Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na Łazarzu będzie nocna prohibicja? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na Łazarzu będzie nocna prohibicja?
26-05-2023 13:32   Janusz Ludwiczak
Czy na Łazarzu zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach pomiędzy godz. 22:00 i 6:00? Zdecyduje o tym niebawem Rada Miasta Poznania.

Jak już informowaliśmy w marcu Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu. W tej sprawie zgłosili się mieszkańcy dolnego Łazarza, którzy mają dość całodobowego sklepu monopolowego. Często w nocy muszą liczyć się z hałasem, oddawaniem moczu pod drzewami czy bramami kamienic.

– Praktycznie cały czas poza okresem zimowym, działalność sklepu monopolowego, który od lat czynny jest 24 godziny na dobę jest wyjątkowo, naprawdę wyjątkowo uciążliwa dla mieszkańców kamienic w obrębie skrzyżowania ulic Kanałowej i Małeckiego. Generalnie chodzi o godziny nocne i dla jasności - nie są to obecnie noce weekendowe ale wszystkie noce w tygodniu. Mają tu miejsce głośne, okraszone wulgarnym słownictwem rozmowy; dyskusje i awantury oraz donośne odgłosy spluwania; torsji czy oddawania moczu, gdyż klienci sklepu (i nie są to wyłącznie wcale tzw. "lokalsi" ale również czujący się bezkarnie, odwiedzający z innych dzielnic) robią to gdzie popadnie, nawet kilka metrów od sklepowego wejścia. Zwykle towarzyszy temu wszystkiemu męczący akompaniament głośnych silników samochodów, pozostawionych na chodzie, czekających na swoich właścicieli, którzy stojąc w ogonku po alkohol przed sklepem, raczą się nieskrępowaną; donośną rozmową. W warunkach nocnych te tubalne i pozostałe dźwięki, nie pozwalają odpocząć - również dzieciom. Interwencje doraźne, nawet z udziałem policji nie przynoszą żadnego skutku. W moim odczuciu lokalizacja całodobowego sklepu tej branży w bezpośrednim sąsiedztwie mieszkań jest niebywałym skandalem. Przecież nie jesteśmy w Rosji – napisał do nas pod koniec lutego Wawrzyniec Kopczyński.

Mieszkaniec dolnego Łazarza twierdzi, że interwencje policji są skuteczne, ale na krótko. Gdy znikają patrole sytuacja się powtarza.

– Policjanci są tu regularnie i znają problem. Oni najlepiej wiedzą. Ich interwencje jakkolwiek nie byłyby skuteczne, są jedynie doraźnym działaniem – takim pudrowaniem skutków. Sami też interweniujemy werbalnie w nocy z balkonów ale narażamy się jedynie na wyzwiska, co z czasem przestało już bawić. Mieszkamy tu długo, kochamy koloryt dzielnicy i naszego fyrtla. Na Łazarzu jest życie a swobodę ludzkich zachowań rozumiemy i szanujemy. Z byle hałasu nie robimy afery. Jednak nocna działalność sklepu stała się nadto dolegliwą zmorą. Do północy bywa jako tako. Natomiast w późnych godzinach nocnych, między godziną pierwszą a np. trzecią, pojawia się druga fala klientów – np. na tzw. rozchodniaczka lub wtedy, kiedy trzeba dokupić alkohol na imprezę czy dobić się na miejscu. Jak zaobserwowaliśmy, klienci przybywają tu pieszo lub autami z innych oddalonych ulic i dzielnic. Obecnie jest to często młodzież, która przy okazji zakupu traktuje skwer jako nocny klub dyskusyjny na świeżym powietrzu. A tu akustyka jest nieubłagana – zaznacza Wawrzyniec Kopczyński.

Na Łazarzu przybywa też sklepów, w których do późnych godzin wieczornych, a także w niedziele i święta można kupić alkohol. Chodzi już nie tylko o "Żabki", ale też o markety alkoholowe sieci "Duży Ben" – na samym Łazarzu jest ich już 6.

Rada Osiedla Św. Łazarz chce, by na terenie całego Łazarza został wprowadzony zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, miałby on obowiązywać w godz. od 22:00 do 6:00.

Od połowy 2018 roku obowiązuje on chociażby w centrum Poznania. Podobny zakaz wprowadziło też wiele miast w Polsce – m.in. Kraków, Wrocław, Gdańsk, Łódź, Katowice, Bydgoszcz czy Zakopane.

– Z prośbą o interwencje zgłosiło się do nas wielu mieszkańców. Całodobowa sprzedaż alkoholu powoduje uciążliwość, stąd propozycja, by na Łazarzu było tak jak na Starym Mieście – mówił podczas marcowej sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały: "W ocenie Rady Osiedla, zasadne jest wprowadzenie na terenie Osiedla Św. Łazarz takich samych zasad dotyczących godzin sprzedaży alkoholu w sklepach, jakie obowiązują na terenie Osiedla Stare Miasto. Osiedle Św. Łazarz powinno być przede wszystkim przyjaznym miejscem do mieszkania. Z inicjatywą ograniczenia sprzedaży alkoholu w nocy na terenie Osiedla Św. Łazarz zwrócili się do Rady Osiedla mieszkańcy. Opisali oni, jak wygląda sytuacja w pobliżu całodobowego sklepu z alkoholem i jak duże problemy dla okolicznych mieszkańców się z tym wiążą. Wskazali też na całkowitą nieskuteczność doraźnych interwencji, nawet z udziałem policji. Nie rozwiązują one problemu stałego zakłócania porządku. Problem wymaga systemowego rozwiązania, które sprawdziło się na terenie Osiedla Stare Miasto".

Podczas najbliższej sesji miejscy radni podejmą uchwałę w sprawie "ustalenia na terenie osiedla św. Łazarz ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży".

– Rada Osiedla św. Łazarz wystąpiła do Prezydenta Miasta Poznania z wnioskiem o ograniczenie czasu sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie osiedla św. Łazarz. Funkcjonujące w tym rejonie miasta sklepy, prowadzące nocną sprzedaż napojów alkoholowych, są szczególnie uciążliwe ze względu na hałas generowany przez podjeżdżające licznie auta z innych rejonów dzielnicy i znaczną liczbę osób dokonujących zakupów napojów alkoholowych w tych sklepach. Alkohol zakupiony w sklepach w godzinach nocnych jest nagminnie spożywany w miejscach publicznych, gdzie dochodzi do częstych przypadków zakłóceń porządku publicznego związanych z jego spożyciem. Jest to również spory problem ze względu na ilość generowanych śmieci przy punktach sprzedaży alkoholu. Wprowadzenie ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych między godziną 22:00 a 6:00 niewątpliwie przyczyni się do poprawy komfortu życia mieszkańców tego rejonu miasta oraz bezpieczeństwa zarówno poznaniaków, jak i turystów coraz liczniej odwiedzających w godzinach nocnych tą część miasta, a co za tym idzie - do poprawy wizerunku osiedla św. Łazarz – argumentują w projekcie uchwały poznańskie radne Lidia Dudziak i Sara Szynkowska vel Sęk.

Wprowadzenie zakazu nie chce jedna właściciel sklepu całodobowego na rogu ulic Małeckiego i Kanałowej.

– Moi pracownicy dokładają wszelkich starań, by noce przebiegały w ciszy i spokoju. Pod żadnym pozorem nie ma mowy o sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym czy nieletnim.
Mój sklep bezkonkurencyjnie sprzedaje alkohol w nocy, jedynie przez 2,5 godziny (w godz. od 2:30 do 3:30 jest przerwa techniczna). Jeżeli ktoś kupił alkohol w późnych godzinach nie oznacza, że został zakupiony w moim sklepie, i nie mój sklep jest źródłem problemu
– powiedział w rozmowie z Telewizją WTK właściciel sklepu spożywczo-monopolowego na rogu Małeckiego i Kanałowej.

Właściciel obawia się też, że wprowadzenie zakazu spowoduje zakończenie jego działalności oraz zwolnienia pracowników.

– Jestem małym przedsiębiorcą, nienależącym do żadnej sieci, co powoduje, że na tle konkurencji wypadam bardzo słabo. Nie zachęcam klientów do kupna alkoholu promocjami jak sklepy sieciowe – podsumowuje.

W przyszłym tygodniu opinię w sprawie ustalenia na terenie osiedla św. Łazarz w Poznaniu ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży podejmą poznańscy radni z Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego. Omawiany ma być również podobny projekt dotyczący Wildy.

Ostateczną decyzję w sprawie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu na Łazarzu 6 czerwca ma podjąć Rada Miasta Poznania.

Aktualizacja: Na całym Łazarzu w godz. od 22:00 do 6:00 obowiązywać będzie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach – zdecydowała Rada Miasta Poznania. Więcej o tym tutaj.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: