Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Klub Górski "Grań" świętował 40-lecie - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Klub Górski "Grań" świętował 40-lecie
01-02-2010 01:11   Janusz Ludwiczak
Dokładnie w styczniu 1970 roku miłośnicy góry i sympatycy pieszych wypraw postanowili założyć Klub Górski "Grań", który w minioną sobotę obchodził 40-lecie istnienia. Jubileusz był okazją do wspomnień, a także odznaczeń i nagrodzenia członków. Na koniec na wszystkich czekał szampan i ogromny tort wykonany przez brązowego medalistę Olimpiady Gastronomicznej. W uroczystościach udział wzięli m.in. centralne władze PTTK i Włodzimierz Łęcki - m.in. autor wielu książek krajoznawczych i przewodników turystycznych.

"Czterdzieści lat minęło jak jeden dzień" zabrzmiało podczas obchodów 40-lecia Klubu Górskiego "Grań", które odbyły się w sobotę, w Klubie Osiedlowym "Krąg".

W uroczystościach udział wzięli m.in. władze centralnych PTTK i członkowie zaprzyjaźnionych kół przewodników i klubów turystycznych, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i gość honorowy, dr Włodzimierz Łęcki - autor wielu książek krajoznawczych i przewodników turystycznych, senator V kadencji, były wojewoda poznański.

40.urodziny były okazją do wspomnień i podsumowań. Muzyczną oprawę uroczystości uświetnili uczniowie z Poznańskiego Liceum Muzycznego im. Mieczysława Karłowicza, który zagrali utwory czeskiego kompozytora Bedricha Smetany.

"Tak mi się marzy, aby napisać przewodnik górski po Wielkopolsce" - zażartował podczas uroczystości Włodzimierz Łęcki, który zachęcał nie tylko członków Klubu Górskiego "Grań" do pieszych wypraw po wielkopolskich górach, wśród których zaliczyć można takie szczyty jak Kobyla Góra (284 m n.p.m.), Łuchowa Góra czy Dębowa Góra.

Podczas uroczystości odznaczono i nagrodzono kilku członków klubu za wieloletnie zasługi. 40-lecie było też dobrą okazją do przyjęcia nowych osób w grono "Grania". Nie odbyło się bez uroczystego pasowania i symbolicznego chrztu.

Na zakończenie wszyscy zaśpiewali przy lampce szampana zaśpiewali tradycyjne "Sto lat". Na wszystkich czekał olbrzymi 15-kilogramowy tort z logo Klubu Górskiego "Grań" i w kształcie górskich skałek, wykonany przez mistrza cukierniczego Michała Doroszkiewicza, brązowego medalistę Olimpiady Gastronomicznej w Erfucie i członka reprezentacji Polski w konkursie Puchar Świata Cukierników w Lyonie oraz zwycięzcę XI Mistrzostw Świata Młodych Cukierników w Poznaniu.

Początku Klubu Górskiego "Grań" sięgają października 1969 roku, kiedy to Marian Chudy podczas czwartego kursu dla kandydatów na Przodowników Turystyki Górskiej zaproponował utworzenie Klubu Górskiego "Grań".
W pierwszych latach działalności członkowie grupy penetracyjnej zaliczyli Sudety, Tatry polskie i słowackie, a już w latach 70. klubowicze odkryli góry w różnych regionach Europy: od Bułgarii i Rumunii po Słowację i Czechy, i to szczyty sięgające wysokości 2900 m n.p.m.

W ciągu 40-letniej działalności członkom Klubu Górskiego "Grań" udał się zdobyć m.in. grecki Olimp Mytikas (2917 m n.p.m.), Chaminix wraz z wejściem na lodowiec Mer de Glace oraz wjechano też na wysokość 3842 m n.p.m na Aiguile du Midi by podziwiać z tej wysokości Mont Blanc.

Byli też tacy miłośnicy gór, jak Ewa i Maciej Nowak, którzy weszli na Kilimandżaro (5895 m n.p.m.) czy na Margerittę (5113 m. n.p.m.), natomiast grupa w składzie Lucyna Grzelak, Marian Chudy, Andrzej Szura i Leszek Zagórski weszli na Toubkalu (4167m).

Na koncie miłośników gór z Klubu "Grań" są praktycznie wszystkie pasma górskie: Tatry, Alpy, Himalaje czy Pireneje.

Prawdziwymi rekordzistami są jednak: Janusz Rochowski, który stanął na Aconcagua (6962 m n.p.m.), Parchamo Peak (6272 m n.p.m.), Nido de Condores (5560 m n.p.m.), Kala Patar (5545 m n.p.m.), Chola La (5420 m n.p.m.) czy Thorung La (5416 m n.p.m.) oraz Franciszek Borzyszkowski i Jerzy Rogal, którzy aż 90 dni spędzili w Indiach, Nepalu, Cejlonie, Singapurze, Bangladeszu i Tajlandii. Grupa w składzie Lucyna Grzelak, Danuta Ożgo, Zdzisław Ożgo, Ewa Trepińska może się za to pochwalić dotarciem w najodleglejszy zakątek świata - na stok wulkanu Fudżi (3776 m n.p.m.) na wyspie Honsiu w Japonii (122° długości geograficznej na wschód od Poznania).

Klub Górski "Grań" liczy prawie 70 członków, z czego dziesięciu działa od samego początku.

Portal lazarz.pl życzy członkom Klubu Górskiego "Grań" wielu udanych wypraw zdobycia kolejnych górskich szczytów.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (2)

18-01-2011 12:51:57
ja podziwiam również ,ale za dużo chwalenia np.zaliczyłem Monte Negro i prosze o ciszę na górami.4
01-02-2010 15:19:43
max
Sto lat dla pasjonatów gór. Podziwiam, podziwiam. Ja na swoim koncie mam tylko Śnieżkę, Kasprowy, Trzy korony, Góry Świętokrzyskie i jeszcze kilka tam pasm górskich, no i oczywiście Górę Morasko
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: