Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Paderewski podobnie jak 104 lat temu przyjechał na Dworzec Letni - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Paderewski podobnie jak 104 lat temu przyjechał na Dworzec Letni
29-12-2022 05:11   Janusz Ludwiczak
Tradycyjnie w przededniu rocznicy Powstania Wielkopolskiego na Dworzec Letni zabytkowym pociągiem przyjechał Ignacy Jan Paderewski.

Już po raz 33. na Dworcu Letnim odbyła się inscenizacja przyjazdu do Poznania wielkiego kompozytora, pianisty i polityka. Przyjazd Paderewskiego do Poznania przyczynił się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Mistrza Paderewskiego (w rolę którego wcielił się aktor Teatru Nowego Andrzej Lajborek) witali: wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki, prezes Kolei Wielkopolskich Marek Nitkowski i główny organizator i pomysłodawca inscenizacji prof. Ryszard Łuczak.

Wybitnego Polaka witał tłum poznaniaków. Zgromadzeni na Dworcu Letnim przywitali gościa okrzykami "Wiwat Paderewski!. Niech żyje!".

Ignacy Paderewski przyjechał do Poznania, na ówczesny dworzec boczny - Cesarski 26 grudnia 1918 roku o godz. 21:10. Niemcy próbowali za wszelką cenę nie dopuścić do przyjazdu Paderewskiego. Nic nie dało również wyłączenie światła w całym Poznaniu. Przygotowani Polacy witali dostojnego gościa przy blasku kilkuset pochodni. W ten sposób Niemcy nieświadomie dali możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia. Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania stał się impulsem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło dzień później, 27 grudnia 1918 roku.


Fot: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości (1-7), Koleje Wielkopolskie (8-10)

ZOBACZ TAKŻE: Łazarzanie oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: