Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

34 lata temu… - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
34 lata temu…
04-06-2023 00:27   Janusz Ludwiczak
"4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm" – powiedziała Joanna Szczepkowska w polskiej telewizji. Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wolne, demokratyczne wybory. Od 34 lat możemy żyć w wolnej Polsce.

"4 czerwca [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] skończył się [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.]" powiedziała Joanna [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.].
Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] odbyły się w Polsce [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.] wybory. Od 34 lat możemy żyć w [------] [Ustawa o Kontroli Publikacji i Widowisk z dn. 31.VII 1981 roku.].

Tak przed 4 czerwca 1989 roku mógłby wyglądać zamieszczony powyżej tekst, a tak może wyglądać dziś:
"4 czerwca 1981 roku skończył się w Polsce komunizm" - powiedziała Joanna Szczepkowska w polskiej telewizji.
Data przełomowa w dziejach polskiej historii. Dokładnie 4 czerwca 1989 roku odbyły się w Polsce wolne, demokratyczne wybory. Od 34 lat możemy żyć w wolnej Polsce.

Były to pierwsze po II wojnie światowej, częściowo wolne wybory. Już w pierwszej turze kandydaci Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" zdobyli w Sejmie 160 ze 161 mandatów, na których obsadzenie zgodzili się komuniści w trakcie obrad okrągłego stołu. Dwa tygodnie później do Sejmu wszedł jeszcze jeden kandydat opozycji, pozostałe mandaty zdobyli kandydaci "obozu władzy" – głównie z Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), ale również Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL) i Stronnictwa Demokratycznego (SD).

4 czerwca 1989 r. frekwencja w wyborach wyniosła 62% (w drugiej turze 25%). Posłami wybranymi z ówczesnego województwa poznańskiego z ramienia "Solidarności" zostali: Paweł Łączkowski, Ireneusz Pięta, Michał Wojtczak, Hanna Suchocka i Leonard Szymański, zaś mandat senatora otrzymali: prof. Janusz Ziółkowski i Ryszard Ganowicz.

Cyryl, czyli Cyfrowe Repozytorium Lokalne zamieściło zdjęcia autorstwa Jana Kołodziejskiego, które pokazują jak było 4 czerwca 1989 roku. Przed Obwodowymi Komisjami Wyborczymi znajdowały się punkty informacyjne Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Jest również zdjęcie z Areny, w której odbył się wiec "Solidarności".


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

01

paź

Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Światowy Dzień Serca - rodzinny piknik edukacyjno-zdrowotny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: