Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Upamiętnili Pawła Edmunda Strzeleckiego w rocznicę odkrycia najwyższego szczytu Australii - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Upamiętnili Pawła Edmunda Strzeleckiego w rocznicę odkrycia najwyższego szczytu Australii
13-03-2023 01:23   Janusz Ludwiczak
W niedzielę uczczono pamięć Pawła Edmunda Strzeleckiego, który dokładnie 12 marca 1840 roku stanął na najwyższym szczycie Australii i następnie nazwał go Górą Kościuszki. W tym roku obchodzony jest Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego – wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa, pierwszego Polaka, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych.

W niedzielne przedpołudnie pod pomnikiem przy ul. Winklera 9 złożone zostały wieńce i znicze. Pomnik ten jest wierną kopią pomnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, stojącego od 1988 roku w australijskiej miejscowości Jindabyne położonej w Nowej Południowej Walii. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Jerzy Sobociński, a znajduje się on na terenie Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu, w którego skład wchodziło dawniej Gimnazjum nr 53 noszące imię podróżnika.

– W związku z 150. rocznicą śmierci wielkiego poznaniaka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2023 Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Paweł Edmund Strzelecki to podróżnik, niestrudzony odkrywca, naukowiec, pisarz i społecznik. Nasz kochany poznaniaka, którego małą ojczyzną jest Głuszyna. Pierwszy Polak, który z własnej inicjatywy opłynął glob dla celów naukowych. Zdobywca szczytów i twórca map, które do dziś wiszą w Królewskim Towarzystwie Geograficznym w Londynie. Bohater narodowy Irlandii – przypomniał podczas uroczystości Tomasz Woźniak, dyrektor Zespołu Szkół nr 8 (Szkoły Podstawowej nr 69 i Przedszkola nr 90).

W uroczystości wzięli udział m.in. wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, radna Lidia Dudziak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Poznania Patryk Pawełczak, Andrzej Janowski i Marcin Pakuła z Rady Osiedla Św. Łazarz, a także Szymon Wieczorek – pomysłodawca ustanowienia roku 2023 rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Nie zabrakło poczt sztandarowych wystawiony przez Straż Miejską, Szkołę Podstawową nr 69, absolwentów dawnego Gimnazjum nr 53 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego oraz 24. Szczep Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych Awangarda.

– To bardzo ważne, żeby dbając o dziedzictwo naszego miasta skupiać się nie tylko na zabytkach czy miejscach łączących nas z przeszłością, ale przede wszystkim na wybitych ludziach, którzy w naszym mieście się wychowali, pracowali i stąd wypłynęli na świat. Do takich osób z pewnością należał Paweł Edmund Strzelecki – zaznaczył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Po złożeniu wiązanek pod pomnikiem i zniczy pamięci uczestnicy uroczystości przeszli do budynku Szkoły Podstawowej nr 69, gdzie odbyła się część artystyczna. Goście zobaczyli znakomite przedstawienia w wykonaniu uczniów o Wielkim Podróżniku oraz pierwszym Prezydencie Poznania po odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku, Jarogniewie Drwęskim (patronie SP 69), niezwykle zasłużonym dla Poznania. Spektakl w reżyserii polonistki Kornelii Cichockiej znakomicie przybliżył obie zapomniane postacie.

Wręczono również nagrody w Konkursie Plastycznym „Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata”. W kategorii klasy I-III pierwsze miejsce zajęła Marianna Delimata z SP nr 53 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Poznaniu, drugie - Izabela Frydrych z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach, a trzecie - Maja Tuliszka-Krempholc z SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu. Wyróżnienia otrzymali: Adrianna Czapczyk z SP nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu oraz Leonard Maćkowiak z SP w Stęszewie.

W kategorii klasy IV-VIII zwyciężyła Alicja Pawłoszek z SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu. Drugie miejsce zajęła Pola Szczepańska z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach, a trzecie - Michał Prajwowski z SP nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu. Wyróżnienia zdobyli: Iga Ziętek z SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 154 im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Warszawie, Antoni Berliński z SP nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego w Poznaniu i Anna Wolarska z SP im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach.

Z kolei dziś (tj. w poniedziałek 13 marca) o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie z autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży i podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim, który przybliży postać Pawła Edmunda Strzeleckiego i opowie o swojej książce "Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”.

– Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie pod Poznaniem. Podrósł. Zakochał się. Nie wyszło. Ruszył w świat. A konkretnie w naukową podróż dookoła świata. Największą przygodą okazała się Australia. Książka miejscami jest nawet nieco awanturniczej, a odpowiada na wiele pytań m.in.: Co doradził Królowej Mórz Południowych? Co porabiał w Krainie Snów? Z kim walczył o kangurzy ogon? Dlaczego tak bardzo kochał kamienie? Co z sobą targał? – zapowiada Łukasz Wierzbicki.

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim rozpocznie nowy cykl: "Spotkania z podróżnikami na Łazarzu". Wiadomo już, że w kwietniu kolejnym gościem będzie dr. hab. prof. UAM Konrad Białecki, który opowie o podróży w „Szlaki nadziei - armia gen. Andersa”.

Dodajmy, że niebawem pomnik Pawła Edmunda Strzeleckiego zostanie przeniesiony z ulicy Winkera na Głuszynę, gdzie urodził się podróżnik. W tym miejscu natomiast stanie ławeczka Jarogniewa Drwęskiego, pierwszego prezydenta Poznania i patrona Szkoły Podstawowej nr 69.

Paweł Edmund Strzelecki urodził się w 1797 roku w Głuszynie, wówczas podpoznańskiej wsi, obecnie części miasta. Był badaczem, geologiem, odkrywcą i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych. W Alpach Australijskich zdobył najwyższy szczyt kontynentu, który nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki, na cześć przywódcy insurekcji z 1794 r. Strzelecki zmarł w 1873 roku i został pochowany w Londynie. W 1997 roku jego prochy sprowadzono do Polski i złożono w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.

W październiku mija dokładnie 150 lat od śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego. To postać nieco zapomniana w naszym kraju, stąd też Rada Miasta Poznania, a także Sejm uznali rok 2023 rokiem Strzeleckiego, wielkiego podróżnika i naukowca. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń i inicjatyw, które mają upamiętnić i przybliżyć mieszkańcom stolicy Wielkopolski tę niezwykłą postać.


R E K L A M A

Fot: Szkoła Podstawowa nr 69, Urząd Miasta Poznania

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: