Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rynek Łazarski najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzenią publiczną w Polsce - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rynek Łazarski najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzenią publiczną w Polsce
20-10-2022 06:40   Janusz Ludwiczak
Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrodziło Rynek Łazarski za Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022.

Celem organizowane od 2007 roku konkursu jest promocja najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych. Towarzystwo Urbanistów Polskich nagrodziło Rynek Łazarski w kategorii: "Najlepiej rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna".

– Nagrodę przyznano za przestrzeń wykreowaną z wielką kulturą i szacunkiem dla przyszłych użytkowników. Połączono tradycyjne targowe przeznaczenie z funkcjami społecznymi i kulturalnymi. To miejsce ukazujące współczesną rolę rynku: z jednej strony pozwalającą na utrzymanie historycznego, targowego przeznaczenia i inicjowanie różnych publicznych wydarzeń, z drugiej pozwalające na indywidualne spotkania w otoczeniu urządzonej niskiej i wysokiej zieleni – czytamy w uzasadnieniu do nagrody.

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski: W kolejnych miejscach odpada kostka brukowa

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski: Niezadowoleni kupcy i sypiąca się kostka brukowa

ZOBACZ TAKŻE: "Ta dziura jest kluczowa dla wentylacji" – wywiad z projektantem nowego Rynku Łazarskiego

ZOBACZ TAKŻE: Rynek Łazarski – tak było {◎ GALERIA ZDJĘĆ}

Przebudowa Rynku Łazarskiego i powierzchni 16 672 m kw. rozpoczęła się pod koniec stycznia 2020 r. W ramach wartej ponad 42,3 mln zł powstało zadaszone targowisko na planie koła, miejsce na wydarzenia kulturalne, fontanna, plac zabaw ze specjalną bezpieczną nawierzchnią o powierzchni 135 m².
Powierzchnia targowiska zajęła 3,6 tys. m², kupcy handlować będą na 90 stoiskach o pow. 5,73 m² (w zależności od prowadzonej branży czynsz będzie wynosił od 286,50 zł do 429,75 zł brutto miesięcznie) oraz w 13 pawilonach handlowych liczących 12,9 m² lub 14 m² (ceny najmu kształtują się od 1967,25 do 2391,20 zł brutto).

Zadaszenie targowiska składa się z dwóch poduszek jednokomorowych, dużej (1744 m²) i małej (492 m²) wznoszących się na 26 stalowych słupach. Cała stalowa konstrukcja waży aż 135 ton i liczy 2385 m² powierzchni.

W ramach inwestycji ułożono kilka tysięcy kostek i płyt kamiennych o łącznej powierzchni 16 537 m².

Ponadto posadzono 56 drzew (wcześniej rosły 33, po przebudowie jest ich 61), a także 1,2 tys. krzewów, 5500 byli i traw ozdobnych oraz 14 500 roślin cebulowych. Powierzchnia terenów zielonych wynosi 1442 m².

Wokół nowego targowiska przybyło też zieleni. Wcześniej w jego sąsiedztwie rosły 33 drzewa. Po przebudowie jest ich 61. Do tego dochodzi ok. 1200 krzewów, ok. 5500 bylin i traw ozdobnych oraz ok. 14500 roślin cebulowych. Nowo posadzoną zieleń w pełnej okazałości można będzie podziwiać wiosną i latem.

Kierowcy parkujący wokół Rynku Łazarskiego mają do dyspozycji 160 miejsc postojowych.


Komentarze (3)

24-10-2022 21:38:19
kaska
Ciemna niecka, rozświetlona dziurą w dachu przez którą kapie deszcz i śnieg. Okrągły kształt który zniwelował wcześniejszy, logiczny prostopadły układ Rynku. Mnie się przez to zdarzyło tam stracić orientację przestrzenną, fakt, nie chodzę na rynek często, nie ciagnie mnie tam. Beton wkoło, ohydna wizja jak z katastroficznego filmu typu "3022 - resztki ocalałej ludzkości"... Nie jestem grafikiem ani architektem. W biurze architektonicznym pracowali moi rodzice, dawno temu. Nie zapomnę jak Ojciec opowiadał w jaki sposób starzy architekci wytyczali drogi w nowych dzielnicach: obserwowali gdzie ludzie wydeptują ścieżki. Naturalnie architekci przyznający nagrody dzisiaj to nie stara gwardia myslaca o sobie jako będących do usług ludzi ale artyści, tworzący oryginalne koncepty...
21-10-2022 07:29:25
kuba
Czy jurorzy tej nagrody w ogóle byli na Łazarzu kiedykolwiek? xd
20-10-2022 07:47:08
Serio
Serio? Zdaje się, że urząd miasta wynajął agencję PR, co już wcześniej było widoczne, aby bronić tego projektu, ciekawe ile to z kolei kosztowało...???!!!! Czy kolejny milion? Nic jednak nie zmieni faktu, że ten rynek jest kosmiczną i niestety całkiem realną katastrofą w przestrzeni miejskiej - dla ludzi, którzy w mieście mieszkają, dla ludzi, którzy na rynku pracują i dla tych co tam kupują. Przestrzeń miejsko - społeczno - architektoniczna została zniszczona. To klasyczny przykład odrealnionej, klatkowej betonozy stworzonej w umyśle, który ma dużo wspólnego z architekturą kurzych ferm klatkowych. Król jest nagi i tak jak w tej baśni, żadna agencja PR nie zmieni tego faktu, jest tylko bardziej żałośnie. A ta informacja to po prostu jeszcze większy wstyd...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl "Legenda o poznańskich koziołkach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

06

mar

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: