Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł Andrzej Wiza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmarł Andrzej Wiza
16-07-2022 00:26   Janusz Ludwiczak
Zmarł Andrzej Wiza, znany poznański artysta i reżyser, były dyrektor Teatru Muzycznego, wieloletni solista tej operetki, przez ponad 30 lat był związany z Klubem "Krąg", w którym również występował.

Andrzej Wiza urodził się w 1933 roku. W latach 1956-1959 oraz 1961-1980 był śpiewakiem-solistą w Operetce Poznańskiej – Teatrze Muzycznym. W międzyczasie występował w operetce w Szczecinie oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni.

W latach 1980-1984 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Muzycznego w Poznaniu, kładąc nacisk na lokalnych i polskich artystów. Na deskach operetki zagościły takie dzieła jak "Zamek na Czorsztynie" Karola Kurpińskiego, czy "Myszka" Jacka Szczygła i Henryka Drygalskiego.

W późniejszych latach występował i był reżyserem spektakli w Teatrze Muzycznym w Lublinie, Operetce Śląskiej w Gliwicach czy Operze Nova w Bydgoszczy. Ostatni spektakl - "Domek trzech dziewcząt" reżyserował w 2015 roku w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Od blisko 40 lat był związany z Klubem Osiedlowym "Krąg".

– Współpraca Pana Andrzeja z naszym klubem, sięga połowy lat 80-tych. Artysta na potrzeby klubu przygotował dziesiątki recitali i koncertów, a także, spektakle i widowiska operetkowe. Z okazji Jubileuszu trzydziestolecia Klubu Krąg w 2010 roku odbyła się premiera opery kameralnej Karola Kurpińskiego "Leśniczy z Kozienickiej Puszczy" w reżyserii Andrzeja Wizy. Nie było to pierwsze, klubowe spotkanie z muzyką operową Karola Kurpińskiego. W roku 2005 odbyła się z kolei, poznańska premiera "Zamku na Czorsztynie" (rzecz jasna, także z inicjatywy i w reżyserii Andrzeja Wizy). Proszę mi wskazać dom kultury w Poznaniu, (ba, wPolsce!), gdzie tego typu wydarzenia miałyby miejsce – wspomina Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

W 2006 roku odbył się jego benefis z okazji "50-lecia pracy artystycznej". Równocześnie otrzymał Łazarską Nagrodę Artystyczną.

Andrzej Wiza miał 89 lat. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek, 22 lipca o godz. 12:00 na cmentarzu Górczyńskim.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: