Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prof. Stanisław Lisowski i Hermann Kube mają być patronami dwóch drzew w Parku Wilsona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prof. Stanisław Lisowski i Hermann Kube mają być patronami dwóch drzew w Parku Wilsona
27-03-2023 08:31   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz pozytywnie zaopiniowała proponowane przez Palmiarnię oraz Wydział Środowiska i Klimatu nazwy dla planowanych pomników przyrody na terenie Parku Wilsona.

Miłorząb dwuklapowy w pobliżu Palmiarni miałby otrzymać imię prof. Stanisława Lisowskiego – botanika i pracownika naukowego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasie II wojny światowej pracował jako robotnik przymusowy w Niemczech. W 1943 r. za próbę ucieczki został osadzony w obozie koncentracyjnym w Natzweiler-Struthof, gdzie doczekał końca wojny. Następnie powrócił do Polski. W 1948 r. ukończył liceum w Sulechowie, a następnie studiował biologię na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego (UAM). W 1952 r. obronił pracę magisterską Wpływ substancji grzybo- i owadobójczych na plazmę łuski cebuli (Allium cepa) i skórki owocu Symphoricarpos racemosus". W latach 1951-1955 pracował w Wyższej Szkole Rolnicznej w Poznaniu, od 1956 r. w Zakładzie Systematyki i Geografii Roślin UAM w Poznaniu. W 1958 r. obronił pracę doktorską „Mchy Bieszczadów Zachodnich” napisaną pod kierunkiem Zygmunta Czubińskiego. W 1966 r. habilitował się na podstawie pracy „Charakterystyka bryologiczna wysokogórskich zespołów murawowych Tatr Zachodnich”. W 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, w 1989 profesora zwyczajnego.

W swoich badaniach zajmował się m.in. briologią. W latach 1956-1966 publikował w magazynie "Bryotheca Polonica". W latach 60`,70` i 80` wielokrotnie wyjeżdżał do Afryki, pracował m.in. w Gwinei (1961-1963 i 1967), Zairze (1968-1978 i 1980-1983) i Czadzie (1984-1985). Zajmował się wówczas roślinnością obszarów zwrotnikowych.

Jego nazwisko upamiętniono w 41. nazwach roślin okrytozalążkowych, porostów, mchów i wątrobowców.

Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim (1980) Orderu Odrodzenia Polski, w 1987 otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 1992 został wyróżniony Medalem im. Władysława Szafera.

Z kolei klonolistny rosnący przy pomniku Wilsona od strony ulicy Głogowskiej miałby otrzymać imię Hermanna Kube.

Pochodzący z Poznania dyrektor Zarządu Ogrodów i Parków Miejskich, zawodowy ogrodnik, projektant i planista, który był m.in. autorem koncepcji zagospodarowania Parku Wilsona miał już w zeszłym roku stać się patronem skweru przy ul. Kolejowej, pomiędzy Potockiej i Hetmańską. Pomysł ten nie spodobał się jednak poznańskim radnym PiS. – Nie jestem za tym by honorować i upamiętniać niemieckich urzędników – komentuje Przemysław Alexandrowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania. Więcej o tym w artykule: "Nie jestem za tym by upamiętniać pruskich urzędników" – na Kolejowej będzie skwer im. Hermanna Kube?

Za tym, aby prof. Stanisław Lisowski i Hermann Kube stali się patronami zabytkowych drzew w Parku Wilsona było 13 radnych. Od głosu wstrzymali się radni Sylwia Badzińska i Dawid Marciniak.

Jak już informowaliśmy podczas ostatniej sesji, która odbyła się 15 marca łazarscy radni jednogłośnie zaopiniowaniowali projekt uchwały Rady Miasta Poznania w sprawie nazwania skweru przy skrzyżowaniu ulic Głogowskiej i Hetmańskiej (po stronie osiedla im. Hipolita Cegielskiego) imieniem Antoniego Peretiatkowicza. Więcej o tym tutaj.

Głównym punktem marcowego posiedzenia Rady Osiedla Św. Łazarz było podjęcie uchwały w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania i Rady Miasta Poznania o ograniczenie godzin sprzedaży alkoholu na terenie Osiedla Św. Łazarz w godzinach od 22:00 do 6:00 było 12 radnych. Więcej o tym w artykule: Na Łazarzu będzie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach od 22:00 do 6:00?

Łazarscy radni podjęli też uchwałę w sprawie zbycia nieruchomości miejskich przy ul. Sczanieckiej.

– Zwrócił się do nas Wydział Gospodarki Nieruchomościami z prośbą o zaopiniowanie zamiaru zbycia nieruchomości miejskich. Wnioskuję pozytywnie zaopiniować dla nieruchomości przy ul. Kasprzaka (dz. 21/1). Jest to działka o powierzchni 4 m², która przekazana zostałaby wspólnocie mieszkaniowej.
Natomiast negatywnie opiniujemy zamiar zbycia nieruchomości na niewielkiej działce (nr 21/3), która funkcjonalnie stanowi część chodnika. :epiej sprawdziłaby się jako część pasa drogowego. Jej zbycie spowoduje komplikacje np. w razie wymiany nawierzchni na chodniku
– tłumaczył podczas sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Na zakończenie sesji radni podjęli uchwałę o przyznaniu diet, a także zdecydowali o trybie przeprowadzenia kolejnej sesji, zaplanowanej na 19 kwietnia. 6 radnych (Andrzej Janowski, Dawid Krupa, Maciej Nowak, Szymon Pawelczyk, Jakub Skurzyński i Amadeusz Smirnow) było za zdalnym trybem, czyli przeprowadzeniem sesji przez internet. Pozostałych 8 radnych (Sylwia Badzińska, Joanna Ellmann, Dorota Koszal, Paweł Kowalczyk, Janina Łukarska, Roman Modrzyński, Marcin Pakuła i Klaudia Stecka) było przeciw – tzn. głosowali za tym, by sesja odbyła się stacjonarnie. Od głosu wstrzymał się jedynie radny Dawid Marciniak.

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XLII (zwyczajna) 15.03.2023 - UCHWAŁY, WYNIKI GŁOSOWAŃ

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (1)

28-03-2023 19:10:13
LAla
Co Hermann Kube zrobił dla Polaków, w czasie kiedy byli dyskryminowani, prześladowani i uciskani przez pruskiego zaborcę? Kiedy za nauczanie dzieci w języku polskim groziła im chłosta? Kiedy rugowano polskich chłopów z ich ziemi, by osiedlać tam Niemców? Czy, aby być patronem czegoś w dzisiejszym Poznaniu wystarczy, by kandydat był wzorowym urzędnikiem w aparacie zaborczego ucisku i zaprojektował ładne parki dla Residenzstadt Posen - miasta, które miało być wg zaborców przede wszystkim dla Prusaków?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: