Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 pamiętają o pierwszym prezydencie Poznania - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 pamiętają o pierwszym prezydencie Poznania
16-09-2022 00:38   Janusz Ludwiczak
W środę przypadała 101. rocznica śmierci pierwszego po zaborach prezydenta Poznania. O Jarogniewie Drwęskim pamiętali w środę uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69, którzy w środę zapalili znicze i oddali hołd.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej, która została odprawiona w kościele Św. Wojciecha. Po niej poczet sztandarowy wraz z uczestnikami przeszedł na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu Św. Wojciecha, gdzie spoczywa Jarogniew Drwęski.

Hołd zmarłemu pierwszemu prezydentowi Poznania oddali m.in. Maria Jedlińska-Pyssa i starszy wizytator Hanna Rajcic-Mergler z Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania Wiesław Banaś, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania Przemysław Alexandrowicz i przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego.

– Podczas dzisiejszej uroczystości przywołano niezwykłe słowa prezydenta Jarogniewa Drwęskiego: „Tracić siebie dla drugich, to odnajdywać samego siebie”, które idealnie oddaję jego życiowe losy. Choć był prezydentem przez 3 lata, zapisał się w kartach historii miasta m.in. jako: współtwórca Międzynarodowych Targów Poznańskich i Uniwersytetu Poznańskiego, uruchomił Operę Poznańską, przejął dla miasta Bibliotekę Raczyńskich i Teatr Polsk. Jako prezydent miasta darzony był powszechnym uznaniem, a zmarł w wieku 45 lat w dniu 14 września 1921 roku i jeszcze wiele lat po swojej śmierci był na ustach poznaniaków w okresie II RP – powiedział w trakcie uroczystości Przemysław Alexandrowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania oraz wiceprzewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania.

Uroczystość uświetnił szkolny chór pod batutą Beaty Pankowskiej.

– Pragniemy pielęgnować pamięć o prezydencie Jarogniewie Drwęskim, aby funkcjonował w świadomości poznaniaków tak jak Cyryl Ratajski. Już 6 grudnia w rocznicy urodzin naszego patrona odbędzie się Miejski Konkurs Wiedzy o Prezydentach Miasta Poznania, a działające w placówce Koło Teatralne wystawi wtedy sztukę „Twoje imię na zawsze z nami…”. Niedługo w ramach akcji „Sprzątanie Świata Polska 2022” zadbamy o Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, a w dzielnicy Łazarz planujemy stworzyć „Ławeczkę Prezydenta Drwęskiego” w ramach ścieżki edukacyjnej wokół Zespołu Szkół nr 8 – zaznacza Tomasz Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego przy ul. Jarochowskiego.

Uczniowie SP69 regularnie opiekują się grobem swojego patrona.

Jarogniew Mikołaj Drwęski urodził się 6 grudnia 1875 r. w rodzinnym majątku w Glinnie koło Wągrowca. W 1895 r. zdał maturę w Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu. Następnie ukończył studia prawniczo-ekonomiczne na berlińskim uniwersytecie. Do 1918 r. prowadził kancelarię adwokacką.
Pisał artykuły z zakresu kultury do "Przeglądu Poznańskiego" i "Przeglądu Wielkopolskiego". W latach 1904-1905 oraz 1915-1918 sprawował urząd członka Rady Miejskiej Poznania. W 1914 r. wszedł w skład konspiracyjnego organu będącego "gabinetem cieni" rady. W 1918 r. organ ten ujawnił się jako Rada Ludowa Miasta Poznania.
11 listopada 1918 r., na wniosek Naczelnej Rady Ludowej, został mianowany przez Wydział Wykonawczy Rady Robotników i Żołnierzy pierwszym polskim nadburmistrzem Poznania, a wyłoniona w marcu 1919 r. polska Rada Miasta powierzyła mu 17 kwietnia 1919 r. stanowisko prezydenta Poznania.
Między innymi z jego inicjatywy powstał - w maju 1919 r. roku - uniwersytet, symbol polskości. Dzięki staraniom Jarogniewa Drwęskiego uruchomiono 17 sierpnia 1919 r. Operę Poznańską, również z jego inicjatywy miasto przejęło Bibliotekę Raczyńskich i Teatr Polski. Drwęski spolonizował miasto, nazywając po polsku wszystkie jego place i ulice. Jego projektem były również Targi Krajowe, które odbyły się w maju 1921 r. Doprowadził również do powstania Związku Miast Polskich, którego był pierwszym prezesem.
Jego kolejnym osiągnięciem był pierwszy projekt polskiej ordynacji miejskiej, która odegrała bardzo znaczącą rolę w unifikacji norm prawa miejskiego w Polsce. Na ten okres przypada również jego prezesura Towarzystwa Prawno-Ekonomicznego w Poznaniu oraz członkostwo w zespole redakcyjnym "Przeglądu Prawno-Ekonomicznego".
Jarogniew Drwęski działał również w dziedzinie sportu. Był organizatorem Klubu Wioślarskiego 04, Bractwa Strzeleckiego oraz Aeroklubu Polskiego w Poznaniu, którego był prezesem.
W 1921 r. zachorował na dyzenterię, wskutek czego zmarł 14 września, w wieku 45 lat. Pochowano go na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.
Drwęski był także autorem wierszy, esejów, publikował artykuły w międzywojennej prasie. W 1898 r. na deskach teatru Polskiego w Poznaniu wystawiono jednoaktówkę jego autorstwa pt. "Reni".


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

01

paź

19:00
Rynek Łazarski
Cyrkowo-ogniowe show na pożegnania Łazarskiego Lata (Abstract show)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: