie na ulicy pod budynkami mieszkańców
– wskazywał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Za podjęciem uchwały o zakazie sprzedaży alkoholu w sklepach w godz. od 22:00 do 6:00 na terenie Łazarza było 31 radnych. Od głosu wstrzymała się radna Małgorzata Dudzic-Biskupska. Przeciw był tylko Tomasz Stachowiak.

– Możemy zagalopować się w tym wszystkim i za chwilę wszystkie dzielnice zamkniemy, stworzymy tzw. podziemie – mówił przed głosowaniem radny Tomasz Stachowiak.

– Na Starym Mieście przez wiele lat był potężny problem ze spożywaniem alkoholi w różnych zaułkach, zakamarkach, bramach. Te alkohole były kupowane w sklepach. Ten zakaz sprzedaży nie jest w zakresie lokali gastronomicznych.
Wprowadzenie zakazu na Starym Mieście przyniosło pozytywny efekt.
Z całym szacunkiem dla biznesu i działalności gospodarczej, ale alkohol nie jest towarem pierwszej potrzeby. Jeśli ktoś spożywa alkohol i bez niego nie może żyć to ma konkretny problem, który powinien z innymi instytucjami wyjaśniać i leczyć się
– podsumował radny Andrzej Rataj.

Podjęta we wtorek uchwała Rady Miasta Poznania ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Oznacza to, że zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych – od 22:00 do 6:00 będzie obowiązywać najprawdopodobniej od lipca na terenie całego Łazarza – czyli obszaru w rejonie ulic: Bukowska – Przybyszewskiego – Reymonta – Arciszewskiego – Palacza – Krauthofera – Górecka – Kolejowa – Gąsiorowskich – Głogowska / tory kolejowe – Roosevelta – Bukowska.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: