Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Kosmiczny pępek i inne historie" w Pireusie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Kosmiczny pępek i inne historie" w Pireusie
31-10-2022 23:12   Janusz Ludwiczak
W ramach 6. Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki w Inkubatorze Kultury Pireus można było oglądać wystawę "Kosmiczny pępek i inne historie" Marty Normington.

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki odbywa się od 2012 roku. Jest to największy w regionie przegląd fotograficzny, ukazujący formy zaangażowania twórców w życie lokalnych społeczności oraz dokumentującym zmiany zachodzące we współczesnej rzeczywistości.

Hasło 6. edycji Festiwalu „Krajobrazy wewnętrzne” odnosiło się do otaczających nas zmian będących następstwem kryzysów klimatycznego, politycznego oraz pandemicznego. Prezentowane ekspozycje autorów poruszały zagadnienia związane m.in. z pamięcią, traumą, izolacją, wyobraźnią indywidualną i społeczną.

Przez ostatnie dwa tygodnie w Inkubatorze Kultury "Pireus" na rogu Głogowskiej i Gąsiorowskich można było zobaczyć wystawę "Kosmiczny pępek i inne historie".

– Miejsce środka świata podobno wyznaczył Zeus wypuszczając dwa orły w przeciwne strony świata. W miejscu przecięcia się szlaków ich lotu dookoła kuli ziemskiej umieszczony został omphalos i wyrocznia delficka. Analogicznie, przypadkowe przecięcia się szlaków naszych myśli z tym, co napotykamy w otaczającym nas świecie może mieć głębokie znaczenie symboliczne. Myśli wprawione w ruch poprzez kontakt ze światem wyznaczają świadomość, a ta zarysowuje zakres naszego świata. Myśli jednak należy wypuścić w przeciwległe strony, aby w sposób intuicyjny i naturalny znalazły swój punkt przecięcia.
Krajobraz wewnętrzny powstaje tylko w relacji ze światem. Pępek łączy się z obrazami czarnych dziur w kosmosie, ale też jaskiń, jam zwierząt, pojemnego, tajemniczego Wnętrza. Narracja obrazów płynie swobodnie przekraczając czas i chronologię zdarzeń. Tym samym, odzwierciedla wewnętrzny proces komunikacji ze światem, sposób postrzegania i łączenia miejsc oraz zjawisk, poza czasem ujmowanym linearnie i logiką przestrzennych podziałów. Ogniwem spajającym jest łącząca obrazy świadomość – zarówno autorki jak i odwiedzającego wystawę widza
– wyjaśnia Marta Normington, autorka wystawy.

Marta Normington – absolwentka Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w 2016 r. nominowana do nagrody im. Marii Dokowicz za najlepszą magisterską pracę dyplomową w kategorii dyplom artystyczny. Studiowała także fotografię dokumentalną na Uniwersytecie w Newport w Wielkiej Brytanii oraz psychologię międzykulturową na SWPS i tybetologię na Uniwersytecie Warszawskim. Przez rok przebywała w żeńskim klasztorze buddyjskim w Zanskar, w Himalajach. Obecnie mieszka i pracuje pomiędzy Monachium a Poznaniem. Dużo czasu spędza w drodze. Interesuje się reinterpretacją zagadnień antropologii kulturowej, związkami obrazu z rzeczywistością oraz konstelacyjną i kontekstualną strukturą świadomości względem zagadnień artystycznych, naturalnych i naukowo-historycznych. Pasjonują ją zjawiska przejściowe, fenomen podróży i przekraczania granic, zarówno fizycznych, jak i dyscyplinarnych. Tworzy instalacje przestrzenne z fotografii, obiektów i video.


Zapowiedzi nadchodzących wydarzeń można znaleźć jak zawsze w naszej "niezapominajce" – www.niezapominajka.lazarz.pl.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: