Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ruszyła przebudowa Rynku Łazarskiego, a wierni wybrali proboszcza – KALENDARIUM - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ruszyła przebudowa Rynku Łazarskiego, a wierni wybrali proboszcza – KALENDARIUM
19-02-2024 00:58   Janusz Ludwiczak
Rozpoczęcie nauki w języku polskim w Szkole Powszechnej przy ul. Jarochowskiego, wyzwolenie Poznania spod niemieckiej okupacji, ponad pół tysiąca osób protestowało pod rosyjskim konsulatem – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: luty.


2 lutego 2010 – Policjanci z komisariatu targowego zatrzymali mężczyznę, który podawał się za lekarza ginekologa w 111.Szpitalu Wojskowym przy ulicy Grunwaldzkiej. Nie wykluczone, że 45-latek oferował swoim "pacjentkom" tabletki wczesnoporonne.

2 lutego 2021 – Pobity został dotychczasowy rekord WOŚP – w sumie łazarski sztab w Klubie "Krąg" zebrał 203 tysiące 583 złote i 82 grosze (pobity został dotychczasowy rekord 167 945,48 zł).
ZOBACZ TAKŻE: Łazarski sztab WOŚP zebrał ponad 203,5 tys. zł

3 lutego 2013 – Po niedzielnym nabożeństwie poznańscy protestanci wzięli udział w Wyborczym Zgromadzeniu Parafialnym, w trakcie którego mogli wybierać nowego proboszcza. O stanowisko to ubiegało się pięciu kandydatów. Wybory przypominały te, w których wybieramy prezydenta, parlamentarzystów czy lokalny samorząd. Głosowanie było tajne i odbywało się za pomocą kart wyborczych.
A dlaczego protestanci wybierali nowego proboszcza? W marcu 2012 roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł ks. Tadeusz Raszyk, który przez 31 lat był Proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Od tego czasu administratorem jest ks. bp prof. dr hab. Marcin Hintz - biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. Po II turze wyborów na proboszcza wybrano ks. Marcina Kotasa.

4 lutego 2020 – rozpoczęła się długo oczekiwana przebudowa Rynku Łazarskiego.
ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski przechodzi do historii
ZOBACZ TAKŻE: Z Rynku Łazarskiego do Parku Kasprowicza – przesadzono 12 drzew {► FILM}

5 lutego 2018 – Tragiczny wypadek na budowie przy Gąsiorowskich. 62-letni mężczyzna spadł z wysokości podczas prac remontowych prowadzonych w budynku dawnego szpitala ortopedycznego przy zbiegu ulic Gąsiorowskich i Kolejowej. Pomimo reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.

8 lutego 2009 - Ekipy specjalistyczne, drogowcy z Aquanetu i MPK oraz zmienione trasy tramwajów były powodem niedzielnego zamieszania na ulicy Głogowskiej. W jezdni, pod torowiskiem pojawiła się już kolejna dziura.

9 lutego 2016 – Produkty o nazwie "imitacja sztucznego śniegu" i "mnich irlandzki" znaleźli w sklepie modelarskim przy ul. Niegolewskich pracownicy Sanepidu i Policja. W sumie znaleziono tutaj 20 podejrzanych opakowań, które okazały się dopalaczami.

10 lutego 2009 - Najnowszy nabytek Cegielskiego, a ściślej Fabryki Pojazdów Szynowych tramwaj typu 118N, czyli "Puma" wozi pasażerów m.in. "trzynastki".

10 lutego 2013 – Podczas odbywającej się w weekend na MTP Wystawy Gołębi Rasowych łupem złodziei padł jeden z ptasich championów, który był wart ponad tysiąc złotych.

12 lutego 1945 - Początek nauki w pierwszej polskiej szkole w Poznaniu po wyzwoleniu, w Szkole Powszechnej przy zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego (obecnie Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 oraz Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych). Była to pierwsza poznańska szkoła, w której zajęcia lekcyjne prowadzone były w języku polskim po II wojnie światowej.
Przed wejściem na teren szkoły, od strony ul. Jarochowskiego znajduje się pamiątkowy pomnik i tablica:
W tej szkole w dniu 12 II 1945 r. rozpoczęto naukę, gdy trwały jeszcze walki o wyzwolenie Poznania spod okupacji hitlerowskiej. Szkoła im. Zdobywców Cytadeli Poznańskiej w 25. rocznicę P.R.L"

12 lutego 2011 – po brzegi wypełnił się w sobotę Klub Osiedlowy "Krąg", a to za sprawą eliminacji do teleturnieju "Jaka to melodia?". W sumie zgłosiło się ponad 200 osób.

12 lutego 2015 – "33" obchodzi 70. urodziny. 12 lutego 1945 roku, w czasie gdy trwały jeszcze walki o Poznań, w ówczesnej Szkole Powszechnej przy ul. Jarochowskiego 1 odbyły się pierwsze lekcje w języku polskim. O wydarzeniu tym pamiętali uczniowie i nauczyciele, którzy spotkali się na wspólnym apelu, a także złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem. Równocześnie Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych, w którym mieści się Gimnazjum nr 33 i XXXIII LO obchodził 70. urodziny.

15 lutego 2014 – DJ BoBo po sześciu latach przerwy wystąpił w Arenie.

15 lutego 2020 – 29-letni kierowca Opla Corsa nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Okazało się również, że mężczyzna nie ma prawy jazdy i był pijany. Gdy został zatrzymany na ul. Roosevelta agresywny 29-latek odgryzł palec jednemu z funkcjonariuszy. 29-latek usłyszał sześć zarzutów, wśród których są: sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, znieważenie policjantów i uszkodzenie ciała jednego z nich. Mężczyzna trafił do aresztu na trzy miesiące.
ZOBACZ TAKŻE: Pijany i agresywny 29-latek podczas pościgu odgryzł policjantowi kawałek palca

16 lutego 2023 – W 104. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze i zakończenia Powstania Wielkopolskiego na Skwerze marszałka Ferdynanda Focha posadzono okolicznościową lipę, która ma być wyrazem pamięci o tych, którzy walczyli za wolność.
ZOBACZ TAKŻE: Posadzono "Lipę Marszałka Focha"

19 lutego 1970 - W obecności władz partyjnych i państwowych, redaktor Lesław Tokarski dokonał odsłonięcia pamiątkowej tablicy umieszczonej na ścianie budynku poznańskich redakcji prasowych przy ulicy Grunwaldzkiej 19.
"Dziennikarzom wielkopolskim poległym w drugiej wojnie światowej i zamordowanym przez okupanta hitlerowskiego w 25. rocznicę powstania „Głosu Wielkopolskiego” pierwszego dziennika w wyzwolonym Poznaniu" (Z. Wojtkowiak, Tablice Pamiątkowe Miasta Poznania).

19 lutego 2013 – 20 tys. zł kary grzywny za zniszczoną ścianę poddasza kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 będą musieli zapłacić właściciele budynku. Ogłoszony został również przetarg na wykonanie ekspertyzy technicznej stanu obiektu. Do końca stycznia współwłaściciele kamienicy przy ul. Stolarskiej 2 mieli dostarczyć do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego ekspertyzę, jednak tego nie zrobili. Teraz przeprowadzone zostanie administracyjne postępowanie egzekucyjne.

20 lutego 1806 - Urodził się Maciej Palacz, działacz niepodległościowy. W latach 1836-1846 był sołtysem Górczyna. W 1845 roku został członkiem Związku Plebejuszy, z ramienia którego organizował powstanie wśród wielkopolskich chłopów. Po aresztowaniu Karola Libelta i Ludwika Mierosławskiego w lutym 1846 r. stanął na czele górczyńskich chłopów w nocy z 3 na 4 marca w ramach powstania. Oddział oczekiwał rozkazu ataku na Poznań, polecenia jednak nigdy nie wydano, zaś Macieja Palacza wraz z innymi powstańcami aresztowano. Po aresztowaniu osadzono go w Moabicie, gdzie przez dwa lata oczekiwał na proces. W dniu 2 grudnia 1847 w ramach procesu polskich powstańców skazano go na dwa lata więzienia zaliczając na poczet kary okres spędzony w areszcie. Po wyjściu na wolność, jeszcze w 1847 roku, Maciej Palacz zaangażował się w akcje niepodległościowe będąc między innymi członkiem deputacji, która 3 marca 1848 r. do króla Prus z ramienia Komitetu Narodowego w Poznaniu. Po wybuchu powstania w maju stanął na czele oddziału walczącego w okolicach Kórnika. Po zakończeniu Wiosny Ludów z tego powodu prześladowany był przez pruską administrację. Nie przeszkodziło mu to jednak w byciu współtwórcą Ligi Polskiej w której pełnił funkcję członka Dyrekcji Głównej. W latach 1849-1855 r. był posłem do pruskiego parlamentu, gdzie działał w kole posłów polskich. Na pograniczu Łazarza i Górczyna znajduje się ulica jego imienia, która prowadzi od Głogowskiej przez Arciszewskiego do Grunwaldzkiej.

21 lutego 2022 – w wyniku wichur drzewa spadły na kilka nagrobków na cmentarzu Górczyńskim. W sumie przewróciło się 6 dorodnych dużych sosen na terenie całej nekropolii.
ZOBACZ TAKŻE: Cmentarz Górczyński: Powalone drzewa zniszczyły kilka nagrobków

23 lutego 1945 - Wyzwolenie Poznania spod niemieckiej okupacji. Co prawda rocznicę wyzwolenia Poznania obchodzimy 23 lutego, to sam Łazarz był już wolny 29 stycznia 1945 roku. Dwa dni wcześniej udało się Armii Czerwonej dojść do Rynku Łazarskiego, a także Wildeckiego.
Wyzwalanie Poznania trwało trzydzieści dwa dni. Podczas walk zniszczona została w mieście ponad połowa budynków. 67 lat temu w czasie wyzwolenia miasta poważnie została naruszona konstrukcja Wieży Górnośląskiej, znajdującej się w miejscu, gdzie obecnie mieści się Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich.

23 lutego 2013 – Paul van Dyk, Skytech, Carlo Calabro i inni znani DJ`e wystąpili w sobotę w Arenie podczas pierwszej edycji festiwalu muzyki trance "Electic Music Festival". Na uczestników imprezy czekały m.in. pokazy laserów i fontanny wodne.

24 lutego 2022 – Przed konsulatem Federacji Rosyjskiej przy ul. Bukowskiej odbyła się demonstracja przeciwko brutalnej, militarnej napaści na Ukrainę. W zorganizowanym w ciągu kilku godzin proteście wzięło udział ponad tysiąc osób.
ZOBACZ TAKŻE: Ponad tysiąc osób protestowało pod rosyjskim konsulatem

25 lutego 2019 – Dwóch mężczyzn zostało poszkodowanych po zawaleniu się balkonu kamienicy przy ul. Chełmońskiego.

27 lutego 1945 - Przy ul. Chełmońskiego 1 utworzony został Instytut Zachodni w Poznaniu. Wybór Poznania na siedzibę przyszłego Instytutu nie był przypadkowy. Już w okresie międzywojennym Poznań był ważnym ośrodkiem badań niemcoznawczych, prowadzono tutaj prace naukowe dotyczące stosunków polsko-niemieckich oraz dokumentowano polską przeszłość obszarów zachodnich. Obecnie Instytut Zachodni mieści się przy ulicy Mostowej.

27 lutego 2013 – Ok. 100 osób, wśród których byli mieszkańcy Łazarza, a także miejscy i osiedlowi radni, Miejska Konserwator Zabytków, przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich, MPK, spółki Targowiska, Palmiarni oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej debatowało w środę o przyszłości ulicy Głogowskiej - komunikacji, małej architekturze, usługach i handlu oraz o innych działaniach aranżujących przestrzeń miasta w tym rejonie. Spotkanie odbyło się w miejskim lokalu przy ul. Głogowskiej 60, który obecnie jest opustoszały, a jeszcze do niedawna znajdował się w nim sklep z antykami i starymi meblami.

28 lutego 2016 – Gdzie znajduje się najstarsze ponad 250-letnie drzewo rosnące w Palmiarni, jaka temperatura jest w pawilonach, dlaczego na końcówki jednej z roślin montuje się styropian oraz co to jest Ręka Buddy - tego można było się dowiedzieć podczas akcji "Palmiarnia od kuchni".


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: