Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pytają mieszkańców o tramwaj na os. Kopernika - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pytają mieszkańców o tramwaj na os. Kopernika
07-04-2023 22:47   Janusz Ludwiczak
Przynajmniej od lat 80` planowana jest budowa trasy tramwajowej przez ul. Arciszewskiego na os. Kopernika. Tymczasem przeciwni tej inwestycji jest część mieszkańców Raszyna. Lokalni politycy z Platformy Obywatelskiej odwiedzają mieszkańców, pytając ich czy tramwaj na os. Kopernika jest potrzebny.

O budowie trasy tramwajowej na osiedle Kopernika mówi się przynajmniej od lat 80. Plany zakładają, ze tramwaj miałby jechać od skrzyżowania ulic Reymonta i Hetmańskiej przez szeroki pas rozdziału ulicy Arciszewskiego i dalej ulicą Zamkniętą, przecinając Ściegiennego do pętli w rejonie skrzyżowania ulic Promienistej i Jawornickiej. Dzięki tej inwestycji, która od trzech dekad zapisana jest w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego moglibyśmy bimbą dojechać również na cmentarz Górczyński.

W 2016 roku miasto przeprowadziło konsultacje społeczne, w których 73% ankietowanych poparło projekt.

Tymczasem część mieszkańców Raszyna jest przeciwna tej inwestycji.

"Nie wiemy, czy tramwaj, nawet z wyciszonym podłożem nie będzie stanowił zagrożenia budowlanego dla wieżowca przy ul. Raszyńskiej nr 90 (…) W ramach realizacji może dojść do wycinki także ponad dwustu 80-letnich drzew. Większość stałych mieszkańców bardziej ceni sobie ciszę, spokój, obecność dużej ilości drzew, niż dodatkowy środek komunikacji. Raszyn posada i tak dobre połączenia autobusowe, a tańsze byłoby doprowadzenie tramwaju na os. Kopernika od strony ulicy Grunwaldzkiej – wskazują mieszkańcy Raszyna w petycji.

Budowa trasy tramwajowej na os. Kopernika jest jednak uzależniona od finansów. Miasto na ten cel chce pozyskać dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

– Powstanie tramwaju na Kopernika jest uzależnione od pozyskania środków unijnych i zabezpieczenia pieniędzy w budżecie Miasta. Realizacja tego projektu ze względów finansowych nie będzie możliwa przez najbliższych kilka lat – mówił podczas Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podczas marcowego spotkania z mieszkańcami Grunwaldu.

Inwestycja ta jest na całkiem zaawansowanym etapie. "Copernicus – tramwaj na Kopernika" posiada już projekt funkcjonalno-użytkowy, co pozwoli na pozyskanie środków unijnych, a także opracowane zostało studium wykonalności. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu wydała też decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która daje zielone światło na budowę tramwaju.

Tymczasem od połowy marca lokalni politycy z Platformy Obywatelskiej odwiedzają mieszkańców, pytając ich czy tramwaj na os. Kopernika jest potrzebny.

– Miasto ma kilka "marzeń" jeśli chodzi o rozwój transportu zbiorowego. Chcemy zapytać mieszkańców czy ten tramwaj jest potrzebny. Wiemy, że na Raszynie została zgłoszona petycja od części mieszkańców, którzy nie chcą tej inwestycji. Do tej pory zapytaliśmy mieszkańców bloków przy ul. Arciszewskiego, Górczyńskiej i na Raszynie – powiedział nam Bartosz Zawieja, przewodniczący Platformy Obywatelskiej w Poznaniu.

Do tej pory udało się zebrać ok. tysiąca ankiet.


Fot: Bartosz Zawieja, Wiz: ZTM/UMP

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lip

21:45
Rynek Łazarski
"Best of Animator" - pokaz filmu "Ruben Brandt, kolekcjoner" (reż. Milorad Krstić, Węgry 2018) w ramach Łazarskiego Przeglądu Filmowego

09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: