W piątek odbyła się uroczysta gala jubileuszowa, która zakończyła obchody 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.
– Wiemy, że targi muszą się zmieniać. Niektórzy mówią, że jesteśmy szaleni, porywając się na tak wiele inwestycji. Ale my wiemy, że to jest inwestowanie w przyszłość tego miasta i naszej organizacji. Gen szaleństwa jest w DNA naszej firmy. I to ten gen w połączeniu z ciężką pracą pozwala nam odnosić sukces. Dlatego dziś możemy bez wahania powiedzieć, że tworzymy targi przyszłości. Gdyby dziś na scenie stał Edward Mazurkiewicz, zapytałbym go, jak to zrobić. Jestem pewny, że odpowiedziałby z dumą i bez wahania: najważniejsze są marzenia i odrobina szaleństwa – mówił podczas uroczystości Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.
Wszystko zaczęło się dokładnie 28 maja 1921 roku, kiedy to z inicjatywy lokalnych kupców odbył się Pierwszy Targ Poznański – wystawa o charakterze krajowym. Międzynarodowe Targi Poznańskie są do dziś jednym z najdłuższej działających targów w Europie. Każdego roku w 16 pawilonach, na powierzchni 110 tys. m kw. organizowanych jest tutaj ponad 80 imprez i wystaw rocznych. W 2019 roku MTP odwiedziło łącznie 1,4 mln zwiedzających – byli to zwiedzający i wystawcy targów, uczestnicy konferencji i kongresów oraz wydarzeń kulturalnych i sportowych. Więcej w artykule: 23 hektary powierzchni, 80 wydarzeń i ponad milion zwiedzających rocznie – Targi mają 100 lat!
– Dziękuję za ostatnie 7 lat, które mieliśmy możliwość razem przeżyć. Udało nam się w tym czasie zrobić naprawdę wiele. Pandemia pokazała, że możemy wykorzystać przestrzeń w sercu miasta, by ratować ludzkie życie. A wojna w Ukrainie udowodniła, że pracownicy targów mają wielkie serca. Dziękuję za otwartość i profesjonalizm, za wszystkie inwestycje, dzięki którym porządkujemy przestrzeń Poznania. I wreszcie za to, co jest największym fenomenem: że potrafimy nie tylko robić rzeczy ważne dla całego regionu, ale także na tym zarabiać. Jestem przekonany, że Grupa MTP nie pokazała nam jeszcze swojego całego potencjału, że to, co dziś widzimy, to dopiero zalążek tego, co przed nami – stwierdził Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
– Myślę, że każdy z nas na tej sali ma osobiste wspomnienia związane z targami. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak są ważne dla miasta i Wielkopolski. Są nasza marką, znakiem rozpoznawczym. Były przez wiele lat czymś niezwykłym w Polsce Ludowej – oknem na świat, który na co dzień nie był dostępny. Można było w tym oknie dostrzec dobra i elementy kultury, które były nieosiągalne. Później przez wiele lat targi były miejscem ważnych wydarzeń – m.in. związanych z polską prezydencją w Unii Europejskiej – dodał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Podczas gali Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP, wręczyła przedstawicielom Grupy MTP prestiżowe odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiego sektora targowego oraz za wkład w rozwój gospodarki.
– Dziękuję za otwartość i fachowość, wrażliwość i solidarność. Targi są takie, jak ludzie, którzy dla nich pracują – podkreślał Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.
Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali Tomasz Kobierski i Elżbieta Roeske – prezes i wiceprezes zarządu Grupy MTP.
Złote Krzyże Zasługi trafiły do Zbigniewa Józefioka oraz Bartosza Zeidlera. Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Iwona Broda, Iwona Kasprzak oraz Andrzej Półrolniczak.
Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczono: Filipa Bittnera, Rafała Durczaka, Bartosza Dworzańskiego, Wioletę Grabarską, Piotra Kamińskiego, Macieja Korasiaka, Michała Modrowskiego, Dariusza Muślewskiego, Karolinę Niementowską, Jakuba Patelkę, Krzysztofa Pokorskiego, Marcina Rewersa, Marlenę Suwałę, Józefa Szyszkę oraz Sabrinę Żymierską.
Przypominano także o działalności Fundacji In_Spire i jej roli podczas organizacji pomocy dla obywateli Ukrainy.
– Dziękuję wszystkim, dzięki którym mogliśmy wspólnie przygotować punkt recepcyjny, miejsca noclegowe, centralny punkt zbiórki darów razem z Caritas i rozpocząć wielką akcję pomocową. Cieszymy się, że nasza młoda, ale prężna fundacja mogła skoordynować pomoc, która płynęła i nadal płynie z wielu stron– powiedziała Iwona Kasprzak, prezes Zarządu Fundacji In_Spire.
Uroczystą galę zakończyły występy artystyczne, w tym koncert Małgorzaty Ostrowskiej oraz pokaz poznańskich tancerzy pod przewodnictwem francuskiego choreografa Sadecka Waffa.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· W Parku Wilsona odbędą się dożynki
(06-09-2024 13:12)
· Bimby przez dwa tygodnie nie pojadą Reymonta
(06-09-2024 12:24)
· Blisko 65,5 tys. osób odwiedziło w tym roku pływalnię letnią w Parku Kasprowicza – to rekord!
(03-09-2024 22:46)
· Dokonali napadu na konwejentów - zostali zatrzymani
(03-09-2024 22:18)
· Nawet 32°C – IMGW ostrzega przed upałami
(02-09-2024 23:57)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Oto nowa Rada Osiedla Św. Łazarz – znamy wyniki wyborów
(13-05-2024 03:04)
· Wyniki wyborów – kto zostanie łazarskim radnym na najbliższe 5 lat? {dane 9 z 9 komisji}
(13-05-2024 01:20)
· "Trwa analiza opcji strategicznych dotyczących rozbudowy" – co dalej z Areną?
(29-07-2024 12:01)
· 36 kandydatów powalczy o 21 mandatów Rady Osiedla Św. Łazarz. Są aż 3 komitety – dotychczasowi radni podzieleni
(21-04-2024 01:34)
Niezapominajka |
wrz
18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 ul. Wyspiańskiego 27
5. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad
wrz
do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego
wrz
10:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
20. rocznica poświęcenia kościoła Łaski Bożej i Centrum Parafialnego
12:15
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Odpust parafialny - 123. rocznica konsekracji kościoła Matki Boskiej Bolesnej
wrz
do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: