Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Bałtyku stoi mur pokryty odłamkami szkła - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Bałtyku stoi mur pokryty odłamkami szkła
16-07-2022 08:45   Janusz Ludwiczak
Od dwóch tygodni przy biurowcu Bałtyk i rondzie Kaponiera stoi rzeźba "SORRY", czyli betonowy mur pokryty odłamkami szkła. Antypomnik autorstwa Joanny Rajkowskiej nawiązuje do muru granicznego i labiryntu.

Betonowa rzeźba pokryta na szczycie odłamkami szkła zdaniem artystki ma przypominać polsko-białoruską granicę. Na pierwszy rzut oka mur ma formę labiryntu, jednak z perspektywy lotu ptaka – z okien pobliskich budynków lub z drona mur układa się w napis "SORRY" (ang. – przepraszam).

– Tak jak większość projektów Joanny Rajkowskiej, również "SORRY" wynika z doświadczenia ciała: poczucia niedostępności, wykluczenia i bezradności. Inspiracją do projektu były z jednej strony tzw. "wroga architektura" i wykluczenie bezdomnych, które artystka obserwowała mieszkając w Londynie, z drugiej zaś bezpośrednim impulsem stał się kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej – wyjaśnia Monika Branicka, kuratorka wystawy.

–"Projekt SORRY narodził się z przeczucia, że od czasów Holokaustu nie przeżywaliśmy, jako wspólnota trudniejszego momentu testującego naszą dojrzałość, odpowiedzialność i solidarność" – tłumaczy Joanna Rajkowska, autorka rzeźby.

Zdaniem artystki sytuacja zmieniła się w lutym, gdy od momenty inwazji Rosji na Ukrainę sytuacja na polskiej granicy diametralnie się zmieniła.

– Polska otworzyła granicę i serca dla uchodźców z Ukrainy na skalę, jakiej nikt się nie spodziewał, jednocześnie w żadnym stopniu nie uległa zmianie polityka rządu na granicy polsko-białoruskiej. Uchodźcy zostali podzieleni na lepszych i gorszych, bardziej i mniej zasługujących na współczucie i pomoc. Nieodmiennie, według rasistowskiego klucza. Karma śmierci, nieszczęścia i pogardy dla życia jest potężna i nie zostanie zniweczona nawet autentycznym zrywem serca milionów osób, które pomocy udzieliły innym uchodźcom w tym samym czasie – dodaje Joanna Rajkowska.

Betonowy mur będzie stał do 1 września w Przystani Sztuki, znajdującej się pomiędzy biurowcem Bałtyk, Concordią Design i rondem Kaponiera.


Fot: Janusz Ludwiczak (1-8), mat.prasowe (9)

ZOBACZ TAKŻE: Przedsiębiorcy w czasie pandemii

Komentarze (2)

16-07-2022 22:58:08
swojak
Popieram w pełni działania polskich służb na granicy. Agresja hybrydowa na naszą granicę była pierwszy aktem ataku Rosji na Ukrainę.
16-07-2022 13:17:53
eka z małeki
- w pełni zgadzam się ze zdaniem Autorki wystawy i podzielam opinię w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej !!! Barbarzyństwo i brak ludzkich uczuć wprost poraża !!! eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: