Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Górczyn: Jest już skwer im. Macieja Zawiei - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Górczyn: Jest już skwer im. Macieja Zawiei
31-03-2022 10:30   Janusz Ludwiczak
Plac przy zbiegu ulic Głogowskiej, Ściegiennego i Zgoda, tuż przy samej pętli Górczyn nosi już imię Macieja Zawiei, tragicznie zmarłego radnego miasta Poznania, społecznika.

Decyzję o nazwania skweru imieniem Macieja Zawiei podjęli miejscy radni podczas wrześniowej sesji. Zastrzeżenia mieli jednak radni z klubu Wspólny Poznań.

– Za chwilę w Koalicji Obywatelskiej są wybory. Dostaliśmy w pakiecie dwie osoby związane z PO – Klemensa Mikułę i Macieja Zawieję. Postuluję o odłożenie głosowania – zaznaczyła Halina Owsianna, radna miasta Poznania z klubu Wspólny Poznań.

– Żal człowieka, zginął w wypadku drogowym, ale co takiego zrobił dla Poznania? Ogromny skwer na Górczynie ma otrzymać to imię, tylko dlatego, bo był radnym? Takich społeczników jest dużo: Andrzej Białas czy wiceprezydent Maciej Frankiewicz, który również zginął tragicznie, czemu się o niego nie upomnicie? Mamy wątpliwości, dlatego wycofujemy się z głosowania – dodała radna Halina Owsianna.

Oburzenia nie krył wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

– Są takie momenty, w których warto przemilczeć niż zabrać głos dwukrotnie. Uważam za wysoce niestosowne to, co zostało powiedziane. Maciej Zawieja zapoczątkował reformę rad osiedli, działał na Górczynie, zrobił wiele dla społeczności – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Gdybyście Państwo byli trzy tygodnie temu na turnieju charytatywnym to wiedzielibyście, że pamięć o Macieju Zawiei trwa i społeczność jest mu wdzięczna za to, co zrobił – dodał Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Za podjęciem uchwały ws. nazwania skweru przy zbiegu ulic Głogowskiej, Ściegiennego i Zgoda imieniem Maciej Zawiei było 25 radnych. Od głosu wstrzymała się radna PiS, Sara Szynkowska vel Sęk, a zgodnie z zapowiedzią w głosowaniu nie wzięli udziału radni Wspólnego Poznania (Dorota Bonk-Hammermeister, Henryk Kania, Łukasz Kapustka, Halina Owsianna, Przemysław Polcyn i Paweł Sowa).

Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie wyraziła Rada Osiedla Górczyn.

– Maciej Zawieja był zasłużonym samorządowcem, pochodził z Górczyna, pracował w radzie osiedla, później w radzie miasta. Dokonał wiele rzeczy, nie tylko dla Górczyna, które służą ludziom. Myślę, że lokalizacja jest dobra, obok jest wiadukt Kosynierów Górczyńskich i pętla górczyńska. Będziemy czynić starania, by skwer ten został zrewitalizowany – powiedział Wiesław Banaś, przewodniczący Rady Osiedla Górczyn.

Wzruszenia nie kryje brat patrona skweru, były radny Bartosz Zawieja.

– Na początku września już po raz 12. odbył się turniej charytatywny, przez który przewinęło się sporo osób. Pamięć o Macieju jest wiecznie żywa, wiele osób zawdzięcza mu to, co zrobił dla Górczyna, Łazarza i nie tylko – podsumowuje Bartosz Zawieja.

Maciej Zawieja urodził się 19 listopada 1980 r. w Poznaniu. W 2004 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył historię. Podczas studiów zaangażował się w działalność samorządu studenckiego, którego został przewodniczącym. Powołał do życia pierwszy w Polsce Uczelniany Klub Kibica Lecha Poznań. Organizował liczne turnieje charytatywne, np. „Poznańscy piłkarze dzieciom”, w ramach których wspierano osoby z niepełnosprawnościami i potrzebujące. Od 2005 r. był asystentem Wicemarszałka Senatu RP prof. Marka Ziółkowskiego.

W 2006 r. został wybrany radnym Miasta Poznania w okręgu Grunwald, z listy Platformy Obywatelskiej. Jako wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej aktywnie wspierał grunwaldzkie rady osiedli, angażując się w wiele lokalnych inicjatyw, został także przewodniczącym Rady Osiedla Górczyn. Był inicjatorem powołania biura porad prawnych przy parafii pw. Św. Krzyża.

Angażował się w sprawy budowy dróg, w szczególności w rejonie os. ks. Ignacego Skorupki. W ramach swojej działalności lokalnej starał się rozwiązywać problemy mieszkańców, doprowadził m.in. do powstania placów zabaw przy ulicy Kuźniczej, Antoniego Andrzejewskiego i Górniczej. Był osobą bardzo kontaktową, szczerą i towarzyską, zaangażowaną w sprawy mieszkańców.

Zmarł 10 sierpnia 2009 r., w wyniku wypadku samochodowego. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim.


R E K L A M A

Komentarze (34)

06-04-2022 11:10:58
piotr
Maćku dziękuję za place zabaw na Budówkach, Kuźniczej i obiekt przy Bojanowskiej na Górczynku!
04-04-2022 09:27:29
marecki
Przed 30 rokiem zycia byl jednym z najprężniej działających samorządowców. Działał przede wszystkim z myślą o Górczynie. Myślę, że takie postawy trzeba promować w czasach, w których nikt nie słucha mieszkańców a interes deweloperów jest nr 1.
03-04-2022 11:17:39
K. K.
Ja naprawdę rozumiem, że można być zazdrosnym o upamiętnianie innych niż by się chciało osób, jednakże szukanie dodatkowej głębi w tym, że w symboliczny sposób, pośrodku górczyńskiego fyrtla, upamiętniony byłby górczyński działacz i aktywista.... No jest to niestety bardzo słabe, pani radna. Naprawdę, spodziewałem się czegoś więcej po Pani.
02-04-2022 10:28:27
Piotr Dwornicki
Piękny sposób upamiętniemia młodego człowieka, którego życie zostało tragicznie przerwane, ale który już tak bardzo zdążył się zasłużyć dla społeczności lokalnych, a szczególnie dla Górczyna.
01-04-2022 22:44:55
Robert
Komu to przeszkadza, brak pamięci o naszym dobrym koledze, szczególnie w tym miejscu, Górczynie. Co za gł... kobieta... należy się Maciejowi jak nikomu innemu!!!
01-04-2022 17:53:30
Irek M.
Bardzo ładne upamiętnienie szanowanego Macieja który dobrze i wpełni zasłużył sobie na to. Po przez wszystko co potrafił zrobić dla Górczyna. Zdecydowanie polecam
01-04-2022 14:47:12
Doman Łazarz
Super!!!Na zawsze w naszej Pamięci!
01-04-2022 08:17:11
Magda
Świetna inicjatywa! Popieram całym sercem!
31-03-2022 21:25:09
Szu
Szkoda tej uśmiechniętej i pyskatej "gęby". O Macieju zawsze tylko pozytywnie albo wcale... Cieszą też zawsze działania Bartka oraz innych "lokalnych" przyjaciół, które upamiętniają Macieja.
31-03-2022 21:16:48
Irek M
Popieram Uważam że się to należy Maciejowi Za to co zrobił dla Górczyna Upamiętnienie TAK POPIERAM
31-03-2022 21:15:45
Aga B.
Drugiego tak oddanego i uczciwego człowieka jak Maciej nie ma. Cieszę się, że mogłam być jego koleżanką przez całą podstawówkę. Ten skwer Mu się należał. A kto sądzi inaczej niech się...!
31-03-2022 20:57:19
Dorota
Należało się Maciej dużo robił dla Poznania I dla swego Górczyna gdyby żył na na pewno by się cieszył że skwer została nazwany jego imieniem Maciek byl dobrym człowiekem
31-03-2022 19:14:12
Zenon Wierzbicki
Jest mi bardzo miło i jestem dumny ze zostanie upamiętni ony Maciek którego znałem od małego i wiem ile pczadu poświęcał angażując się w sprawy społeczności lokalnej dumny na pewno byłby jego ojciec a mój serdeczny kolega sp Janek Zawieja spoczywajcie w spokoju ale Maciek ma wapanialego konty nuatora w postaci brata Bartka Zaweji tak że jestem pewny że praca która zapoczątkował Maciek jest i będzie realizowana538e
31-03-2022 18:53:36
Heniu
Należało mu się.
31-03-2022 17:32:11
PB
Piękna sprawa :)
31-03-2022 16:31:28
eka z małeki
- uważam że mimo młodego wieku uczynił dużo dobrego dla fyrtla i należy w ten sposób upamiętniać takich ludzi.Skwerów jest u nas dostatek i można tak uczynić,pochwalam... eka
31-03-2022 16:13:16
Kuba
Super!!!
31-03-2022 16:00:18
Kołacz
Maciek, nasz Maciek. Doczekał się. Zamilczcie malkontenci pokroju pani Owsiannej. Robił wiele od Górczyńskiego fyrtla, Grunwaldu. Stowarzyszenie PROBONO, sala gimnastyczna, pierwszy uczelniany klub kibica Lecha Pń itp itd. Zawsze życzliwy, uśmiechnięty, wrażliwy na ludzkie potrzeby. Jak patrzę na jego zdjęci , to słyszę jego śmiech :)
31-03-2022 15:38:33
Roman Ratajczak
Znałem Macieja osobiście. Zawsze można było liczyć na jego pomoc. To on na co dzień pokazywał, że można bezinteresownie pracować na rzecz społeczności lokalnej. Swoim zapałem i optymizmem podrywał otoczenie do wytyczania i osiągania celów. Kogoś takiego należy uhonorować. I bardzo dobrze że następuje to szybko. I bardzo dobrze że następuje to w miejscu, gdzie Macieja wszyscy znają i pamiętają. Dla tych którzy Macieja znali, dla tych którzy o Macieju słyszeli, a nade wszystko dla tych których zainteresują się postacią patrona skweru, niech to będzie przesłanie że warto się udzielać na rzecz społeczności w której się żyje i pracuje, bo będzie to zapamiętane i upamiętnione.
31-03-2022 15:19:59
LH
Non omnis moriar. Zasłużył jak mało kto.
31-03-2022 15:07:40
Magdalena
Nie rozumiem jak można wogóle mieć wątpliwości. Maciej wspaniały człowiek, który zrobił tak wiele jak najbardziej zasluguje na takie upamiętnienie na Górczynie. Pamiętamy Macieju!
31-03-2022 14:32:36
Mieszkanka osiedla Fabianowo
Dobrze ze w ten sposób został upamiętniony. Nie tylko dla osiedla Górczyn pracował spolecznie ale też na potrzeby osiedla Fabianowo-Kotowo. Pamiętam zaangażowanie w potrzebę wyremontowania okien w Szkole Podstawowej czy plac zabaw oraz boisko sportowe przy wcześniej wspominanej szkole i wiele innych spraw związanych z integracją mieszkańców naszego osiedla. Pamiętam i dziękuję.
31-03-2022 14:15:16
Bartosz W.
Trzeba by być ślepym, żeby nie widzieć co Maciej na Górczynie zrobił. Zresztą, nie tylko tutaj, bo pełno go było też w pozostałej części miasta. Zawsze można było na niego liczyć, nie pozostawał obojętny. Zna go tyłu z tego furtka, że pewnie na tym skwerze by się nie zmieścili. Pani Owsianna...brak klasy, wstyd.
31-03-2022 14:03:58
Mieszkanka osiedla Fabianowo
Uważam że słusznie została podjęta decyzja o nadaniu skweru na Górczyie im. Macieja. Zawieji. Był spolecznikiem bardzo zaangażowanym nie tylko dla Osiela Górczyn ale tez pozostawił swój slad na Osiedlu Fabianowo-Kotowo746d
31-03-2022 14:01:05
Tulinka
Super upamietnienie należy mu sie zawsze był pomocny ,dużo pomagał, zrobił bardzo wiele dla Gorczyna i nie tylko pamięć zawsze w naszych sercach pozostanie
31-03-2022 13:47:03
Julita
Super. Dzięki temu pamięć o Macieju będzie trwać.
31-03-2022 13:13:42
Karolina Bobko
Piękne upamiętnienie Macieja i tego, co zrobił dla swojego Górczyna :) Bardzo niestosowne są negatywne komentarze. Szkoda czasu i energii na ich komentowanie.
31-03-2022 12:09:26
Paweł Filipiak
W Poznaniu pamięta się o lokalnych liderach. Oni są solą ziemi. Dziękując Radzie Miasta za pamięć o Macieju Zawiei pozostaje mieć nadzieję na rychłą rewitalizację skweru jego imienia. Aby Poznań był piękniejszy.
31-03-2022 11:57:12
Ewa
Maćku, zasłużyłeś jak nikt inny, pamięć o Tobie wiecznie żywa. To Ty od młodych lat, bo już od podstawówki jednoczyłeś nas wszystkich w szkole. To Ty jednoczyłeś nas na boisku, przyjmowałeś nas w swoim domu, gościłeś, każdy czuł się z Tobą dobrze. Od młodych lat kibicowałeś Lechowi Poznań, chodziłeś na mecze, los Kolejorza nigdy nie był Ci obojętny. A potem Poznań, Górczyn. Nasza dzielnica. Byłeś taki młody a potrafiłeś już od lat szkolnych działać. Z rozmachem, ale skromnie. Pamiętałes o potrzebujących, słabszych. Na zawsze. W naszych sercach.
31-03-2022 11:56:42
Anna
Maciejowi to miejsce należy się jak nikomu innemu!!!
31-03-2022 11:41:58
Michu K
Wreszcie.
31-03-2022 11:40:31
Ania
Nie rozumiem o co chodzi, Maciej zrobił naprawdę mnóstwo dla Górczyna (i nie tylko), miedzy innymi moja córka ma dzięki niemu salę gimnastyczną w szkole, to był naprawdę dobry człowiek, stawiał dobro innych ponad siebie, należy mu się jak nikomu, aby pamięć pozostała....
31-03-2022 11:38:26
KM
I bardzo dobrze ;)
31-03-2022 11:35:35
Przemo
Maciej dużo robił dla naszego górczyńskiego fyrtla. Dobrze, że został w ten sposób upamiętniony. Zresztą my tu cały czas o nim pamiętamy. PS. Pani Owsiana niech sie wypcha sianem.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: