Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Katolicy obchodzili Wielkanoc, prawosławni rozpoczęli Wielki Tydzień - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Katolicy obchodzili Wielkanoc, prawosławni rozpoczęli Wielki Tydzień
11-04-2023 07:00   Janusz Ludwiczak
W niedzielę katolicy świętowali Zmartwychwstanie Pańskie. Prawosławni, wśród których jest wielu obywateli Ukrainy Wielkanoc będą obchodzić dopiero w najbliższą niedzielę. W cerkwi przy ul. Marcelińskiej w nocy z soboty na niedzielę odprawione zostanie czterogodzinne nabożeństwo.

W niedzielę Wielkanoc obchodzili katolicy, a dla prawosławnych była to Niedziela Palmowa. Tygodniowa różnica wynika stąd, że wyznawcy obrządku wschodniego posługują się kalendarzem juliańskim. Katolicy świętują Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca, tymczasem Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: Niedziela Wielkanocna musi wypadać także po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane.

W niedzielę prawosławni obchodzili Niedzielę Palmową, zwaną Niedzielę Wierzbną. W czwartek o godz. 17:00 w cerkwi konkatedralnej pw. św. Mikołaja przy ul. Marcelińskiej 20 odprawione zostanie nabożeństwo z okazji Wielkiego Czwartku – Czytanie XII Ewangelii Pasyjnych. Dzień później, również o 17:00 odbędzie się nabożeństwo wieczorne z wyniesieniem Płaszczenicy – świętego Całunu. Z kolei w sobotę o godz. 23:30 rozpocznie się Pascha, czyli główna celebracja uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego.

W cotygodniowych nabożeństwach sprawowanych w niedzielę o godz. 10:00 do tej pory uczestniczyło około 100 osób, jednak ze względu na wojnę w Ukrainie liczba wiernych jest znacznie większa. Cerkiew przy ul. Marcelińskiej 20, oprócz tej w Kaliszu i świątyni grekokatolickiej jest jedynym kościołem prawosławnym w Wielkopolsce.

Świątynia prawosławna, która znajduje się przy ul. Marcelińskiej 20 została konsekrowana 13 kwietnia 1924 roku, zaś sam budynek pochodzi z początku XX wieku, pierwotnie służący jako stajnia dla pułku kawalerii. Zanim powstała cerkiew wierni prawosławni (głównie Grecy) spotykali się we własnych domach. Obecnie parafia należy do dekanatu łódzkiego diecezji łódzko-poznańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Cerkiew prawosławna jest jednym z największych wyznań chrześcijańskich na świecie i liczy ok. 350 milionów osób. W Polsce jest ok. 700 tysięcy wiernych wyznania prawosławnego, głównie zamieszkałych na wschodzie kraju.


Komentarze (4)

11-04-2023 12:07:53
REDAKCJA
@M.: Tak jak pisze Łukasz - część Ukraińców obchodzi święta razem z katolikami. W Cerkwi przy Marcelińskiej nabożeństwa odprawiane są tak jak zazwyczaj zgodnie z kalendarzem juliańskim.
@Polak: Rady Języka Polskiego wydała komunikat w tej sprawie:
"Biorąc pod uwagę szczególną sytuację i szczególne odczucia naszych ukraińskich przyjaciół, którzy wyrażenia 'na Ukrainie', 'na Ukrainę' często odbierają jako przejaw traktowania ich państwa jako niesuwerennego, Rada Języka Polskiego zachęca do szerokiego stosowania składni 'w Ukrainie' i 'do Ukrainy'. (...) Przyimki 'w' oraz 'do' są zalecane szczególnie w języku publicznym (urzędowym, prasowym) i w tych kontekstach, w których moglibyśmy zastąpić słowo 'Ukraina' wyrażeniem 'państwo ukraińskie'. Piszmy więc 'wizyta prezydenta w Ukrainie', a nie 'na Ukrainie'. Lepiej pisać o wojnie 'w Ukrainie' niż 'na Ukrainie', choć druga wersja też nie jest niepoprawna" - podkreśla Rada Języka Polskiego.
Mówił o tym niedawno też prof. Jan Miodek - należy używać formy w Ukrainie.
Poza tym w przypadku innych krajów raczej pisze Pan we Włoszech, w Hiszpanii...
Pozdrawiam
11-04-2023 11:55:41
Polak
Redaktorze, piszę się na Ukrainie co to za szerzenie jakieś nowomowy i kaleczenie pięknego języka polskiego..
11-04-2023 11:22:47
Łukasz
@M.: Nie wszyscy. Cerkiew i tak mają tylko jedną w Poznaniu
11-04-2023 10:25:16
M.
Ukraińcy od zeszłego roku zaczęli obchodzić Święta zgodnie z kalendrzem zachodnim. Wielki Tydzień obchodzą teraz praowsławni podlegający Patriarchatowi Moskiewskiemu.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: