Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
22-01-2024 01:32   Janusz Ludwiczak
51 lat temu, 2 stycznia 1973 r. uruchomiono trasę tramwajową w ciągu ulicy Hetmańskiej. Jednocześnie zaprzestano eksploatacji bimb w ciągu ul. Sczanieckiej. 111 lat temu powstała Parafia Matki Boskiej Bolesnej. – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: styczeń.


1 stycznia 1913 - Utworzenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej.
Na przełomie XIX i XX wieku na Świętym Łazarzu było ok. 10 tysięcy katolików, a do tej pory dzielnica nie miała własnego kościoła, a wierni musieli uczęszczać na nabożeństwa aż do centrum, do kościoła Św. Marcina. W 1899 r. rozpoczęła się budowa kościoła Matki Boskiej Bolesnej, która trwała do 1901 r. Samodzielna parafia została ustanowiona jednak dopiero 12 lat później, dekretem ks. biskupa Edwarda Likowskiego z 6 grudnia 1912 r.

1 stycznia 2016 – W wieku 65 lat zmarł Tadeusz Lis, poznański bard, który często z gitarą i harmonijką grał w przejściu łączącym perony z Dworcem Zachodnim i Poznań Główny.

1 stycznia 2019 – pasażerowie nie pojadą już autobusem linii nr 64 czy 45. Przed obecnym numerem linii dodana została "jedynka". Zmiany miały na celu uporządkowanie systemu numeracji oraz zwolnienie jednocyfrowych numerów dla tramwajów.
ZOBACZ TAKŻE: Nie ma już autobusu "64"

1 stycznia 2020 – Już po raz piąty na skwerze przy ul. Małeckiego, który nosi nazwę Eki z Małeki odbył się "Sąsiedzki Sylwester", podczas którego bawiło się kilkadziesiąt, o ile nie kilkaset osób. O północy zapłonęła "rzeźba psów", a do zabawy zaprosili donGURALesko & DJ Soina. Sylwester na Małeckiego po raz kolejny minął spokojnie, nie doszło do poważniejszych incydentów wymagających interwencji Policji czy Straży Pożarnej.
ZOBACZ TAKŻE: Sąsiedzki sylwester – skwer przy Małeckiego zamienił się w dyskotekowy parkiet {► FILM, ◎ZDJĘCIA}

1 stycznia 2023 – Już po raz ósmy na Skwerze Eki Małeki przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej odbył się "Sąsiedzki sylwester. O północy zapłonęła ławeczka patriotyczna. W 17 minucie 2023 roku musieli interweniować też strażacy, po tym jak doszło do pożaru balkonu w kamienicy przy ul. Kanałowej.
ZOBACZ TAKŻE: Na Małeckiego spłonęła "ławeczka patriotyczna". Na Kanałowej pożar balkonu od fajerwerku {►FILM}

1 stycznia 2023 – Tuż po północy miał miejsce pierwszy poród w nowym 2023 roku w szpitalu ginekologiczno-położniczym Św. Rodziny
ZOBACZ TAKŻE: Pierwsze narodziny w szpitalu św. Rodziny już w pierwszej minucie 2023 roku

2 stycznia 1973 - Uruchomienie trasy tramwajowej w ciągu ulicy Hetmańskiej, od skrzyżowania z ul. Głogowską do skrzyżowania z ul. Dzierżyńskiego (obecnie 28 Czerwca 1956 r.).
Na nową trasę skierowano dwie linie tramwajowe: nr 10 (z Wilczaka przez Winogrady, Roosevelta, Głogowską, Hetmańską) na Dębiec oraz nr 12 (z Górczyna przez Głogowską, Hetmańską, Wildę, Marchlewskiego – obecnie Królowej Jadwigi, Rondo Rataje na os. Warszawskie). Budowa trasy tramwajowej z Łazarza na Wildę rozpoczęła się w 1968 roku. Dwa lata później wybudowano skrzyżowanie torów z łukami na skrzyżowaniu ul. Głogowskiej i Hetmańskiej oraz dalszy odcinek pod tunelem kolejowym, aż do skrzyżowania z ul. Dzierżyńskiego.
Jednocześnie zaprzestano eksploatacji linii tramwajowej w ciągu ul. Sczanieckiej.

4 stycznia 2015 – w wieku 55 lat zmarła Renata Marcinkowska, wychowawca i wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego. Ze Szkołą Podstawową nr 77 była związana od 1982 r.
ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje Renata Marcinkowska, wieloletnia nauczycielka SP77

4 stycznia 2015 - w wieku 58 lat zmarł Tomasz Dymaczewski, przewodniczący Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, wykładowca akademicki.
ZOBACZ TAKŻE: Zmarł Tomasz Dymaczewski

5 stycznia 2013 - obchody 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Z tej okazji odbyły się prelekcje poświęcone historii świątyni i parafii w czasach okupacji. Wierni mogli spotkać się z byłymi duszpasterzami, którzy pełnili posługę w łazarskiej parafii. Najwięcej osób chciało porozmawiać z ks. Ryszardem Dycem, który przyjechał prosto z Niemiec, gdzie obecnie pracuje. Była to okazja do wspomnień przy kawie i poczęstunku. Dzień później ponad 50 kapłanów koncelebrowało msze św., która została odprawiona z okazji jubileuszu. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Na zakończenie odbył się koncert kolęd i pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Poznania przy MPK.
ZOBACZ TAKŻE: Parafia Matki Boskiej Bolesnej ma 100 lat - HISTORIA i ARCHIWALNE ZDJĘCIA
ZOBACZ TAKŻE: Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Miasta Poznania na 100-lecie Parafii Matki Boskiej Bolesnej {WIDEO}
ZOBACZ TAKŻE: "Parafia Matki Bożej Bolesnej wydała prawie 60 księży" - odpust w 100-letniej parafii

6 stycznia 2014 – Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł do kościoła Chrystusa Sługi przy ul. Palacza. Kacper, Melchior i Baltazar mieli ze sobą mirrę, kadzidło i złoto. W rolę jednego z króli wcielił się Wiesław Banaś, dyrektor Gimnazjum nr 50 i przewodniczący Rady Osiedla Górczyn. Radosny i rozśpiewany orszak z ruchomymi gwiazdami wyruszył z ulicy Kosynierskiej i przeszedł ulicami Parafii Chrystusa Sługi do kościoła przy ul. Palacza, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus.

8 stycznia 2023 – Po 37 latach zmienił się kierownik "Kręgu". Janusza Hellera zastąpił Wojciech Wysocki.

10 stycznia 1944 - Podczas kontroli na Dworcu Głównym policja skonfiskowała 2,7 kilograma kiełbasy, 16 kilogramów słoniny, 6 kilogramów mięsa, 2 dętki rowerowe, 2 swetry męskie oraz 27 szpulek nici, które znaleziono w bagażach przybywających do Poznania Polaków.

10 stycznia 1963 - Zmarł Tadeusz Szeligowski, kompozytor i dydaktyk, twórca m.inopery "Bunt żaków", baletów "Paw i dziewczyna", "Mazepa", utworów symfonicznych, kameralnych i pieśni.
Od 1947 roku mieszkał w kamienicy przy ul. Chełmońskiego 22. W 1966 roku na ścianie tego budynku odsłonięto tablicę pamiątkową o treści: "W tym domu mieszkał i tworzył w latach 1947-1963 prof. Dr Tadeusz Szeligowski, wybitny kompozytor, twórca pierwszej opery w Polsce Ludowej".

10 stycznia 2016 – Pobito rekord dotychczasowych kwest na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zagrała pod hasłem "Mierzymy wysoko!" na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W sumie w dwóch łazarskich sztabach WOŚP - w Klubie "Krąg" oraz w "Marcinku" zebrano 136 073,23 zł. Przez całą niedzielę kwestowało 271 wolontariuszy.

11 stycznia 1897 - Urodził się Kazimierz Nowak, podróżnik. W latach 1931-1936 przemierzył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie oraz czółnem).
Po powrocie do Poznania, do śmierci mieszkał w kamienicy przy ul. Lodowej 32.

12 stycznia 1975 - Zmarł Kazimierz Ulatowski, architekt, autor projektu m.in. kamienicy przy ul. Gąsiorowskich 5 i 54, Kolejowej 55/55a. Według jego projektu zrealizowano odbudowę kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej.

12 stycznia 2014 - Nad ranem Volkswagen Passat wjechał w płot przy kościele pw. Chrystusa Sługi. Kierujący zbiegł z miejsca wypadku. wyniku działań policji zatrzymano do wyjaśnienia pięciu mężczyzn poruszających się pojazdem. Żaden z nich nie przyznawał się do kierowania Volkswagenem, jednak policji udało się ustalić sprawcę. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Usłyszał już zarzut jazdy po pijanemu. Sprawca zdarzenia, ani żaden z podróżujących z nim mężczyzn nie był właścicielem samochodu. Właścicielka pojazdu złożyła dziś zawiadomienie o kradzieży. Mężczyzna, który prowadził auto to jej znajomy, ale nie użyczyła mu auta.
ZOBACZ TAKŻE: Zatrzymano kierowcę, który w niedzielę wjechał samochodem w płot kościoła przy Palacza

13 stycznia 2016 - łazarscy radni mogli poczuć się jak radni Miasta Poznania. W sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się wspólne posiedzenie Rady Osiedla Św. Łazarz z radami osiedli: Jeżyce, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka i Stare Miasto, podczas którego powołano "Koalicję Śródmiejską". Jej celem ma być wspólne rozwiązywanie problemów, wśród których są kwestie związane z bezpieczeństwem, parkowaniem, pustostanami, targowiskami czy nielegalnym hazardem i problemami alkoholowymi.

13 stycznia 2019 – 215 tysięcy 392 złotych 3 grosze i 229 €uro – tyle zebrano podczas niedzielnego, 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w trzech łazarskich sztabach. W sumie 344 wolontariuszy kwestowało na ulicach na rzecz ratowania małych dzieci, a konkretnie na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

14 stycznia 2018 – Pobito rekord zbiórek w niedzielnym finale WOŚP. W trzech łazarskich sztabach zebrano w sumie 282 tysięcy 310 złotych i 10 groszy "dla wyrównywania szans w leczeniu noworodków". Na ulicach kwestowało w sumie 450 wolontariuszy.

15 stycznia 2015 - Po ciężkiej i długiej chorobie w wieku 62 lat zmarł Jan Zawieja, członek Zarządu Rady Osiedla Górczyn, ojciec miejskiego radnego Bartosza Zawieji.
ZOBACZ TAKŻE: Zmarł Jan Zawieja

16 stycznia 2018 – Zawalił się mur, stanowiący ogrodzenie Parku Wilsona. Mur graniczny zawalił się na długości 20 metrów. Na miejscu interweniowało 6 zastępów straży pożarnej i policja. Strażnicy wraz z psami poszukiwawczymi przeszukiwali gruzowisko, gdyż istniało ryzyko, że mur mógł przygnieść często przebywające na tym terenie osoby bezdomne. Inspektorzy nadzoru budowlanego wyjaśniają, dlaczego murowane ogrodzenie zawaliło się.

17 stycznia 2002 - Na Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się II Forum Gospodarcze Polska-Rosja z udziałem prezydentów: Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i Rosji Władimira Putina.

17 stycznia 2022 – Katolicy, protestanci i Żydzi modlili się wspólnie przy grobie rabina Akivy Egera na cmentarzu żydowskim na podwórzu kamienicy przy Głogowskiej 26a. Następnie w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych otwarto Izbę Pamięci Akivy Egera. Wydarzenia odbyły się w ramach obchodów XXV Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu.
ZOBACZ TAKŻE: Otwarto Izbę Pamięci Akivy Egera

18 stycznia 1939 - Poświęcenie kościoła pw. Św. Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej.

19 stycznia 1985 - zmarł Leonard Turkowski, autor tomików wierszy i opowiadań nawiązujących do historii Warmii i Mazur.
Urodził się w kamienicy przy ulicy Głogowskiej 69.

19 stycznia 2015 – Poznańscy wyznawcy islamu z Biedrzyckiego spotykają się z atakami i groźbami. Czteroosobowa grupa mężczyzn z Polskiej Ligi Obrony obkleiła Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, w którym znajduje się meczet naklejkami "Polska wolna od islamu". Członkowie tej samej organizacji zakłócili również październikowy wykład oraz grozili dzieciom, którzy przychodzi na lekcje języka arabskiego. Policja zatrzymała trzech podejrzanych mężczyzn, którzy mają odpowiedzieć za nawoływanie do nienawiści, obrazę uczuć religijnych oraz znieważenie miejsca kultu religijnego.

20 stycznia 2021 –jeden z księży popełnił samobójstwo w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej. To były wikariusz, który wcześniej był się wyspowiadać. Ks. Marian Kasperek miał 60 lat.
ZOBACZ TAKŻE: Tragedia w kościele przy Stolarskiej. Ksiądz odebrał sobie życie

26 stycznia 2013 - Policjanci z grunwaldzkiego komisariatu chcieli zatrzymać kierowcę opla. Ten zaczął uciekać. Policyjny pościg zakończył się na skrzyżowaniu ulic Matejki i Niegolewskich. W wyniku wypadku cztery osoby zostały ranne. Mężczyzna, który uciekał przed policją uderzył w pięć innych samochodów.

27 stycznia 1926 - Pierwsze decyzje o zorganizowaniu Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku. "Kurier Poznański" donosił: "Dyrektor Targów Poznańskich p. Krzyżankiewicz otrzymał od ministra przemysłu i handlu pismo, adresowane do p. prezydenta m. Poznania Ratajskiego, akceptujące w zasadzie projekt urządzenia PWK w Poznaniu w 1929 r. ".

27 stycznia 2015 - 9-metrowy posąg rajdowca przed wejściem na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Figura Stiga przyjechała prosto z Wielkiej Brytanii specjalną ciężarówką. Zanim Big Stig przyjechał na Targi odwiedził wcześniej Amsterdam i Berlin.
Posąg Stiga ma 9 metrów wysokości. Figura powstała w Dunsfold. Nastepnie statua została załadowana na platformę ciężarówki. Zaprojektowanie, skonstruowanie i pomalowanie figury, zrobionej z włókna szklanego, zajęło zespołowi trzech rzeźbiarzy ponad dwa miesiące. Sam tors i głowa Stiga mają ponad 3,6 metra, czyli tyle, co dwupiętrowy autobus. Wizyta Stiga była elementem promocji nowego kanału telewizyjnego BBC Brit i premiery programu Top Gear.
ZOBACZ TAKŻE: 9-metrowy posąg rajdowca stanął przy Targach

28 stycznia 1939 - "Dziennik Poznański" donosił:
Jadący rowerem Bolesław Powolny (ul. Chełmońskiego 2) przy zbiegu ulicy Matejki i Berwińskiego spadł z roweru i złamał sobie lewą nogę. Powolnego przewieziono do szpitala kolejowego przy ul. Orzeszkowej.

28 stycznia 1945 - Na ulicę Marszałka Focha (obecnie Głogowską) wkroczył pierwszy oddział żołnierzy polskich.

29 stycznia 2023 – Podczas 31. finału WOŚP pobito dotychczasowy rekord. W sztabie Łazarz w Klubie "Krąg" zebrano w sumie 262 827,73 zł. Uczniowie "Marcinka" uzbierali 35 661,80 zł. Zaś na Targach Sztab Ławica przekazał na rzecz walki z sepsą 279 275,28 zł, z czego tylko w samych puszka 160 wolontariuszy zebrało ponad 165 tys. zł. W sumie we wszystkich sztabach WOŚP na Łazarzu zebrano 577 764,81 zł.

30 stycznia 2022 – podczas 30. finału WOŚP dzięki 168 wolontariuszy z dwóch sztabów (w Klubie "Krąg" oraz w Marcinku) zebrano 204 359,95 zł i 220€ - to rekord.
ZOBACZ TAKŻE: Na Łazarzu zebrano ponad 200 tys. zł "dla okulistyki dziecięcej"

31 stycznia 1945 - Armia Czerwona opanowała Most Dworcowy.

31 stycznia 2021 – Pobity został dotychczasowy rekord w łazarskim sztabie WOŚP. W sumie zebrano 197 tysięcy 928 złotych i 82 groszy.
ZOBACZ TAKŻE: Zebrano blisko 198 tys. zł "dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy" {►FILM}


R E K L A M A

Fot: Jan Kurek (1-8), Zbiory Miejskiego Konserwatora Zabytków (9-11), Parafia Matki Boskiej Bolesnej (12-19), Biblioteka Uniwersytecka/Archiwum Państwowe (19-21), archiwum Lazarz.pl (22-35)

ZOBACZ TAKŻE: ŁAZARSKIE KALENDARIUM

Komentarze (1)

22-01-2024 12:33:36
eka z małeki
--- ten pisk tramwajów !!!,to,naprawdę było daleko słychać !!!! eka

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: