Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kierowco nie tarasuj drogi tramwajom - dostaniesz miarkę - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kierowco nie tarasuj drogi tramwajom - dostaniesz miarkę
03-02-2010 13:23   Janusz Ludwiczak
W sumie przez ponad 3,5 godziny nie kursowały tramwaje przez nieprawidłowo zaparkowane samochody. MPK apeluje do kierowców o nie parkowanie na torowiskach tramwajowych. Aby zachęcić zmotoryzowanych do myślenia i przestrzegania przepisów drogowych w czwartek w godz. od 13 do 17 będzie jeździł po Poznaniu specjalny tramwaj, z którego pokładu rozdawane będą ulotki informacyjne dla kierowców. Niewłaściwie parkujący kierowcy otrzymają też od MPK specjalne breloczki z metrową miarką. Jak się okazuje problem blokowania torowisk przez samochody dotyczy m.in. Wrocławia.

Tylko od początku roku bezmyślni kierowcy aż 12 razy wstrzymali ruch pojazdów komunikacji miejskiej na ponad 3,5 godziny (dokładnie 220 minut). Opóźnienia notowały nie tylko tramwaje i autobusy, ale i pasażerowie, którzy nie mogli dojechać do celu na czas i marzli na przystankach.

Prawdziwą rekordzistą okazała się w minionych tygodniach mieszkanka Skórzewa, która zaparkowała swoje auto na ul. Św. Marcin, zbyt blisko torowiska. Ponadto w tym miejscu obowiązywał zakaz zatrzymywania się i postoju. W sumie ruch tramwajowy na całej ulicy Św.Marcin wstrzymany był przez prawie godzinę (dokładnie 55 minut). Bezmyślna kierująca zablokowała tym samym w sumie 15 tramwajów.

Jak się okazuje problem dotyczy nie tylko ulicy Św. Marcin. Sytuacja powtarza się niejednokrotnie na Górnej Wildzie, Placu Wolności, Dąbrowskiego czy Mielżyńskiego.

Na Głogowskiej kierowcy też blokują przejazd tramwajom

Samochody blokują przejazd tramwajom także na Łazarzu. Wielokrotnie kierowcy pomimo zakazu skrętu w lewo łamią przepisy drogowe i wjeżdżają na torowisko tramwajowe, blokując tym samym przejazd tramwajom, które mają zielone światło. Problem dotyczy kilku skrzyżowań ulicy Głogowskiej: z ul. Niegolewskich, ul. Strusia i ul. Klaudyny Potockiej.

Podobnie jest na skrzyżowaniu ulicy Głogowskiej z Śniadeckich, gdzie niejednokrotnie dochodziło do stłuczki samochodu osobowego z tramwajem jadącym w kierunku centrum.

Niekomfortową sytuację mogłoby poprawić wymalowanie ciągłej linii na ulicy Głogowskiej od Mostu Dworcowego do skrzyżowania z ulicą Hetmańską. Takie rozwiązanie zastosowano na ulicy Roosevelta, gdzie po wymalowaniu ciągłej linii kierowcy przestali wjeżdżać na torowisko tramwajowe.

We Wrocławiu mają ten sam problem

Jak się okazuje problem zablokowanych torowisk dotyczy nie tylko Poznania.
"W styczniu komunikacja miejska prawie 30 razy stała z powodu aut parkujących na torowiskach lub pętlach autobusowych. Przez nierozważnych kierowców tysiące pasażerów musiało iść na piechotę lub marznąć na przystankach, czekając na tramwaj lub autobus, które nie przyjadą. Przerwy w kursowaniu komunikacji miejskiej trwały w sumie ponad 29 godzin. Jedną z przyczyn był długi czas oczekiwania na lawetę. Do momentu jej przyjazdu często mijała nawet godzina. Rekord padł na pętli autobusu nr 114 przy Galerii Dominikańskiej, skąd auto zostało usunięte dopiero po dziewięciu godzinach". - informuje "Gazeta Wyborcza Wrocław".

MPK nie chce się biernie przyglądać. Niewłaściwie parkujący kierowcy otrzymają miarki

MPK z akcją "1 metr" chce zachęcić kierowców do przestrzegania przepisów drogowych i nie blokowania przejazdu tramwajom i autobusom.

"Aby pojazd komunikacji miejskiej mógł bez problemów przejechać obok Twojego auta potrzebny jest tylko 1 metr. Zachowaj tę zasadę, przy kolejnym parkowaniu!" - zachęca MPK.

W ramach przeprowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne akcji w najbliższy czwartek, w godz. od 13:00 do 17:00 będzie po Poznaniu kursował specjalny tramwaj oblepiony plakatami informacyjnymi. Z pokładu bimby kierowcom rozdawane będą ulotki. Plakaty informacyjne pojawią się także w wiatach przystankowych, po ich zewnętrznej stronie, tak aby apel mogli odczytać właściciele samochodów. Dla niewłaściwie parkujących kierowców pracownicy Nadzoru Ruchu MPK rozdawać będą breloczki z metrową miarką, które umożliwią odmierzenie jednego metra od torowiska tramwajowego do krawędzi zaparkowanego auta.


Komentarze (2)

03-02-2010 20:16:30
Krzysiek z Bogusławskiego.
Witam. No tak, sam jestem kierowcą od paru lat i zawsze myślę o tramwajach bo umiem znaleźć chwilę aby zerknąć ile zostawiłem miejsca od torów jak staję w takich miejscach newralgicznych, ponieważ sam kiedyś kilka lat jeździłem MPK i wiem co znaczy przez takiego kierowcę zator na torach! Później trzeba iść kawał drogi na piechotę do szkoły lub pracy! To są najczęściej bezmyślni kierowcy którzy tak stają i tarasują drogę bo mają w d... tramwaje i za to powinni zapłacić najwyższą cenę tzn. tramwaj powinien mieć z przodu takie odbijacz i powinien jechać i rysować auto takiego bezmyślnego kierowcy i mieć jego w d...!
03-02-2010 14:03:39
Slawek
nalezaloby tez skutecznie wyeliminowac parkowanie na prawym pasie(wtedy z koniecznosci wszyscy poruszaja sie blisko tramwaju), ale skoro dzis na oczach patrolu panowie wyjmujacy kase z polbanku tak sobie parkowali i nic im sie nie stalo to...przesle fotke do komendy i zapytam sie czy takim policjantom to trzeba wjechac w cztery litery by zauwazyli problem zlego parkowania, czy tez moze w ogole policja jest do rzeczy bardziej wznioslych, a parkowaniem ma sie zajac SM, ktora ma jeden radiowoz na Grunwald... Mysle tez ze na Głogowskiej mozna by parkowac pod odpowiednim skosem, duzo swiatel powoduje ze wlaczenie sie do ruchu przy zatrzymanym potoku aut, nie jest moim zdaniem manewrem niebezpiecznym jak to sugeruje ZDM.
Aktualności
Niezapominajka
19

sty

18:30
Łazarz
35. sesja (zwyczajna-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: