Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Biskup Romuald Kujawski obchodził złoty jubileusz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Biskup Romuald Kujawski obchodził złoty jubileusz
17-05-2023 07:05   Janusz Ludwiczak
Ks. biskup Romuald Kujawski, który przez 14 lat był biskupem w diecezji Porto Nacional w Brazylii obchodził w niedzielę złoty jubileusz kapłaństwa.

Z okazji złotego jubileuszu ks. biskup Romuald Kujawski odprawił w niedzielne południe uroczystą mszę świętą w kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej.

"Jubileusz święceń to przede wszystkim święto Chrystusa, którego kapłan w swym życiu naśladuje" – mówił jubilat podczas dziękczynnej mszy św.

Nabożeństwo sprawowali również biskup senior Zdzisław Fortuniak, bp Jan Glapiak, ks. prof. Bogdan Częsz, który towarzyszył jubilatowi w życiowej drodze, m.in. jako prezes ministrantów w rodzinnej parafii Matki Boskiej Bolesnej, a potem razem studiował w Rzymie.

Ks. biskup Romuald Kujawski urodził się 24 stycznia 1947 roku. Mieszkał przy ulicy Jarochowskiego 52, na terenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Jest absolwentem "Marcinka" (I Liceum Ogólnokształcącego), które ukończył w 1965 roku. Studiował teologię życia wewnętrznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie obronił pracę doktorską.

24 maja 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W 1988 r. wyjechał do Brazylii, gdzie był misjonarzem oraz profesorem i rektorem seminarium duchownego w Diamantina.

15 sierpnia 2008 r. przyjął sakrę biskupią w diecezji Porto Nacional w Brazylii. Rok później, 4 listopada 2009 roku decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI został mianowany ordynariuszem – biskupem diecezjalnym. Przyjął zawołanie: " State in fide" ("Trwajcie silni w wierze"). Diecezja Porto Nacional powstała w 1915 r.

– Diecezja Porto Nacional w Stanie Tocantins jest bardzo rozległa. Obszarem obejmuje ok. 100 tys. m², czyli ⅓ terytorium Polski. Do najdalszej parafii miałem około 560 kilometrów. Nie do wszystkich parafii jest dostęp - droga asfaltowa. Porto Nacional niekiedy jest także nazywane "Bramą do Amazonii". Klimat tropikalny, gorący, raczej uciążliwy – opowiadał ks. biskup Romuald Kujawski.

W grudniu biskup Romuald Kujawski złożył rezygnację, którą przyjął papież Franciszek. Powodem było osiągnięcie 75. roku życia i przejście na emeryturę.

– Obecnie bp Kujawski przebywa przez sześć miesięcy w roku w Poznaniu, gdzie pomaga w duszpasterstwie, a przez sześć miesięcy w Brazylii. Zaangażował się także w tworzenie centrum formacyjno-edukacyjnego na Seszelach, które zostanie otwarte w sierpniu br. – informuje Archidiecezja Poznańska.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

01

paź

Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Światowy Dzień Serca - rodzinny piknik edukacyjno-zdrowotny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: