Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Rozstrzelano moje serce w Poznaniu" – inscenizacja Czerwca`56 w Parku Wilsona - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Rozstrzelano moje serce w Poznaniu" – inscenizacja Czerwca`56 w Parku Wilsona
26-06-2022 23:07   Janusz Ludwiczak
W sobotnie popołudnie można było przenieść się w czasie do 28 czerwca 1956 r. W Parku Wilsona odbyła się inscenizacja wydarzeń sprzed 66 lat z udziałem kombatantów Czerwca`56, a także młodzieży, grupy rekonstruktorów z Projektu Miś i mieszkańców Łazarza.

– Przygotowaliśmy pamiątki z lat 50. Pokazaliśmy elementy życia codziennego. Zaprezentowany został fragment Rynku Łazarskiego nawiązujący do czerwca 1956 wraz z inscenizacją zajść, jakie miały miejsce w Poznaniu w tamtym czasie – powiedziała Monika Warchlewska z Projektu Miś.

Pojawiło się też auto retro Warszawa i oryginalny saturator, który w upalną sobotę był bardzo przydatny.

– Udało nam się namówić do współpracy piekarza, Jacka Polewskiego, który piekł chleby w Buczy w Ukrainie. Przygotowane zostały specjalne chleby na tą okazję – dodaje Monika Warchlewska.

Można było też zobaczyć wydania "Trybuny Ludu" i "Gazety Poznańskiej" z czerwca 1956 r.

Kulminającym punktem wydarzenia była inscenizacja. Padły strzały, zabrzmiały słowa Cyrankiewicza: "Każdy prowokator czy szaleniec, który odważy się podnieść rękę przeciw władzy ludowej, niech będzie pewien, że mu tę rękę władza odrąbie w interesie klasy robotniczej, w interesie chłopstwa pracującego i inteligencji…", a zespół moll dur zaśpiewał piosenkę "Rozstrzelano moje serce w Poznaniu" i wykonał premierowy utwór "Czarny Czwartek".

Przedstawiciele Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz wręczyli też medale "Człowiek z Łazarza", które otrzymali: Edmund Czeszak – uczestnik wydarzeń Czerwca`56, radna Lidia Dudziak, a także Kazimierz Rafalik i pośmiertnie Jan Kurek.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Miasta Poznań oraz Rady Osiedla Święty Łazarz.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

sie

do 20-08-2022
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni z występem artystycznym zespołu DuetWhiteNight i pokazem świetlnym
w godz. 20:00-2:00

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

21

sie

Park Wilsona Muszla Koncertowa
XVI Światowe Spotkania z Kulturą Romską

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: