Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Roman Modrzyński został "Człowiekiem Roku Łazarza 2022" {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Roman Modrzyński został "Człowiekiem Roku Łazarza 2022" {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
17-06-2022 04:14   Janusz Ludwiczak
Podczas uroczystości zakończenia 32. Dni Łazarza przyznano tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2022", którą otrzymał Roman Modrzyński – społecznik, założyciel Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, radny osiedlowy, od wielu lat zaangażowany w sprawy społeczne i działalność samorządową. Nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej przyznano Kapeli znad Baryczy, zaś wyróżnienia "Przyjaciel Łazarza" wręczono Sylwii Badzińskiej i Joannie Ellmann za działalność "Łazarz Pomaga", Teresie Jaroszewskiej, która od 1978 roku prowadzi sklep przy ul. Śniadeckich, a także Małgorzacie Bandurskiej i Adamowi Antoniewskiemu.

We wtorkowy wieczór w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" odbyła się gala z okazji zakończenia 32. Dni Łazarza.

– W listopadzie 1987 roku zorganizowaliśmy cykl wystaw, koncertów i happeningów z okazji jubileuszu 35-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald, do której należy Klub Osiedlowy "Krąg". W roku następnym zorganizowaliśmy Festyn Łazarski i tak od 1991 roku odbywają się Dni Łazarza, w tym roku po raz 32 – powiedział na początku uroczystości Janusz Heller, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

Następnie głos zabrali członkowie Komitetu Honorowego.

– Było wszystko: parada, koncert, ale także to, co jest ważne w tych ciężkich czasach, które są ciężkie, zwłaszcza ekonomicznie. Organizatorzy zadbali o łączenie pokoleń – zarówno o zajęcia dla dzieci, jak i gry planszowe z seniorami. W tym roku ważny jest pierwiastek ukraiński. W Poznaniu i okolicach mamy przynajmniej 100 tysięcy nowych mieszkańców.
Łazarz jak widać odżywa. Jest coraz więcej młodych ludzi, więcej wyremontowanych kamienic, przybywa miejsc gdzie można się spotykać. Nie ma nic piękniejszego niż nasz Łazarz
– stwierdził senator Marcin Bosacki.

– Ukraińcy i Ukraińcy to bardzo dumny naród. Doceniają każdy gest solidarności, ale też są skrępowani, że muszą liczyć na tą solidarność. Codziennie do mojego biura przychodzą Ukrainki z dziećmi, pytają o pracę i mieszkanie. One chcą wracać szybko, są nastawione, że za tydzień, dwa wrócą. Życzę im oby tak się stało – powiedziała posłanka Katarzyna Kretkowska.

– Początki były skromne, ale teraz to co się dzieje na Łazarzu to jest kultowe wydarzenie w całym mieście. Nasza parada to jest chyba jedyna. Będzie ona do końca świata i o jeden dzień dłużej. Piękne jest to, że tyle jest zaangażowanych różnych środowisk, które tutaj działają. Właśnie w Dniach Łazarza chodziło o to byśmy działali wspólnie, byli razem, świętowali i bawili się – dodała poznańska radna Lidia Dudziak.

W trakcie uroczystego zakończenia 32. Dni Łazarza przyznano Nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej, która przyznawana jest od 2003 roku. Miano to otrzymali już m.in. Juliusz Kubel, Lech Konopiński, Kapela Zza Winkla czy pośmiertnie Jacek Hałasik. W tym roku miano to otrzymała Kapela znad Baryczy. Nagroda zostanie wręczona w przyszłym tygodniu podczas zakończenia sezonu kulturalno-oświatowego na Łazarzu.

Tradycyjnie podczas finału dzielnicowego święta przyznano również nagrody "Przyjaciel Łazarza", dla osób, które działają na rzecz Łazarza i jego mieszkańców. Wyróżnienie to otrzymali:
• Sylwia Badzińska i Joanna Ellmann - za działalność "Łazarz Pomaga
• Teresa Jaroszewska - od 1978 roku prowadzi sklep przy ul. Śniadeckich
• Adam Antoniewski - zastępca kierownika administracji Osiedla "Łazarz" SM Grunwald
• Małgorzata Bandurska - wieloletni pracownik Klubu Osiedlowego "Krąg".

Najważniejszym punktem uroczystości było przyznanie już po raz 30. tytułu "Człowiek Roku Łazarza". Kandydatów do tej nagrody zgłaszać mógł każdy mieszkaniec. Wyboru dokonała kapituła, w skład której zasiadają przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza, dwóch przedstawicieli Rady Osiedla Święty Łazarz - samorządu pomocniczego Miasta Poznania oraz Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald, a także wszyscy dotychczasowi laureaci tej nagrody.

"Człowiekiem Roku Łazarza może zostać wybrana każda osoba, która szczególnie przysłużyła się do rozwoju dzielnicy, działa społecznie lub zawodowo na rzecz mieszkańców Łazarza a w wyniku jej działalności można stwierdzić zmiany w życiu społecznych, kulturalnym i gospodarczym dotyczące mieszkańców Łazarza" – czytamy w regulaminie.

Tytuł "Człowiek Roku Łazarza 2022" otrzymał Roman Modrzyński – społecznik, założyciel Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, radny osiedlowy, od wielu lat zaangażowany w sprawy społeczne i działalność samorządową.

Obszerny wywiad z "Człowiekiem Roku Łazarza", Romanem Modrzyńskim przedstawimy niebawem.

Tegoroczne Dni Łazarza powróciły po 2-letniej przerwie spowodowanej pandemią. trwały od 9 do 14 czerwca. Organizatorzy przygotowali ponad 30 imprez. Obszerne relacje można znaleźć w naszym serwisie specjalnym na stronie www.32dni.lazarz.pl.

Uroczystość zakończenia 32. Dni Łazarza, wraz z przyznaniem wyróżnień "Przyjaciel Łazarza i tytułu "Człowiek Roku Łazarza" transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo na naszym profilu. Poniżej filmowe relacje:


Fot: Janusz Ludwiczak (1-31), Andrzej Radwański (32-72)

SERWIS SPECJALNY
www.32.dni.lazarz.pl

[serwis informacyjny]

[program 32.Dni Łazarza]

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
09

sie

16:30
Park Wilsona
XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE - Warsztaty haftu koralikowego

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert inauguracyjny "Biesiada Ludowa" - XXIV Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE 2024

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: