Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zdewastowano pomnik przy Jarochowskiego: "W tej szkole rozpoczęto nauki, gdy trwały jeszcze walki..." - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zdewastowano pomnik przy Jarochowskiego: "W tej szkole rozpoczęto nauki, gdy trwały jeszcze walki..."
07-04-2023 23:14   Janusz Ludwiczak
"Precz z komuną do skansenu!!!!" – ktoś zdewastował pomnik przy ul. Jarochowskiego, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 33. Obelisk ten upamiętnia wyzwolenie Poznania i informuje, że "była to pierwsza placówka po II wojnie światowej, w której zajęcia lekcyjne były prowadzone w języku polskim".

O sprawie poinformowała mieszkanka na Nieformalnej Grupie Łazarskiej. Nieznany sprawca bądź sprawcy najprawdopodobniej w nocy na pomniku upamiętniającym wyzwolenia Poznania i informującym, że szkoła przy ul. Jarochowskiego była pierwszą, w której zaprzestano nauczanie w języku niemieckim napisał: "Precz z komuną do skansenu!!!!"

Sprawa została zgłoszona już na policję przez dyrekcję szkoły, a wandala lub wandali być może uda się zatrzymać. Obszar ten objęty jest monitoringiem.

Obelisk ten nieprzypadkowo znajduje się przy ul. Jarochowskiego, przed obecną Szkołą Podstawową nr 33. Ówczesna Szkoła Powszechna przy ul. Jarochowskiego 1 była to pierwsza placówka po II wojnie światowej, w której zajęcia lekcyjne były prowadzone w języku polskim, o czym świadczy znajdująca się tablica:

"W tej szkole w dniu 12 II 1945 r. rozpoczęto naukę, gdy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania spod okupacji hitlerowskiej. Szkoła im. Zdobywców Cytadeli Poznańskiej w 25. rocznicę P.R.L".

– Pamiętam, że będąc uczniem tej szkoły nasze akademie rozpoczynały się od słów: "Jeszcze na Cytadeli trwały walki, gdy bohaterska armia radziecka...", co ma swój wydźwięk, bo trwało jeszcze 11 dni walk. Teraz to już zupełnie inna szkoła. Gdy wróciłem tutaj po kilku latach, już w roli dyrektora były w tej szkole inne ściany i inne czasy. Dziś zależało nam na tym, aby młodzież sobie uświadomiła, że w tej chwili mogą spokojnie się uczyć w polskiej szkole i mówić w polskim języku – mówił nam Lech Sadowski, były dyrektor SP33.

Pomnik Otwarcia Pierwszej Szkoły został odsłonięty w 1969 roku. Na obelisku o wysokości 2 metrów umieszczono dwie płaskorzeźby, z których jedna przedstawia rozłożoną księgę, a nad nią palący się znicz. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Ryszard Skupin.


Fot: Julia DY

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

22

cze

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Giełda modelarska samochodów

30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: