Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Muzeum Archeologicznym będzie można zobaczyć "Łazarski od spodu" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Muzeum Archeologicznym będzie można zobaczyć "Łazarski od spodu"
16-09-2022 09:00   Janusz Ludwiczak
Monety z XVII i XVIII wieku oraz z okresu pruskiego, a także elementy mundurów wojskowych i strojów urzędników, pociski, porcelanę czy korki od butelek z napisami lokalnych producentów odkryli podczas przebudowy Rynku Łazarskiego poszukiwacze z Wielkopolskiej Grupy Eksploracyjno-Historycznej "Gniazdo oraz Stowarzyszenia Eksploracji Perkun. Odkryte skarby będzie można zobaczyć na specjalnej wystawie "Łazarski od spodu", która prezentowana będzie od przyszłego tygodnia na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego.

Podczas przebudowy Rynku Łazarskiego, na placu budowy, gdy nie było już robotników na miejscu pracowali archeolodzy, miłośnicy historii i poszukiwacze skarbów. Na głębokości nawet 5 metrów udało się odkryć prawdziwe skarby, pochodzące z XVII wieku.

– Udało się odnaleźć sporo monet z okresu pruskiego i II RP, a także kilka XVIII i XVII wiecznych. Dużo plomb ołowianych, którymi pieczętowano wagony albo worki z towarami. Dzięki nim wiemy, że mieszkańcy Łazarza mogli na swym lokalnym placu targowym kupić kawę paloną we Wrocławiu, mąkę z Torunia czy sól z Inowrocławia. Pośród odkrytych guzików mamy zwykłe cywilne (w tym niektóre bardzo ozdobne), ale też urzędnicze i wojskowe – mówił nam Aleksander Przybylski ze Stowarzyszenia Mieszkańców "Abisynia" im. Michała Rajewskiego.

Wszystkie znalezione skarby zostały wpisywaną do inwentarza, a na metryczkach i mapie zaznaczono miejsce znalezienia.

– Sympatycznymi znaleziskami są też porcelanki czyli porcelanowe korki od butelek z napisami lokalnych producentów takich jak Oscar Stiller, który rozlewał piwo przy Głogowskiej nieopodal kościoła. Rynek aż do lat 60. XX w. nie był brukowany zatem nierówności terenu zasypywano śmieciami i żużlem z pieca. W takich zasypiskach często znajdowana jest efektowna (chociaż oczywiście potłuczona) porcelana z manufaktur w Berlinie czy Wałbrzychu – opowiada Aleksander Przybylski.

Wszystkie skarby zostały przekazane do Muzeum Archeologicznego. Eksponaty będzie można zobaczyć już od wtorku, 20 września na specjalnej wystawie "Łazarski od spodu". Wystawa dostępna będzie w przestrzeni dziedzińca Pałacu Górków przy ul. Wodnej 27 do 19 listopada. Wstęp wolny.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

wrz

do 22-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Common Future - Kongres Odbudowy Ukrainy

23

wrz

do 24-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: