Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Śniadanie na Rynku Łazarskim, koncerty i badania medyczne w koszarach, zwiedzanie schronów - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Śniadanie na Rynku Łazarskim, koncerty i badania medyczne w koszarach, zwiedzanie schronów
27-08-2022 06:45   Janusz Ludwiczak
Sporo będzie się działo w ostatni weekend wakacji na Łazarzu. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Joga przy Arenie

O godz. 9:00 w Parku Kasprowicza odbędzie się ostatnia w tym roku "joga przy Arenie". Wystarczy wziąć ze sobą tylko matę, sportowy strój i dobry nastrój.

– Jogę warto ćwiczyć dla zdrowia. Każdy może w jodze znaleźć coś dla siebie. Jeśli ktoś potrzebuje bardziej dynamicznych zajęć takie znajdzie. Jak ktoś woli zajęcia relaksacyjne to joga też jest dla niego. Joga daje możliwości dla ciała i umysłu, jest dostępna dla każdego – powiedziała Anna Karpińska z Yoga&Ayurveda.

"Joga przy Arenie" na polanie w Parku Kasprowicza przy Arenie, w godz. od 9:00 do 10:30. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Sąsiedzkie śniadanie na Rynku Łazarskim

Pod koniec lipca na Rynek Łazarski wróciła legendarna giełda, podczas której można było nabyć stare gazety, gry planszowe, książki, zegarki czy numizmaty – te i inne artykuły można było kupić podczas legendarnej giełdy, która wróciła w sobotę na Rynek Łazarski.

W sobotnie południe na finał projektu "Rynek kwitnących relacji" będzie można spotkać się na płycie Rynku Łazarskiego i wspólnie zjeść śniadanie.

– Nie zabraknie świeżych produktów z pobliskich straganów, ale zachęcamy także do przyniesienia czegoś na wspólny stół dla siebie i sąsiada. Może to być pieczywo, domowe przetwory albo słodki wypiek. Możecie przynieść swój ulubiony talerz, kubek lub krzesełko. Na miejscu będzie przygotowane 30 miejsc, ale im nas więcej, tym weselej – zapraszają organizatorzy.

Wspólnie śniadanie rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 14:00. Podczas wydarzenia będzie można posłuchać słuchowiska o legendarnej Giełdzie Łazarskiej i historii Rynku Łazarskiego.

Uczestnicy otrzymają również pierwszą mapę rynku, na której znajduje się nie tylko aktualne rozmieszczenie kupców wraz z asortymentem, ale również wspomnienia mieszkańców i miejsca, który odeszły już do historii. Mapa zostanie użyta podczas spaceru po targowisku.

Koncerty, badania medyczne, warsztaty w Koszarach Kultury na pożegnanie wakacji

W sobotnie popołudnie w Koszarach Kultury przy ul. Matejki 62 odbędzie się już po raz drugi "Łazarskie Pożegnanie Wakacji".

– Teren Koszarów Kultury podzielony zostanie na kilka stref, gdzie odbywać będą się warsztaty, gry, koncerty i wiele więcej – zapowiadają Sylwia Badzińska i Agnieszka Michalak-Pietkiewicz z Rady Osiedla Św. Łazarz, które współorganizują festyn.

Na specjalnie przygotowanej przez Młodą Kulturę scenie plenerowej wystąpią wokaliści i zespoły z Poznania i nie tylko..:
• 16:30 - Młody Adi
• 17:15 - Seweryn Łyś (Gdańsk)
• 18:00- Alone at Home (Gdańsk)
• 19:00 - Salto Śmierci
• 20:00 - Młoda Kultura.

Nie zabraknie też strefy medycznej. W godz. 15:00-19:00 będzie można skorzystać z przesiewowych badań profilaktycznych chorób układu krążenia, dokonać pomiaru ciśnienia i saturacji. Panie będą mogły zbadać się w mammobusie. Przygotowano też naukę pomocy pierwszej pomocy przedmedycznej i zajęcia edukacyjno-profilaktyczne w zakresie osteoporozy.

Na najmłodszych czekać będą: dmuchana zjeżdżalnia, wielkoformatowe gry planszowe, bańki mydlane, robienie zwierzątek z balonów, zabawy z animatorem, wizyta maskotki, warsztaty eko, warsztaty z origami, tańce hula.

Organizatorzy przygotowali też prelekcje pszczelarza wraz z pokazem ula i konsultacje z behawiorystą.

– Swoją obecnością na sobotnim festynie umilą nam czas Piętnastacy. W zabytkowych stajniach znów pojawią się konie. Wśród murów pamiętających bohaterskich ułanów, ich codzienną pracę i wymarsz na front znów słychać będzie gwar, komendy wojskowe i rżenie kawaleryjskich koni – wyjaśnia Sylwia Badzińska.

Swoje stoiska będą miały też organizacje pozarządowe, m.in. Fundacja dla zwierząt Animalia, Fundacja ORCHidea czy Fundacja Akceptacja.

Z kolei w strefie służb miejskich nie zabraknie wozów strażackich, a straż miejska pojawi się ze swoim namiotem, gdzie będą prowadzić zajęcia dla dzieci. Z kolei policjanci poprowadzą działania edukacyjne oraz gry i zabawy.

Będzie można zobaczyć schron Greisera i zajrzeć do podziemi Parku Wilsona

Prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników fortyfikacji i odkrywania podziemnego miasta. W ramach 10. Dni Twierdzy Poznań można zwiedzić schron Greisera oraz schron pod Parkiem Wilsona.

Schrony budowane były w latach 1941-1943 przez Polaków (budowę zleciły niemieckie firmy). Przeznaczone były dla niemieckich mieszkańców Poznania – głównie matek z dziećmi. Polscy budowniczowie, w celu uniknięcia rozgłosu po zakończeniu prac byli rozstrzeliwani.

Każdy z trzech schronów ma 80 metrów długości i 2 metry wysokości. Znajdują się w nich progi i załamania przeciwko pociskom i obrona przed gazem. Wiadomo, że przy głównych wejściach znajdowały się ławeczki dla dzieci. Prawdopodobnie znajdował się w nich agregat. Oświetlenie schronów umożliwiły świece oraz lampy.

Schrony odkryto najpierw po wojnie w 1958 roku oraz ponownie w 1998 roku podczas remontu Parku Wilsona i Palmiarni. Pracownicy przy okazji rozbiórki kiosków przy ul. Matejki odkryli dziurę, do której prowadziły schody. Okazało się, że pod Parkiem Wilsona znajdują się aż trzy schrony przeciwlotnicze.

Pierwszy ze schronów, od strony ul. Siemiradzkiego będzie można zwiedzać w sobotę i niedzielę w godz. od 10:30 do 16:30. W programie:
• Wystawa „Szpital na froncie inscenizacja”
• Prezentacja wyposażenia z zakresu obrony cywilnej
• Zwiedzanie schronu z przewodnikiem PTTK
Wstęp bezpłatny.

Drugi schron, zarządzany przez Palmiarnię Poznańską (od strony ul. Grottgera) będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę o 12:00, 13:00 i 14:00.
Wstęp: 40 zł za grupę (maks. 15 osób) - płatność w kasie Palmiarni

W ramach Dni Twierdzy udostępniony zostanie bunkier przeciwlotniczy Arthura Greisera, który mieści się w podziemiach willi przy ul. Berwińskiego 5, obecnej siedzibie Radia Poznań (wcześniej Merkury).

Willa przy ul. Berwińskiego 5, na rogu Matejki została zbudowana w stylu klasycyzmu w 1908 r. według projektu Paula Gengera. Budynek ten został zbudowany dla prawnika Paula Ueckera. W okresie międzywojennym należała do znanego fabrykanta wódek i likierów, Artura Gaede, później mieścił się tu konsulat francuski.

W czasie okupacji willa była siedzibą Arthura Greisera, hitlerowskiego namiestnika Kraju Warty, niemieckiego polityka narodowosocjalistycznego, a także prezydenta Senatu Wolnego Miasta Gdańska. Zaraz po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku rozpoczęła stąd nadawać poznańska rozgłośnia Polskiego Radia. Jak się okazuje w podziemiach znajduje się schron przeciwlotniczy.

Schron został zbudowany po przypadkowym zbombardowaniu Poznania przez samolot brytyjskiego RAF w 1941 roku. Angielski bombowiec zabłądził w czasie misji nad Niemcami. Samolot zrzucił tylko jedną bombę, ale za to o dużym tonażu. Spadła na zamieszkałą przez Niemców kamienicę przy ul. Śniadeckich. Zniszczonych zostało kilka sąsiednich budynków, na Łazarzu wyleciały szyby z okien. Zginęło kilkanaście osób. Wśród poznańskich Niemców zapanowała panika – przestali czuć się bezpiecznie. Wkrótce przystąpili do budowy mniejszych i większych schronów przeciwlotniczych.

W schronie Greisera zachowało się niewiele oryginalnych elementów, wśród których są m.in. okienne drzwiczki, zapewniające gazoszczelność i drzwi pancerne prowadzące do wyjścia ewakuacyjnego (obecnie zasypanego). Na wypadek trafienia budynku bombą, piwnicę wzmocniono stalowymi dźwigarami. Widać na nich oznaczenia producenta – niemieckiej fabryki.

Schron Artura Greisera będzie udostępniony w sobotę i niedzielę w godz. od 9:00 do 17:00.
Obiekt jest niewielki i prowadzą do niego kręte schody, a zejście nimi wymaga sprawności fizycznej.
Zwiedzanie będzie się odbywało w grupach 5-8 osób w sposób ciągły, ale może być konieczne poczekanie w kolejce około 30-45 minut.

Sen Nocy Letniej

Bazar Wyspiańskiego 26 w City Parku zaprasza na Sen Nocy Letniej, na którym ponad 40 wystawców będzie wspierać cele charytatywne. W programie m.in.
• 16:00-17:00 - koncert "Powróćmy jak za dawnych lat"
• 16:00-22:00 - strefa winylowa i antykwariat Grochowski
• 16:00-22:00 - wspaniali wystawcy, artyści, rękodzielnicy
• 16:00-22:00 - animacje dla dzieci i słodka,
• 16:00-22:00 - psi bufecik
• 17:00-18:00 - Julia Mikołajczyk i jej warsztat motywacyjny: “"Żeby zapalać innych, samemu trzeba płonąć "- czyli jak wzniecać swój wewnętrzny ogień”
• 18:00-19:00 - warsztat i pokaz rysowania stopami, prowadzący Miłosz Bronisz
• 18:00-20:00 - stoisko animacyjno-informacyjne MOPR Łazarz
• 18:00-18:30 - zakończenie akcji remontowej u p. Mirki i p. Janinki - spotkanie z seniorkami
• 19:00 - koncert Roberta
• 20:00-20:30 - muzyka na żywo by Śnięty
• 20:30-22:00 - TUI TERAS DJ SET

Kino, kawiarnia i spacer…

Z kolei w niedzielę będzie można wybrać się na przechadzkę po Łazarzu.

– Zapraszamy na spacer po dzielnicy o ponad stuletniej historii. Łazarz był świadkiem wielu ciekawych wydarzeń, mieszkali tutaj sławni i doceniani ludzie, społecznicy, artyści i artystki, urzędnicy i wiele innych znaczących osób. Przedstawimy Państwu dzielnicę, na której żyje się naprawdę sielsko a pod koniec spaceru zaprosimy na krótki film o Łazarzu przy pysznej kawie – zapowiada Roman Modrzyński ze Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz i Rady Osiedla Św. Łazarz.

Początek w niedzielę o godz. 11:00 – zbiórka na dziedzińcu przy kościele Matki Boskiej Bolesnej (ul. Głogowska 97).

– Spacer zakończymy w przestrzeni City Parku przy ulicy Wyspiańskiego 26, gdzie będzie można wziąć udział w queście z nagrodami, uczestnicy przy kawie i ciastku obejrzą krótkie filmy z Łazarzem w tle – podsumowuje Roman Modrzyński.

Wstęp wolny.


Zapowiedzi nadchodzących wydarzeń można znaleźć jak zawsze w naszej niezapominajce" – www.niezapominajka.lazarz.pl.


Fot: Andrzej Radwański/archiwum Lazarz.pl

Komentarze (2)

27-08-2022 10:06:50
REDAKCJA
@Ada: Literówka, ale mocno znacząca. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Poprawione. Pozdrawiam ☺
27-08-2022 10:01:32
Ada
W informacji o Koszarach Kultury wkradł się błąd dla najmłodszych mają być chyba warsztaty origami. Miłego dnia pozdrawiam ☺️

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

11

gru

Rynek Łazarski
Targi Sztuk Pięknych
w godz. 12:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: