Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmarł bezdomny, który koczował na ławce w Parku Kasprowicza - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zmarł bezdomny, który koczował na ławce w Parku Kasprowicza
19-03-2022 10:49   Janusz Ludwiczak
W Parku Kasprowicza stwierdzono zgon 60-letniego mężczyzny. To "Pan Wiesiu". Mężczyzna od kilku miesięcy koczował na ławce, pomimo regularnych wizyt strażników miejskich i namów pracowników MOPR nie chciał skorzystać z pomocy.

– Otrzymaliśmy zgłoszenie o zgonie mężczyzny w wieku 60 lat w Parku Kasprowicza. Na miejscu był lekarz medycyny sądowej. Wykluczono udział osób trzecich – mówi portalowi Lazarz.pl młodsza aspirant Marta Mróz z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

O bezdomnym koczującym w Parku Kasprowicza informowaliśmy już na początku lutego. Mężczyzna niestety nie chciał skorzystać z oferowanej pomocy.

– To pan Wiesiu, który jest nam dobrze znany. Nasi strażnicy są u niego niemalże każdego dnia. Mężczyzna mimo swojej niepełnosprawności ciągle odmawia pomocy, bo w ośrodkach nie wolno spożywać alkoholu – mówił nam na początku lutego Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej w Poznaniu.

Mężczyznę udało się nakłonić na krótką wizytę w ośrodku, gdy w grudniu były siarczyste mrozy, poniżej –15°C, jednak później powrócił on na ławkę w Parku Kasprowicza.

– Sprawa osoby w kryzysie bezdomności, która przebywa w parku Kasprowicza jest nam znana. Nasz pracownik socjalny wielokrotnie próbował namówić mężczyznę na pobyt w placówce. Niestety, za każdym razem spotykał się z odmową. Fiaskiem zakończyły się również interwencje strażników miejskich. W sytuacji, gdy istnieje realne zagrożenie zdrowia i życia osoby w kryzysie bezdomności, a ona nie zgadza się na odwiezienie do placówki podejmujemy stosowne kroki prawne – tłumaczyła nam Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.

Osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie w wielu ośrodkach, jednak warunkiem jest, by nie spożywały one alkoholu. Są jednak bezdomni, którzy są uparci i nie chcą przyjąć pomocy.

Taka sytuacja miała miejsce chociażby w 2015 r. Bezdomna wówczas, 72-letnia kobieta przez wiele miesięcy każdą noc spędzała w pobliżu Dworca Zachodniego, o czym więcej pisaliśmy w artykule: Woli spać na ławce przy Dworcu Zachodnim. MOPR chce skierować bezdomną do domu pomocy społecznej.

Strażnicy i pracownicy socjalni MOPR zapewniają że regularnie odwiedzają bezdomnych.

– Osoby w kryzysie bezdomności mogą liczyć na pomoc ze strony różnych służb przez cały rok. Jednak w okresie jesienno-zimowym jest ona szczególnie potrzebna. Strażnicy miejscy kilka razy w tygodniu odwiedzają bezdomnych w miejscach, w których wiedzą, że mogą ich zastać. Dodatkowo, podczas wizyt z pracownikami socjalnymi namawiają osoby bezdomne do zamieszkania w ośrodku. Podczas każdej wizyty, bezdomni informowani są o możliwościach, z których mogą skorzystać. Gdzie się ogrzać, zjeść ciepły posiłek, dostać czyste ubranie. W razie nagłej potrzeby, strażnicy przekazują pakiety żywnościowe z samo ogrzewającym się posiłkiem – zaznacza Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej.

Mieszkańcy Poznania widząc osobę w kryzysie bezdomności, która wymaga pomocy, mogą ją zgłosić do Działu Pomocy Osobom Bezdomnym:

  • mailowo na adres pomocbezdomnym@mopr.poznan.pl,
  • poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie MOPR-u
  • telefonicznie pod numer 61 878 17 89 w dni robocze od godz. 7:30 do 15:30 (w poniedziałku do 16:00, w piątku do 15:00)
  • zgłoszenia przyjmuje też Straż Miejska – telefon 986. Całą dobę czynny jest Punkt Interwencji Kryzysowej – telefony: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.

– Poznań przygotował dla osób w kryzysie bezdomności ponad 300 miejsc w schroniskach i kilkadziesiąt w ogrzewalni przy Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki. W ramach programu „Mobilny Punkt Wsparcia”, finansowanego przez miasto Poznań, a realizowanego przez stowarzyszenia Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń od 2 listopada przy ulicy Dworcowej 1 (na wysokości Dworca Letniego) od poniedziałku do piątku w godzinach 17-19 są wydawane posiłki. Ponadto osoby w kryzysie bezdomności mogą tutaj skorzystać z indywidualnych porad socjalnych – wskazuje Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu.>

Darmowe posiłki są też wydawane w Kuchni Społecznej przy ulicy Taczaka 7/16 (poniedziałek-sobota w godzinach 10:00-11:30 oraz 16:00-16:30); jadłodajniach Caritasu przy ulicy Ściegiennego 133 oraz Łąkowej 4 (poniedziałek-sobota, w godzinach 10:00-12:00) oraz przy ulicy Niegolewskich (poniedziałek-sobota w godzinach 11:30-12:30).


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: