Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odkrywali historię Łazarza i najciekawsze perełki - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odkrywali historię Łazarza i najciekawsze perełki
14-06-2022 12:58   Janusz Ludwiczak
O tym, że Łazarz łączy w sobie wystawną wielkomiejskość z żywiołowym charakterem dawnych przedmieść, a dzięki PeWuCe rozwinęła się dzielnica można było się przekonać podczas spacerów przygotowanych przez Poznańskie Centrum Dziedzictwa oraz Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego.

Podczas 32. Dni Łazarza można było poznać również bliżej historię dzielnicy i poznać wiele ciekawostek. Jak już informowaliśmy w piątkowe popołudnie historyk sztuki, dr Lilianna Krantz-Domasłowska zaprosiła na spacer po dawnej ulicy Książecej, czyli obecnej Małeckiego.

W sobotnie południe grupa Fest Fyrtel z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa zorganizowała kolejną wycieczkę po Łazarzu.

– Fyrtel, który łączy w sobie wystawną wielkomiejskość z. Choć jego geneza sięga dzisiejszej Wildy, Łazarz nie ma kompleksów wobec starszej siostry. To o jego obliczu zadecydowała słynna Powszechna Wystawa Krajowa. Jego "kręgosłup" zaś to ulica Głogowska, niegdyś reprezentacyjna arteria, której powoli przywraca się skalę przyjazną mieszkańcom – informują organizatorzy.

Spacer zakończył się w najstarszej filii Biblioteki Raczyńskich przy ul. Lodowej 4. Chętni mogli zwiedzić zakamarki placówki i skosztować krówki. To właśnie na Łazarzu, w narożnej kamienicy przy zbiegu ulic Kanałowej 8/9 i Kolejowej 55/55a w latach 30. XX wieku mieściła się siedziba firmy Feliks Pomorski, pierwszego producenta krówek.

Z kolei w niedzielne popołudnie na "łazarską przechadzkę zaprosiło Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu.

– Podczas spaceru można poznać historię powstania Palmiarnia i Parku Wilsona, który początkowo był ogrodem botanicznym. Łazarz ma wiele ciekawych postaci, jednym z nich jest np. Ryszard Berwiński. Wycieczki organizujemy właśnie po to, by przybliżać często zapomnianą historię, którą odkrywamy często w rzadko dostępnych źródłach i archiwach – powiedziała przewodnik Małgorzata Dębicka.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: