Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Za ponad 2 mln zł wybudowano przejazd rowerowy i sygnalizację świetlną na Hetmańskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Za ponad 2 mln zł wybudowano przejazd rowerowy i sygnalizację świetlną na Hetmańskiej
20-12-2022 08:34   Janusz Ludwiczak
Zakończyły się prace związane z budową przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulicy Hetmańskiej i Jarochowskiego. Inwestycja, która kosztowała ponad 2 miliony złotych prowadzona była aż cztery miesiące. Zmieniła się również organizacja ruchu. Ulica Jarochowskiego (od Winklera do Hetmańskiej stała się jednokierunkowa).

Budowa przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na ulicy Hetmańskiej, na wysokości Jarochowskiego rozpoczęła się 2 sierpnia i już na samym początku doszło do uszkodzenia kilku drzew.

– Uszkodzonych zostało co najmniej 11 drzew (wykop przeszedł w odległości 1- 1,5 m obok nich). Przy dwóch kolejnych wykop się zaczął i skończył (studzienkami), ale nie przeszedł obok. Prace zostały przerwane po interwencji, gdy do przejścia, przy którym ma być sygnalizacja świetlna zostały jeszcze dwa nietknięte drzewa plus jedno, przy którym jest zrobiona studzienka. Ponoć wykop jest dla instalacji potrzebnej do pętli indukcyjnych. Korzenie zostały przycięte koparką, a po ułożeniu kabli zasypane ziemią. Ubytek to ok. 30% bryły korzeniowej, która odpowiada za zasilanie drzewa w wodę i sole mineralne – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Robert Kalak z Koalicji ZaZieleń Poznań.

Koalicja ZaZieleń Poznań przesłała zawiadomienie do Zarządu Zieleni Miejskiej i Miejskiego Konserwatora Zabytków, gdyż Łazarz, jak i aleja drzew znajdują się w strefie ochrony konserwatorskiej. Prace związane z budową przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego wstrzymano na kilka dni.

– Wykonawca inwestycji prowadził na ul. Hetmańskiej prace związane z siecią elektryczną, które są konieczne przy budowie nowej sygnalizacji. Roboty te należało wykonać w bezwykopowej technologii przewiertu. Wykonawca jednak bez zgody spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie zmienił technologię na wykop otwarty. Odsłonił i naruszył część korzeni rosnących na ul. Hetmańskiej drzew. Wykonawca zapewnia, że korzenie drzew odsłaniano ręcznie, by ograniczyć uszkodzenia systemu korzeniowego, wykop był na bieżąco zasypywany, a po zakończonych robotach drzewa zostały podlane – poinformowała 5 sierpnia Maja Chłopocka-Nowak z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

O przeprowadzenie kontroli spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie w zakresie stosowania się do zarządzenia w sprawie ochrony drzew i rozwoju terenów zieleni Poznania poprzez przyjęcie standardów ochrony drzew podczas realizacji zadania „Budowa przejazdu rowerowego przez ul. Hetmańską" interweniowała Rada Osiedla Św. Łazarz.

– Przy przebudowie ulicy Jarochowskiego wystąpił ten sam problem. Przyjęte standardy ochrony drzew nie są przestrzegane przez tą jednostkę, jaką jest PIM. Nie wiadomo czy uszkodzone drzewa na Hetmańskiej przeżyją. Na Jarochowskiego mamy już jedno drzewo, które padło – mówiła podczas sierpniowej sesji Beata Szeszuła, zastępca przewodniczącego Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Na 1 września nie udało się również udostępnić przejścia dla pieszych na ulicy Hetmańskiej, przy Jarochowskiego. Uczniowie i rodzice odprowadzający swoje pociechy do Szkoły Podstawowej nr 69 jeszcze przez kilka tygodni mieli dłuższą drogę, gdyż nie łamiąc przepisów ruchu drogowego musieli korzystać albo z przejścia przy Kasprzaka lub przy Arciszewskiego.

W końcu w ubiegłym tygodniu oficjalnie inwestycja została oddana do użytku.

– Uzupełnienie przejścia dla pieszych o sygnalizację świetlną i przejazd rowerowy, będący nowym elementem infrastruktury dla rowerzystów w tej części Poznania, poprawi bezpieczeństwo wszystkich, którzy w tym miejscu będą przedostawać się przez dwie jezdnie i torowisko w ruchliwej ul. Hetmańskiej – mówi Kamila Michalska, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Z nowego przejścia bezpiecznie mogą już korzystać także osoby z niepełnosprawnościami. Sygnalizacja świetlna została dodatkowo udźwiękowiona, a na chodniku przed przejściem zamontowano ostrzegawcze płytki z wypustkami. W ramach zakończonej inwestycji zamontowano również stojaki rowerowe, które są jednocześnie zabezpieczeniem przed nielegalnym parkowaniem w rejonie skrzyżowań. Wymieniono też nawierzchnię obu jezdni ul. Hetmańskiej oraz podkłady pod szynami tramwajowymi w rejonie przejścia – dodaje Kamila Michalska.

Zmieniła się też organizacja ruchu. Ulica Jarochowskiego, na odcinku od Hetmańskiej do Winklera stała się jednokierunkowa. Przejazd możliwy jest tylko od ulicy Winklera w kierunku Hetmańskiej. Nie ma możliwości skrętu w prawo z ulicy Hetmańskiej.

Budowa przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego kosztowała ponad 2 miliony złotych (2 137 713,44 zł brutto).

Inwestycja ta została zrealizowana w ramach zwycięskiego projektu Budżetu Obywatelskiego, o który zabiegał Andrzej Janowski, ówczesny prezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań, obecnie przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

To nie jedyny przejazd rowerowy, który powstał na Hetmańskiej. Podobny powstał 600 metrów dalej, przy skrzyżowaniu z Dmowskiego. Inwestycja kosztowała niespełna 480 tys. zł.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: