Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie wyszli na ulice i w proteście przeszli do kurii – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: marzec - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie wyszli na ulice i w proteście przeszli do kurii – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: marzec
12-03-2023 19:56   Janusz Ludwiczak
Uczniowie, nauczyciele, rodzice wyszli na ulice w obronie VIII LO. Demonstracja przeszła przez Głogowską pod siedzibę Urzędu Miasta i do kurii metropolitarnej. Z kolei 70 lat temu uruchomiono nocną komunikację tramwajową - ŁAZARSKIE KALENDARIUM.

2 marca 1945 - z gmachu Urzędu Informacji i Propagandy przy ul. Chełmońskiego nadano pierwszą po wojnie audycję poznańskiego radia.

3 marca 2022 – już kilka godzin po brutalnej napaści Rosji na Ukrainę ruszyły zbiórki darów dla naszych wschodnich sąsiadów. W Inkubatorze Kultury Pireus na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich, w sztabie pomocy Międzynarodowej Organizacji Warto Razem przy ul. Głogowskiej 100 (przy Potworowskiego) i wielu miejscach prowadzone są zbiórki darów dla uchodźców z Ukrainy.
ZOBACZ TAKŻE: Pomagamy uchodźcom z Ukrainy

4 marca 1945 - na ul. Marszałka Focha (obecnie Głogowską) powraca tramwaj.

4 marca 2020 – Po trwającym roku remoncie otwarto Bibliotekę Raczyńskich przy ul. Lodowej 4. Jest to druga co do wielkości wypożyczalnia książek w Poznaniu, której księgozbiór liczy ponad 60 tys. tomów.

5 marca 2012 – W poniedziałek drogowcy rozpoczęli kolejny etap przebudowy ulicy Roosevelta. Całkowicie dla ruchu kołowego zamknięty został fragment ulicy Grunwaldzkiej, Bukowskiej i Roosevelta. Praktycznie przez cały dzień zakorkowane były ulice m.in. Matejki, Szylinga czy Bukowska. Autobusy stały w korkach nawet godzinę. Aż 40-minutowe opóźnienia miały autobusy "za tramwaj" T2, zaś autobusy linii 64 były spóźnione 50 minut.

5 marca 2017 – po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Daniela Kraus - Burzyńska, wicedyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.

6 marca 1898 - po raz pierwszy na ulice miasta wyjechał tramwaj elektryczny. Początkowo po Poznaniu jeździły trzy linie (z Dworca Głównego na Ostrów Tumski, z Rynku Jeżyckiego do Bramy Wildeckiej oraz pomiędzy Dworcem Głównym a Garbarami). Miesiąc później, 9 kwietnia 1898 roku uruchomiono czwartą linię - zieloną, która co 20 minut jeździła ze Starego Rynku na Łazarz (a później do Górczyna), zastępując tym samym omnibusy konne gminy Święty Łazarz.

8 marca 1992 - przy ul. Nehringa 7 otwarto pierwszą w Polsce prywatną klinikę położniczą – Korvita.

8 marca 2022 – Putin jak Voldemort. Prezydent Ukrainy jak Harry Potter. Na ścianie oporowej wiaduktu kolejowego przy ul. Hetmańskiej pojawiło się graffiti, którego autor przedstawił Putina jako Lorda Voldemorta, czyli negatywnego bohatera książek pisarki J.K. Rowling (Joanne Murray) "Harry Potter". Autor - Kawu dodał też napis "#nowar", czyli nie dla wojny.
Malowidło to nie zachowało się zbyt długo. Kilka dni później zostało zamalowane nowym. Na niebieskim tle pojawiła się postać z niebiesko-żółtymi włosami, jak barwy Ukrainy. Poniżej pojawiło się serce i kwiaty oraz napisy "Slava Ukrajini" i "Herojam Slava".
Malowidło to zniknęło następnego dnia. W końcu na Hetmańskiej powstało kolejne graffiti. Kawu przedstawił prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego jako Harrego Pottera, który pokonał zło, czyli czarnoksiężnika Voldemorta i jego sługusów.
ZOBACZ TAKŻE: Putin jak Voldemort
ZOBACZ TAKŻE: VoldemortPutin został zamalowany. Szybko zniknęło kolejne graffiti "Slava Ukrajini"
ZOBACZ TAKŻE: Prezydent Ukrainy jak Harry Potter

9 marca 1958 - rozpoczęły się Pierwsze Targi Wiosenne, które trwały przez 10 dni.

9 marca 2014 – na dobre zamknięta została restauracja McDonald`s. Była to druga placówka tej sieci w Poznaniu. W miejscu "Maca" ma powstać nowe wejście na teren MTP i wjazd na parking.

9 marca 2020 – Stwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Poznaniu.

11 marca 1953 - uruchomiono nocną komunikację tramwaje. Linia 4N jeździła z Górczyna przez Głogowską, Most Teatralny, Śródmieście i Wildę na Dębiec, linia 13N na trasie Junikowo - Grunwaldzka - Most Uniwersytecki - Św. Marcin - Strzelecka - Rondo Rataje. W 1991 roku tramwaje nocne zostały zastąpione autobusami. Po otwarciu PeSTki uruchomiono nocną linię tramwajową N21 (obecnie 201) z Piątkowa do centrum, a później na Rataje..

11 marca 2014 – Studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego nie mogą korzystać z niedawno otwartego gmachu Centrum Biologii Medycznej. Decyzją władz uczelni budynek został do odwołania wyłączony z eksploatacji. Nieoficjalnie ma to związek z faktem, że kilka osób źle poczuło się przebywając w obiekcie. Kilka dni później budynek został udostępniony.

11 marca 2018 – po raz pierwszy obowiązywała niedziela bez handlu.

12 marca 1928 - Minister Przemysłu i Handlu RP wydał zezwolenie na coroczne organizowanie targów w Poznaniu.

12 marca 1945 - Polskie Radio w Poznaniu przeniosło się do własnej siedziby przy ulicy Berwińskiego 5. Willa ta została zbudowana w 1908 roku dla prawnika Paula Ueckera. W okresie międzywojennym należała do znanego fabrykanta wódek i likierów, Artura Gaede, później mieścił się tu konsulat francuski.W czasie okupacji willa była siedzibą Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty, niemieckiego polityka narodowosocjalistycznego, a także prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska.

13 marca 2016 – W niedzielę wieczorem Park Kasprowicza zamienił się w jeden wielki parking! Kierowcy, którzy przyjechali na koncert Bajm w Arenie samochody parkowali na dopiero co wyremontowanych alejkach, ale również na trawnikach na terenie całego Parku Kasprowicza. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń od Państwa w tej sprawie. Mieszkańcy informowali nas również, że Straż Miejska bagatelizowała problem: "My nie możemy nic zrobić, kierowcy muszą gdzieś parkować" - słyszeli w odpowiedzi po wykręceniu numeru Straży Miejskiej 986. M.in. po naszej interwencji na miejsce zostały skierowane patrole municypalnych i radiowozy drogówki.

14 marca 2009 – Groźnie wyglądało w sobotnie południe skrzyżowanie ulic Głogowskiej i Hetmańskiej. Ok. godz. 11:30 doszło do zderzenia dwóch tramwajów. W wyniku wypadku sześć osób zostało rannych, a przez godzinę przez Łazarz - zarówno Hetmańską jak i Głogowską nie jeździły bimby.

15 marca 2009 – Sporym zaskoczeniem okazały się niedzielne wybory do Rady Osiedla Targowego. Zagłosować na nowych radnych poszedł co 15 mieszkaniec osiedla. Frekwencja na Targowym wyniosła aż 6,9%. Dla porównania podczas poprzednich wyborów (cztery lata temu) frekwencja ta była niższa i wyniosła zaledwie 3,7%.

15 marca 2012 – W wieku 77 lat zmarł ks. kanonik Janusz Piotrowski, założyciel i dyrygent chóru Dolorosa, wikariusz parafii Matki Boskiej Bolesnej.

18 marca 2014 – Marek O., słynny "Szeryf Internetu" i sklepikarz z Głogowskiej, który był okradany został skazany na karę 3,5 roku pozbawienia wolności za oszustwa i wyłudzanie pieniędzy od starszych osób metodą "na wnuczka". Mężczyzna będzie musiał również zwrócić ponad 138 tysięcy złotych poszkodowanym.

20 marca 1920 - Początek walnego zjazdu delegatów Związku Towarzystw Kupieckich. Powołanie Komitetu Targów Poznańskich.

20 marca 1946 - Ponownie otwarto Palmiarnię Poznańską.

20 marca 2011 – 3,33% - tyle wyniosła frekwencja w okręgu I Osiedla Święty Łazarz w niedzielnych wyborach. Tym samym była to najniższa frekwencja w Poznaniu. Zaledwie 200 z 6009 uprawnionych do głosowania wzięło udział w niedzielnych wyborach do Rady Osiedla Święty Łazarz w okręgu nr I (czyli na terenie dawnego Osiedla Targowego). Nie wiele lepiej było w okręgu drugim. Tam na 23 796 uprawnionych do głosowania do urn poszło zaledwie 1007 mieszkańców.

21 marca 1911 - Urodził się Stanisław Strugarek, aktor i dziennikarz utrwalający tradycję folkloru i gwary poznańskiej. Na budynku kamienicy przy ul. Lodowej 3, w której mieszkał znajduje się tablica pamiątkowa.

21 marca 2017 – Arcybiskup Stanisław Gądecki odsłonił pomnik ks. Czesława Piotrowskiego, który stanął przed budynkiem katolickiego gimnazjum i liceum (przy dawnym 8 LO).

22 marca 2015 – Prawie pięć procent, dokładnie 4,93% - tyle wyniosła frekwencja w wyborach do Rady Osiedla Św. Łazarz. Do urn poszedł co 20 mieszkaniec. Na 27 426 uprawnionych do głosowania nowych radnych postanowiło wybrać zaledwie 1 353 osób.

23 marca 2012 – Po ciężkiej chorobie w wieku 64 lat zmarł ks. Tadeusz Raszyk, długoletni proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, budowniczy kościoła Łaski Bożej przy Parku Manitiusa.

23 marca 2018 – w budynku starego dworca kolejowego powstało Food Hall, tzw. "hala dworcowa".

24 marca 1871 - Urodził się Roger Sławski, polski architekt. Naczelny architekt Powszechnej Wystawy Krajowej w Poznaniu. W 1948 otrzymał nagrodę artystyczną miasta Poznania, w 1951 został na krótko projektantem Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zaprojektował wiele obiektów na PeWuKę.

24 marca 2019 – Zmiany w Radzie Osiedla Św. Łazarz. "Czas na Łazarz" zastąpił dotychczasowych radnych. Odbyły się wybory osiedlowe. Na Łazarzu o 21 mandatów ubiegało się 53 kandydatów. Frekwencja wyniosła 6,09% i była nieco wyższa niż cztery lata temu (w 2015 r. wyniosła 4,93%). Zagłosowało 1491 mieszkańców spośród 24 492 uprawnionych.
Nastąpiły zmiany w składzie Rady Osiedla Św. Łazarz. Wszystkie 21 mandatów zdobyli w całości kandydaci z listy "Czas na Łazarz", w tym dwójka dotychczasowych radnych: Agnieszka Michalak-Pietkiewicz i Roman Modrzyński. W łazarskiej radzie zasiadł również m.in. Franciszek Sterczewski. W Radzie Osiedla Św. Łazarz VII kadencji zabrakło przewodniczącej zarządu Marii Łazarz czy dotychczasowego szefa rady i zarazem miejskiego radnego Filipa Olszaka.

25 marca 2009 – "Ósemka" wyszła na ulice. Uczniowie, nauczyciele, rodzice i zainteresowani wyszli na ulicę w obronie VIII LO. Demonstracja przeszła z liceum przez Głogowską i dalej na Plac Mickiewicza, pod siedzibę Urzędu Miasta i do kurii metropolitarnej.

26 marca 2017 – w niedzielne przedpołudnie już po raz drugi trasa poznańskiego półmaratonu prowadziła przez Łazarz. Start zlokalizowany był na ul. Grunwaldzkiej. Dokładnie 10 391 zawodników przebiegło przez Roosevelta, Kaponierę i dalej ulicami centrum i Wildy, a następnie Hetmańską, Arciszewskiego przez Grunwald, gdzie przez rondo Jeziorańskiego i Grunwaldzką dotarli do mety, która znajdowała się pod dachem, w pawilonie nr 5 Międzynarodowych Targów Poznańskich.

31 marca 2017 – W Szkole Podstawowej nr 77, 90 oraz w Gimnazjum nr 51 uczniowie nie mieli w piątek lekcji. Powód? Strajk nauczycieli ZNP.

31 marca 2022 – Zamknięty zostanie szpital tymczasowy MTP, w którym leczeni byli pacjenci z Covid-19.
Lecznica na Targach przyjęła 1667 pacjentów, 1338 zostało wypisanych do domu. Nie udało się uratować 346 osób.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: