Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W 90. rocznicę erygowania – powstała książka o kościele Św. Michała Archanioła - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W 90. rocznicę erygowania – powstała książka o kościele Św. Michała Archanioła
11-04-2023 07:45   Janusz Ludwiczak
Zanim powstał tutaj kościół wcześniej znajdował się browar, później fabryka mebli, a następnie restauracja, która mogła przyjąć do 2,5 tys. gości – można dowiedzieć się o tym z książki wydanej przez Wydawnictwo Miejskie Posnania z okazji 90-lecia Parafii Św. Michała Archanioła.

– W ubiegłym roku obchodziliśmy 90. rocznicę erygowania parafii. Przy okazji rozmowy z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim, który zawsze uczestnicy w dożynkach miejskich w naszym kościele i w Parku Wilsona rozmawialiśmy o remoncie elewacji zewnętrznej kościoła. I tak zrodził się pomysł wydania publikacji – powiedział ks. Eugeniusz Guździoł, proboszcz Parafii Michała Archanioła.

Książka, którą wydało Wydawnictwo Miejskie Posnania będzie rozdawana w najbliższą niedzielę po mszach świętych.


Zanim przy ulicy Stolarskiej powstał kościół rzymsko-katolicki mieścił się tutaj browar piwa, który zbudowany został w latach 70. XIX wieku. Browar nosił nazwę "Brovaria" (choć istnieją również informacje o nazwie "Bavaria") i należał do Żydów. Produkowane były w nim niemieckie gatunki piwa, zwłaszcza z rejonu Bawarii (stąd nazwa).

Następnie w latach 1918-1929 mieściła się tutaj fabryka mebli. Budynek został zakupiony przez Spółkę Stolarską. Stąd też wzięła się nazwa ulicy, która łączy ulicę Grunwaldzką ze Śniadeckich.

Trzy lata później z budynku przy Stolarskiej 7 urządzono kościół pw. Michała Archanioła. 19 kwietnia 1932 r. za ówczesne 300 tys. zł. Archidiecezja nabyła nieruchomość o powierzchni 1 ha. Wtedy przystąpiono do zaadaptowania podziemi byłego budynku fabrycznego na potrzeby kościoła. 10 lipca 1932 r. o godz. 9:00 Prymas Polski kard. August Hlond dokonał uroczystego poświęcenia dolnej świątyni. Górny kościół został otwarty dopiero na odpust Patrona-św. Michała we wrześniu 1938 r.

W latach 1932-1938 granica parafii sięgała od Kaponiery ulicami: Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Jackowskiego, Wawrzyniaka i Bukowską do granicy miasta z Ławicą, dalej do ulicy Grunwaldzkiej, Reymonta, Wyspiańskiego, Marszałka Focha (Głogowska), Kanałową, Kolejową do ulicy Dworcowej. Po utworzeniu Parafii Św. Jana Kantego w 1948 roku granica Parafii Michała Archanioła przebiegała ulicami Reymonta, Przybyszewskiego, Marcelińską, Szamotulską, Brzask, Bukowską, Zwierzyniecką, Roosevelta, Dworcową, Głogowską, Kolejową, Kanałową i Wyspiańskiego.

W trakcie II wojny światowej świątynia poważnie została zniszczona przez samoloty, które zbombardowały budynek. Podczas okupacji niemieckiej (od listopada 1939 do 1945 r.) kościół był zamknięty. Okupant zrobił z miejsca kultu religijnego magazyn polskich książek, usuniętych z bibliotek i wielu prywatnych mieszkań.

9 kwietnia 1944 r. samoloty 8. Armii Powietrznej USA pomyłkowo zbombardowały świątynię, został zniszczony górny kościół (spłonął niemal cały księgozbiór).

W latach 1945-1948 parafii św. Michała służył poewangelicki kościół przy ul. Matejki (obecny kościół św. Anny). W roku 1948 nastąpił powrót siedziby parafii na ul. Stolarską. Msze święte i nabożeństwa były odprawiane w dolnym kościele. W górnym kościele rozpoczęto odbudowę (skrócono budynek o 14 m) i wykonano inny wystrój świątyni. Prace trwały do roku 1960, kiedy to abp. Antoni Baraniak dokonał 2 października ponownej konsekracji.

Warto dodać, że na ścianach zewnętrznych kościoła znajduje się tablica poświęcona bł. ks. Marianowi Konopińskiemu, pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich, zaś ołtarz, który znajduje się w prezbiterium pochodzi z auli pobliskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Mimo, iż kościół Michała Archanioła znajduje się na Łazarzu, przy ulicy Stolarskiej 7, to Parafia Michała Archanioła należy do dekanatu Poznań-Jeżyce. Parafia Michała Archanioła liczy blisko 8 tysięcy mieszkańców. Jej obszar obejmuje m.in. ulice Chełmońskiego (8-18), Gąsiorowskich, Głogowska (nr.niep.1-49,nr.parz.4-40), Grottgera, Kanałowa (1-9), Kolejowa (1-3, 55, 55a, 57, Kossaka (11-23), Małeckiego (1-7, 31-38), Matejki (1-18, 56-68), Reymonta (nr.niep. 3-19), Śniadeckich, Ułańska (nr niep.1-5, nr parz.10-28), Wyspiańskiego (nr 38).


Komentarze (1)

12-04-2023 18:33:48
Swojak
Super a gdzie można ją zakupić ?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: