Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski: Blisko 910 tysięcy złotych straty - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski: Blisko 910 tysięcy złotych straty
17-03-2023 01:36   Janusz Ludwiczak
Obecnie na Rynku Łazarskim zajętych jest 79% stoisk i wykorzystywanych jest 81 z 103 stanowisk. Spółka Targowiska w zeszłym roku zanotowała stratę w wysokości blisko 910 tysięcy złotych.

O sytuacji na Rynku Łazarskim pytał w interpelacji poznański radny Andrzej Rataj.

– Jaka jest aktualna ogólna sytuacja miejskiego targowiska Rynek Łazarski, w tym aktualna liczba wszystkich stanowisk i aktualna liczba wykorzystywanych (wynajętych) stanowisk do prowadzenia działalności na tym placu targowym. Jaka była rentowność (dochodowość) miejskiego targowiska Rynek Łazarski dla jednostki zarządzającej tym placem targowym w poszczególnych latach od 2018 roku do 2022 roku, również w odniesieniu do zastępczej lokalizacji w czasie prac rewaloryzacyjnych – pyta miejski radny Andrzej Rataj w interpelacji do prezydenta Poznania.

Z informacji udzielonych przez spółki Targowiska wynika, że w ubiegłym roku wykorzystywane były średnio 82 na 103 stoiska, a sprzedano 80% powierzchni. W 2022 roku spółka Targowiska odnotowała 909 946,21 zł strat. Przychody wyniosły 676 675,52 złote. Koszty związane z energią i wodą wyniosły 115,7 tys. zł, wywóz śmieci i odprowadzenie ścieków – ponad 123 tys. zł, ochrona obiektu – 57,4 tys. zł, usługi porządkowe – 111 tys. zł.

Radny Andrzej Rataj pytał też jakie są mocne strony Rynku Łazarskiego, jego atuty i zalety.

– Mieszkańcy dostrzegając jego podwójną funkcję także jako miejsca spotkań chętnie dokonują zakupów. Szczególnie w piątki i soboty oprócz sporej części stałych kupców, na pozostałych licznych straganach handlowych pojawiają się doraźni wystawcy oferujący najrozmaitszy asortyment. Dodatkowo chcąc wzbogacić przeznaczenie tej przestrzeni targowiska organizowane są tam jarmarki, kiermasze i inne wydarzenia kulturalno-społeczne np. warsztaty z kiszenia, pikniki (śniadania) sąsiedzkie, sentymentalny powrót do giełdy łazarskiej, Targi sztuk Pięknych czy też kiermasz wymiany odzieży pod nazwą Babi Targ i wiele innych – odpowiada Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

– W związku z obecną sytuacją gospodarczą - kryzysem energetycznym i inflacją, a co za tym idzie rosnącymi cenami energii elektrycznej, wywozu odpadów, sprzątania konieczne jest podnoszenie opłat eksploatacyjnych dla kupców, co może wzbudzać ich niepokój.
Należy zwrócić uwagę, że targowiska zlokalizowane w większości w centrach dzielnic muszą konkurować z dużą liczbą sąsiadujących marketów (Lidl, Biedronka, Netto, Kaufland itp.)
– dodaje prezes Targowisk, Iwona Rafińska.

Z kolei zdaniem wiceprezydenta Jędrzeja Solarskiego "modernizacja targowiska, odnowa jego nawierzchni, wprowadzenie nowych funkcji społeczno-kulturalnych oraz atrakcyjnych elementów urbanistyczno-architektonicznych znacząco poprawiły jakość tej przestrzeni".

– Rynek Łazarski jest nie tylko przestrzenią handlową, ale również miejscem spotkań czy lokalnych imprez kulturalnych. W efekcie modernizacji nowe oblicze zyskał także znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie skwer im. Kazimierza Nowaka. Jego północna część stała się ciągiem pieszym (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy, kameralny charakter nadaje temu miejscu oświetlenie zamontowane na stalowych linach rozciągniętych między budynkami.
Istotną rolę na Rynku pełni również zieleń. Wcześniej w sąsiedztwie targowiska rosły 33 drzewa, po przebudowie jest ich 61. Posadzono 56 nowych drzew (o 5 więcej niż zakładano w pierwotnym projekcie). Część zieleni wcześniej rosnącej na Rynku Łazarskim, w celu jej zachowania, przesadzono do parku Kasprowicza i na teren ogródków poznańskich przedszkoli. Warto też zwrócić uwagę, że zieleń obecnie znajdująca się na Rynku nie jest zgromadzona tylko w jednym miejscu – jest obecna w każdej części placu
– wskazuje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– Przebudowany Rynek Łazarski stał się miejscem o różnych zastosowaniach – handel nadal jest jego podstawową funkcją, ale stał się też strefą do odpoczynku oraz organizacji wydarzeń społecznych i kulturalnych. Oprócz samego targowiska, znajduje się tam także przestrzeń na festyny, szerokie, amfiteatralne schody (mogące pełnić funkcję widowni dla przedstawień), fontanna i urządzenia dla dzieci oraz szeroki deptak prowadzący na Rynek od strony ul. Głogowskiej. Sukcesywnie po rewaloryzacji przestrzeni Rynku Łazarskiego prowadzone są działania integrujące i aktywizujące mieszkańców oraz wspierające handel na targowisku. Realizowane są one w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji i Programu dla Śródmieścia oraz nastawione są na budowanie pozytywnego wizerunku Rynku na bazie jego tożsamości historycznej oraz tradycji handlu na targowisku. Mają także wzmocnić identyfikację mieszkańców z przestrzenią i jej funkcjami oraz integrować społeczność Łazarza i działające w dzielnicy podmioty – dodaje wiceprezydent Jędrzej Solarski.

Przed Wielkanocą na Rynku Łazarskim ma odbyć się Złota Niedziela. Zaplanowano też wydarzenia w ramach majówki, Dni Łazarza i letniej strefy Łazarskie Lato. Zorganizowana zostanie też impreza "Duchy przeszłości", a zimą po raz trzeci odbędzie się Betlejem Poznańskie.

Kupcy:

Rentowność targowiska (przychody):

Koszty utrzymania targowiska:

Źródło: Targowiska Sp. z o.o.


Komentarze (12)

21-03-2023 16:22:49
Dziadek
UFO spodek pod nim kilka straganów wkoło pare krzaków reszta za betonowana Ani jednego (1)metra trawnika Jeden z drugim......( tutaj wulgaryzm) śmie nazywać to Rynkiem Łazarskim W kance od mleka przywieźli ich do poznania Dalej szkoda pisać
20-03-2023 06:22:25
Negatyw
Janusze biznesu: mało włożyć, dużo wyjąć...
18-03-2023 16:29:55
As
@PI. A ty co nie potrafisz liczyc pieniędzy, że tylko placisz automatycznie z karty?? No cóż tsk POKO wyuczyła tych 30latkow
17-03-2023 21:49:51
REDAKCJA
@LAla: Ale o tym już było w publikacji, gdzie pod zdjęciami jest do niej link: https://www.lazarz.pl/?id=2&nr=15579. Pozdrawiam
17-03-2023 20:57:17
LAla
Ten uroczy pą wajs-presidą, wymieniając rzekome funkcje omawianej betoniarni, zapomniał dodać, że można tam też od maja do czerwca usmażyć na podłożu niezłą jajecznicę...
17-03-2023 19:11:10
lolo
to kółeczko na środku kosztuje nas rocznie 300k podatku? my sami siebie doimy czy oni nas?
17-03-2023 16:04:33
Ostatni normalny
PI - płatność kartą to konieczność uczciwego odprowadzania podatków. Znając życie razem z terminalami ceny poszłyby w górę.
17-03-2023 11:54:04
Anaki
A ja lubię to miejsce, jest czysto, wreszcie się coś dzieje w tej części miasta ( lazarskie lato było rewelacyjne, Betlejem bardzo fajne) jest rodzinnie i nie trzeba przebijać się przez turystyczna masę gdzieś w centrum.. Nie boje się przechodzić w tych okolicach póżnym wieczorem. Moi ulubieni sprzedawcy pozostali i wiernie robię u nich zakupy! A popatrzcie dobrze na tabelkę skąd wynika taka duża strata w porównaniu do ubiegłego roku ..
17-03-2023 10:31:46
Ktos
Chcieliście zmiany wizualnej, to macie zmiany w budżecie. Nie trzeba było zmieniać rynku, lepiej by było przywrócić stare namioty (były lepsze od tego spodka), a sam spodek wynieść, bo nikomu nie jest potrzebny.
17-03-2023 10:26:42
Pl
Jakby kupcy wprowadzili możliwość płatności kartą, tak jak jest to na rynku wildeckim, przyciągnęli by kolejną pokaźną grupę klientów 30latków.
17-03-2023 10:00:39
Yogo
Zgadzam się z przedmówcą. Od czasu zmian na Rynku zakupy robię w sklepach.
17-03-2023 08:07:17
Aq
Na nowym rynku piździ, bo nie jest niczym osłonięty po bokach. Zakupy tam nie są przyjemnością. Marne to pocieszenie, że nie jest tak syfnie jak na starym rynku. To miejsce nadal jest nieprzyjemne, a dodatkowo straciło klimat.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: