Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Upamiętnią wybitnego badacza, podróżnika i pierwszego Polaka, który sam okrążył ziemię - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Upamiętnią wybitnego badacza, podróżnika i pierwszego Polaka, który sam okrążył ziemię
12-03-2023 00:49   Janusz Ludwiczak
W rocznicę odkrycia przez Pawła Strzeleckiego najwyższego szczytu lądowej części Australii, po wejściu 2228 m n.p.m. w niedzielne przedpołudnie odbędą się uroczystości pod pomnikiem przy ul. Winklera 9 oraz część artystyczna w Szkole Podstawowej nr 69.

12 marca przypada 183. rocznica odkrycia Góry im. Tadeusza Kościuszki w Australii przez poznaniaka i podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego. W tym roku obchodzony jest Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego – wybitnego badacza, podróżnika, odkrywcy i filantropa, pierwszego Polaka, który okrążył indywidualnie kulę ziemską w celach naukowych.

W niedzielne przedpołudnie odbędą się uroczystości pod pomnikiem przy ul. Winklera 9. Pomnik ten jest wierną kopią pomnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, stojącego od 1988 roku w australijskiej miejscowości Jindabyne położonej w Nowej Południowej Walii. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Jerzy Sobociński, a znajduje się on na terenie Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu, w którego skład wchodziło dawniej Gimnazjum nr 53 noszące imię podróżnika.

Następnie w Szkole Podstawowej nr 69 zaplanowano część artystyczną, zaś w poniedziałek spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim, autorem książek dla dzieci, podróżnikiem i autorem biografii.

Podczas poniedziałkowego spotkania w ramach nowego cyklu "Spotkania z podróżnikami na Łazarzu” Łukasz Wierzbicki opowie o kulisach powstawania książki „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki” z okazji Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego i przeczyta fragmenty książki oraz przybliży postać.

– Urodził się 20 lipca 1797 roku w Głuszynie pod Poznaniem. Podrósł. Zakochał się. Nie wyszło. Ruszył w świat. A konkretnie w naukową podróż dookoła świata. Największą przygodą okazała się Australia. Książka miejscami jest nawet nieco awanturniczej, a odpowiada na wiele pytań m.in.: Co doradził Królowej Mórz Południowych? Co porabiał w Krainie Snów? Z kim walczył o kangurzy ogon? Dlaczego tak bardzo kochał kamienie? Co z sobą targał? – zapowiada Łukasz Wierzbicki.

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim rozpocznie się w poniedziałek, 13 marca 2023 roku o godz. 17:00 w murach SMS Szkoły Podstawowej nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego przy ul. Jarochowskiego 62 w Poznaniu. Wiadomo już, że w kwietniu w ramach cyklu „Spotkania z podróżnikami na Łazarzu” będzie można wysłuchać wykładu dr. hab. prof. UAM Konrada Białeckiego o podróży w „Szlaki nadziei - armia gen. Andersa”.

Program obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego na Łazarzu:
Niedziela, 12 marca:
10:00 – uroczystości pod pomnikiem Pawła Edmunda Strzeleckiego przy ul. Winklera 9
10:30 – uroczystości w budynku Zespołu Szkół nr 8 w Poznaniu i wręczenie nagród w Konkursie Plastycznym „Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego. W podróży dookoła świata”
11:15 – część artystyczna w Szkole Podstawowej nr 69.
Poniedziałek, 13 marca 2023:
17:00 – Inauguracja cyklu „Spotkania z podróżnikami”. Gościem specjalnym będzie Łukasz Wierzbicki, który opowie o książce „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki”.


R E K L A M A

Fot: Zespół Szkół nr 8

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: