Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Łazarskie kalendarium – wrzesień - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Łazarskie kalendarium – wrzesień
10-09-2023 01:23   Janusz Ludwiczak
Rada Miasta podjęła uchwałę dotyczącą zmiany nazwy Parku Zwycięstwa na park im. Gustawa Manitiusa. " To wąskie gardło bardzo spowolniało ruch" – otwarto nowe wiadukty na Hetmańskiej – ŁAZARSKIE KALENDARIUM: wrzesień.

1 września 1939 - W wojennym Poznaniu. Pogoda: mglisty poranek, przedpołudniem mgła się przerzedza.
• godz. 5:00 - Uruchomienie baterii p.lot. na terenie miasta
• godz. 8:30 – Pierwszy alarm przeciwlotniczy,
• godz. 11:00 – Oficjalna publikacja dodatku o wybuchu wojny w prasie. Nalot na Poznań.
• godz. 11:20 - Dywizjon He-111 (26. Pułk bombowy z Kalisza Pomorskiego) pojawia się nad Poznaniem (ok. 36 maszyn).
• godz. 12:20 - Bombardowanie Dworca Głównego - bomby spadły na pociągi ewakuacyjne z ludnością cywilną, Koszary na Szylinga i Wojskowej, domy mieszkalne w rejonie ulic: Kanałowej, Klonowicza, Chełmońskiego i Grunwaldzkiej.
• godz. 18:00 - 100 Do-17 z 76 i 77 pułku bombowego nadlatują z pd-zach. Cele bombardowania: Koszary na Wojskowej, Ułańskiej i Szylinga, torowiska, śródmieście, budynki w okolicach Dworca Głównego oraz Targi. Jest to najcięższy nalot na Poznań tego dnia – zginęło 80 osób.

1 września 1999 – otwarto dwa nowe wiadukty w ciągu ulicy Hetmańskiej, pod linią kolejową. Dotychczasowe "wąskie gardło" spowalniało ruch i powodowało, że na Hetmańskiej tworzyły się spore korki.
ZOBACZ TAKŻE: "To wąskie gardło bardzo spowolniało ruch" – powstał nowy wiadukt na Hetmańskiej

1 września 2004 - Na ekranie telewizorów pojawił się TV Biznes – pierwszy polskojęzyczny kanał telewizyjny o zagadnieniach gospodarczych. Stacja miała do 2 października 2010 r. swoje studia na terenie poznańskich Targów, przy ul. Święcickiego.

1 września 2013 – Po ponad dwóch latach budowy ruszyła najbardziej oczekiwana inwestycja komunikacyjna, która początkowo miała być zrealizowana na Euro 2012. Dzięki przedłużonej PeSTce do Dworca Zachodniego i ul. Głogowskiej polepszył się dojazd z Centrum i Łazarza na Winogrady i Piątkowo. Ponadto nowa trasa tramwajowa odciążyła Most Teatralny - węzeł, przez który co 30 sekund przejeżdża bimba.
Nowa trasa tramwajowa ma 2 km długości, liczy łącznie 4021 metrów torów pojedynczych i 8911 metrów sieci trakcyjnej, a także składa się z trzech przystanków, jeden z nich powstał na dawnym peronie 7 poznańskiego dworca kolejowego, który jest w całości zadaszony (ma 108 m długości z przeszkloną halą o szerokości 17 m, wysokości 8,4 m i kubaturze 17,5 tys. m³ - do jej budowy wykorzystano 4 tys. m3 betonu, 284 tony stali konstrukcyjnej i 481 ton stali zbrojeniowej). W ramach inwestycji wybudowano również przejście podziemne, a także windy i schody ruchome do przystanku PST oraz na Dworzec Zachodni.
Inwestycja kosztowała ponad 131 milionów złotych (131 068 222 zł), z czego 55 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
ZOBACZ TAKŻE: Budowa PeSTki miesiąc po miesiącu {GALERIA ZDJĘĆ}
ZOBACZ TAKŻE: Była parada, orkiestra, tort i grochówka - PeSTka do Dworca Zachodniego otwarta {WIDEO}

1 września 2015 – Bimbą z Łazarza pod Browar. Mieszkańcy Górczyna i Łazarza, przedstawiciele Szkół Podstawowych oraz Rady Osiedli: Święty Łazarz i Górczyn od ponad 20 lat wnioskowali o uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z ulicy Głogowskiej do Dworca Głównego, Starego Browaru i AWF. Jeszcze w 1993 roku mieszkańcy Górczyna i Łazarza mogli bezpośrednio dojechać na deptak. Po 20 latach starań będzie stałe bezpośrednie połączenie tramwajowe z Łazarza na Półwiejską. ZTM postanowił wydłużyć trasę "trójki" ze Śródki przez Rondo Rataje, Królowej Jadwigi i Most Dworcowy na Górczyn.

1 września 2015 – Kardynał Zenon Grocholewski i arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcili budynek przy ul. Głogowskiej 92, do którego wprowadziło się Publiczne Gimnazjum Katolickie (obecnie Szkoła Podstawowa Katolicka) im. św. Stanisława Kostki i Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz. Jeszcze w 2014 roku mieściło się tutaj VIII Liceum Ogólnokształcące. "Ósemka" musiała opuścić ten budynek, gdyż prawomocnym wyrokiem sądu odzyskała go kuria. Archidiecezja otrzymała od miasta 4,5 miliona złotych zaległego czynszu za pięcioletnie użytkowanie budynku, a także blisko 1,4 mln zł za najem budynku od czerwca 2012 r. do czasu wyprowadzki "Ósemki" w lipcu 2014 r.
ZOBACZ TAKŻE: W budynku, w którym mieściło się VIII LO otwarto katolickie gimnazjum i liceum {GALERIA ZDJĘĆ}

15 września 2020 – "Tu mieszka matka z Raciborza, która nie stosuje się do postanowienia sądowego (nie realizuje kontaktów ojca z córką). Córka nie widziała taty od 12 lutego" – banery o takiej treści pojawiły się przy bloku na rogu Kolejowej i Potockiej.
ZOBACZ TAKŻE: "Córka nie widziała taty od 12 lutego" – mężczyzna wywiesił bilbord przed domem swojej byłej żony

16 września 2020 – Warszawska spółka BPI Real Estate Poland za 114,5 mln zł kupiła od MTP ponad 5 hektarową działkę w obrębie ulic Matejki, Ułańskiej i Grunwaldzkiej, na której znajduje się obecnie parking. Docelowo ma powstać tutaj osiedle mieszkaniowe z luksusowymi apartamentami.
ZOBACZ TAKŻE: MTP sprzedały działkę w obrębie Grunwaldzkiej, Matejki i Ułańskiej za 114,5 mln zł

19 września 2000 - Rada Miasta podjęła uchwałę dotyczącą zmiany nazwy parku Zwycięstwa u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i al. Reymonta na park im. Gustawa Manitiusa. Miejsce to było kiedyś cmentarzem parafii ewangelickiej, której zasłużonym proboszczem był G. Manitius.

20 września 1949 - Urodził się w Poznaniu Andrzej Byrt, polski polityk, ambasador w Niemczech, wieloletni dyrektor Międzynarodowych Targów Poznańskich.

21 września 1946 - Rozpoczęły się pierwsze po wojnie Targi Poznańskie.

23 września 1991 - W hali Arena w Poznaniu wystąpiła grupa Deep Purple w składzie Richie Blackmore, Joe Lynn Turner, Jon Lord, Roger Glover i Ian Paice.

24 września 2021 – w Parku Wilsona odbył się POZnań Wood Festival, w trakcie którego ok. 15 artystów –rzemieślników-stolarzy – m.in. z Polski, Niemiec, Słowacji, Czech, Litwy i Białorusi wykonywało z bali różnego rodzaju rzeźby, figury, a nawet ławki.
ZOBACZ TAKŻE: W Parku Wilsona piły poszły w ruch {◎ GALERIA ZDJĘĆ}

25 września 2009 - Zmarł Lech Sternal, poznański architekt, współautor m.in. Domu Studenckiego Eskulap przy ul. Przybyszewskiego (1960-1973) oraz gmachów innych poznańskich uczelni.

27 września 2017 – W pobliżu Areny, przy ul. Wyspiańskiego podczas prac przy budowie sieci gazowej znaleziono szczątki. Okazało się, że w 1945 roku pochowani zostali tutaj niemieccy żołnierze. Jak przyznaje Tomasz Czabański, prezes Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych Stowarzyszenia Pomost w mogile, która ma blisko 16 m kw. powierzchni pochowanych zostało nawet 100 żołnierzy, a obok może znajdować się kolejny masowy grób.
ZOBACZ TAKŻE: "Może tam spoczywać nawet 100 żołnierzy, którzy byli zwożeni z całego Łazarza"

27 września 2020 – Po 15 latach istnienia restauracja Monidło wyprowadza się z kamienicy przy ul. Matejki 68. Jednym z powodów jest podwyżka czynszu.
ZOBACZ TAKŻE: Restauracja Monidło opuszcza Łazarz

28 września 1972 - Urodziła się Katarzyna Bujakiewicz, aktorka. Jest absolwentką I LO.

30 września 1929 - Zakończyła się Powszechna Wystawa Krajowa. PeWuKa trwała w sumie 138 dni. Poznań i Łazarz tętnił życiem od rana do wieczorem. Impreza porównywalna do Expo odbyła się na 65 hektarach, powierzchni trzy razy większej od dzisiejszych Targów. Jej bilans to ponad 4,5 miliona zwiedzających, 200 tysięcy gości z zagranicy, 112 pawilonów wystawienniczych i 900 dni przygotowań.
ZOBACZ TAKŻE: 90 lat temu rozpoczęła się PeWuKa, która zmieniła oblicze ówczesnego Łazarza

30 września 1967 - Odsłonięcie odbudowanego pomnika Tadeusza Kościuszki, który stanął przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Bukowskiej.

30 września 1992 - Po długoletnim remoncie i przebudowie otwarto nowy budynek Palmiarni Poznańskiej.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: