Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Skwer przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej otrzyma imię Antoniego Peretiatkowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Skwer przy skrzyżowaniu Głogowskiej i Hetmańskiej otrzyma imię Antoniego Peretiatkowicza
25-05-2023 10:47   Janusz Ludwiczak
Polski naukowiec, prawnik, sanacyjny działacz polityczny, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu w 1935 roku, Antoni Peretiatkowicz został patronem skweru przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej– tak zdecydowali jednogłośnie poznańscy radni podczas ostatniej sesji.

Skwer przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej (po stronie osiedla im. Hipolita Cegielskiego) nosi już imię Antoniego Peretiatkowicza.

– Nazwanie skweru imieniem Antoniego Peretiatkowicza następuje z inicjatywy Prezydenta Miasta Poznania. Teren ten stanowi własność Miasta Poznania i w części Skarbu Państwa, jest urządzony i ogólnodostępny. Antoni Peretiatkowicz mieszkał w pobliżu tego skweru, przy ówczesnej ul. Marszałka Focha (a obecnie ul. Głogowskiej), zatem proponowana lokalizacja jest w pełni uzasadniona – argumentował podczas sesji Andrzej Krygier z Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GeoPoz.

W marcu pozytywną opinię w tej sprawie podjęła Rada Osiedla Św. Łazarz. Projekt pozytywnie zaopiniowała również Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Za nazwaniem skweru imieniem Antoniego Peretiatkowicza było 32 radnych. Uchwałą została podjęta jednogłośnie (za było 32 radnych).

– Dziękuję, że uchwałą została podjęta. Dziwne jest, że przez tyle lat nie udało się uhonorować rektora dwóch uczelni przed wojną – powiedział radny Andrzej Rataj.

– Jest to wielka postać w odniesieniu do Poznania akademickiego. Warto, by Antoni Peratiatkowicz został upamiętniony w postaci np. małego pomnika czy innego postulatu – dodał radny Przemysław Alexandrowicz.

Antoni Peretiatkowicz – polski naukowiec, prawnik, sanacyjny działacz polityczny, radca Izby Przemysłowo-Handlowej w Poznaniu w 1935 roku. W latach 1936 – 1939 był rektorem Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza – UAM).

Za jego kadencji znowelizowano ustawę o szkołach akademickich, przywracając dawną autonomię uczelni. Uniwersytet Poznański był w tym czasie jedyną uczelnią, w której odbywały się - niezależne do władz państwowych - wykłady akademickie na temat obrony przeciwlotniczej. Prof. Peretiatkowicz był współtwórcą i pierwszym rektorem Poznańskiej Akademii Handlowej – czytamy na stronie UAM.

Antoni Peretiatkowicz za udział w demonstracjach w 1905 r. był aresztowany i więziony na Pawiaku, a następnie wydalony z uniwersytetu warszawskiego. W Berlinie, Lwowie i Krakowie kontynuował studia prawnicze. W 1909 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Pracę naukową rozpoczął jeszcze w okresie studiów i publikował artykuły z dziedziny prawa międzynarodowego na łamach „Gazety Sądowej Warszawskiej”. W latach 1908-1909 w „Archiv für Rechts- und Wirtschaftsphilosophie” ogłosił pracę o polskiej filozofii prawa XX w. Na studiach specjalistycznych przebywał w latach 1909–1914 w Paryżu, Genewie i Heidelbergu. Habilitował się w 1914 na Uniwersytecie Jagiellońskim na podstawie pracy Filozofia prawa J. J. Rousseau, a od 1914 docent tegoż uniwersytetu. W 1918 na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie został profesorem nadzwyczajnym filozofii prawa i metodologii umiejętności prawniczych. Do Poznania przeniósł się na początku 1919 i został powołany na Uniwersytecie Poznańskim profesorem zwyczajnym nauki o państwie i prawie państwowym.

W latach 1919–1927 był organizatorem i prezes Towarzystwa Prawniczego i Ekonomicznego w Poznaniu. W latach 1921–1939 był założycielem oraz redagował kwartalnik „Ruch Prawniczy i Ekonomiczny” oraz „Encyklopedię Prawa” od 1923. Został również w 1928 w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu kierownikiem Katedry Prawa Państwowego i Publicznego, a w latach 1930–1936 był jej dyrektorem. Uczelnia dzięki jego staraniom w 1938 uzyskała prawa szkoły akademickiej z tytułem Akademii Handlowej, a w latach 1938/1939 został jej pierwszym rektorem. W 1936 r. zorganizował Instytut Prawa Publicznego. W 1937 w Warszawie został mianowany członkiem Trybunału Kompetencyjnego, a w 1939 r. sędzią Najwyższego Trybunału Administracyjnego i był nim do 1947. W 1939 r. został wysiedlony z Poznania, przeniósł się do Warszawy i do sierpnia 1944 r. wykładał w Szkole Handlowej profesora Edwarda Lipińskiego.

Po zakończeniu Powstania Warszawskiego wyjechał do Piotrkowa Trybunalskiego i tam na tajnych kompletach uniwersyteckich wykładał prawo administracyjne. Do Poznania powrócił w marcu 1945 i na Uniwersytecie Poznańskim objął Katedrę Prawa Państwowego, wykładając równocześnie do 1951 r. w Akademii Handlowej.

Na Sejmie PRL I kadencji był konsultantem Komisji Spraw Ustawodawczych oraz członkiem licznych instytutów naukowych. W Poznaniu piastował również godność prezesa Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej i należał do działaczy Stronnictwa Demokratycznego.

Zmarł 18 grudnia 1956 r. w Poznaniu. Został pochowany na cmentarzu Górczyńskim.

Mieszkał na Łazarzu, w kamienicy naprzeciwko skweru, który ma otrzymać właśnie jego imię.


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: