Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Blisko 1,2 tysiąca osób zasiadło do wspólnej wigilii na Targach - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Blisko 1,2 tysiąca osób zasiadło do wspólnej wigilii na Targach
24-12-2022 19:09   Janusz Ludwiczak
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w pawilonie nr 6 Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się wigilia dla osób potrzebujących, bezdomnych i samotnych, ale również uchodźców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie.

Przy wspólnym stole zasiadły osoby bezdomne, potrzebujące, te, które ledwo wiążą koniec z końcem, samotne, ale też uciekinierzy przed wojną, która rozgrywa się już równo 10 miesięcy.

– Gdy wsłuchujemy się w słowa Ewangelii, mówiącej o spisie powszechnym w czasach Kwiryniusza, to słyszymy, że Bóg został zapisany jako człowiek i niósł dolę ludzką od samego początku. Nie w wygodzie ani w bogactwie. Dziękuję mieszkańcom Poznania i okolic, którzy przyłożyli się do tego, by pomóc szukającym schronienia. Wszystkim życzę, by w ten błogosławiony czas znaleźli choć odrobinę pokoju – podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki.

– Za nami trudny rok, w którym pokazaliśmy, że możemy działać wspólnie. Liczmy na to, że w nadchodzącym roku zwycięży dobro. Że Ukraina się obroni, a ci, którzy musieli szukać w Polsce schronienia, będą mogli wrócić do domu i wspólnie przystąpić do odbudowy tego pięknego kraju. Życzę wszystkim - również tym, którzy są samotni lub w trudnej sytuacji życiowej - dobrych świąt – dodał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie wielu wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Ponad tysiąc uczniów ustawiało stoły, kroiło ciasta i pakowało świąteczne paczki. W tym roku w akcję zaangażowało się 12 szkół, w tym poznańskie: Technikum Energetyczne, Zespół Szkół Mechanicznych, SP nr 7, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 42, SP nr 91, Społeczna SP nr 1, SP nr 51, SP nr 46, IV LO, XI LO, a także ZS nr 1 w Nowym Tomyślu.

Już kilka dni przed wigilią siostry prowadzące poznańskie Jadłodajnie: franciszkanki, urszulanki, albertynki i elżbietanki przygotowały tradycyjne, polskie dania wigilijne.

– Cieszy nas możliwość ponownego spotkania się przy wspólnym stole. Każda osoba jest mile widziana i ugoszczona zgodnie z naszą polską tradycją. Chcemy, aby każdy poczuł ciepło rodzinnego ogniska, również ci, którzy w tym roku spędzą święta z dala od swoich bliskich w Ukrainie – powiedział ks. kan. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Początki Wigilii dla osób bezdomnych, biednych, potrzebujących i samotnych sięgają 2003 roku, kiedy to początkowo odbywała się w budynku XI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Ściegiennego. Szkoła mogła pomieścić jednak do 600 osób. Dlatego w 2010 roku wigilia została przeniesiona na MTP i od tego czasu odbywa się co roku na Targach zawsze przedpołudniem 24 grudnia. W tym roku spotkanie wigilijne odbyło się już po raz 20.


Fot: Urząd Miasta Poznania

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: