Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie chcą dalszej zabudowy w rejonie Dmowskiego i Krauthofera. Powstanie park linearny? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie chcą dalszej zabudowy w rejonie Dmowskiego i Krauthofera. Powstanie park linearny?
10-02-2022 06:54   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym roku przy zbiegu ulic Dmowskiego i Krauthofera oddano do użytku cztery 7-piętrowe bloki, a docelowo powstanie ich siedem. Tymczasem w rejonie ulic Góreckiej, Krauthofera, Wrońskiego i Dmowskiego inny deweloper planuję budowę kolejnego osiedla.. Sprzeciw wobec zabudowy wyraziła Rada Osiedla Górczyn. Z kolei w sobotę Koalicja ZaZieleń i Prawo do Przyrody zorganizowały spotkanie, w którym wzięli udział ekolodzy, mieszkańcy i zastępca prezydenta Poznania, Bartosz Guss. Wiceprezydent zapowiedział powstanie parku linearnego.

Po zachodniej stronie ulicy Dmowskiego, pomiędzy ul. Krauthofera i Górki docelowo powstanie siedem 7-piętrowych bloków, w których zamieszkają 443 rodziny.

Tymczasem w obrębie ulic Góreckiej, Krauthofera, Wrońskiego i Dmowskiego planowane są kolejne inwestycje. W sobotę przedstawiciele Koalicji Koalicja ZaZieleń i Prawo do Przyrody zorganizowali spotkanie, w którym wzięli udział ekolodzy, mieszkańcy, osiedlowi radny, przedstawiciele Miejskiej Pracowni Urbanistycznej i zastępca prezydenta Poznania, Bartosz Guss. Odbył się spacer po terenach zielonych i mokradłach w rejonie rzeki (cieku) Górczynka.

– Jako mieszkańcy Górczyna i Poznania chcemy zachowania terenów zieleni dających możliwość wypoczynku i regeneracji sił a także pełniących ważną rolę przyrodniczą, retencyjną i stanowiących rezerwuar bioróżnorodności. Tereny zieleni pełnią również ważną rolę w mitygacji i adaptacji miasta do zmian klimatu – przekonuje Koalicja ZaZieleń Poznań.

W spacerze wzięły udział również łazarskie radne.

– Enklawy zieleni w centrum miasta to tereny z dużym potencjałem. Podczas spaceru wzdłuż cieku Górczynki mogłyśmy poznać ciekawy przyrodniczo teren zlokalizowany w okolicach ul. Krauthofera/Dmowskiego. Na terenie Łazarza w pobliżu ul. Hetmańskiej także znajdują się cenne tereny zieleni będące naturalnym przedłużeniem dawnej doliny Górczynki, które powinniśmy zabezpieczyć przed nadmierną zabudową. Dziś wiemy, że bez cennych przyrodniczo enklaw, miasta nie mogą prawidłowo funkcjonować, dlatego konieczne jest szukanie kompromisów aby wypracować najlepszy plan na zagospodarowanie terenów – wskazują Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz oraz Sylwia Badzińska, zastępca przewodniczącej.

Pojawiła się propozycja, by na tym terenie powstał park linearny.

– Park ciągnąłby się na starym nasypie kolejowym. Dodatkowo chcielibyśmy, by do tego parku były dołączone przyległe obszary podmokłe. Mieszkańcy mieliby tereny zieleń, woda byłaby zatrzymywana, mielibyśmy retencję – powiedział dla WTK Robert Kalak z Koalicji ZaZieleń Poznań.

Na sobotni spacer wybrał się również wiceprezydent Poznania.

– Park linearny na Górczynie na nasypie dawnej kolej Berlińskiej, powstałej w 1870 roku, stanowić będzie w przyszłości kręgosłup terenów zielonych dla tej części miasta Poznania (ograniczonej ulicami Dmowskiego, Krauthofera i Górecką). Inspiracją dla nas może być np. High Line w Nowym Yorku. Obecnie obszar ten podlega zbyt chaotycznej urbanizacji ze szkodą dla środowiska. Przyspieszenie prac planistycznych ma na celu ochronę lokalnego ekosystemu z mokradłami, a także stworzenie dla mieszkańców ogólnodostępnej, atrakcyjnej przestrzeni z naturalną roślinnością. Dziękuję organizatorom i uczestnikom za wspólny spacer i inspirację do dalszych działań – zapowiada Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Planami zabudowy terenów w rejonie ulic Góreckiej i Dmowskiego zaniepokojona jest również Rada Osiedla Górczyn. W tej sprawie w styczniu podjęta została specjalna uchwała.

– W związku z postępującą zabudową w rejonie ulic Dmowskiego i Krauthofera, Rada Osiedla wyraża swój sprzeciw wobec dalszej zabudowy tego rejonu. Obecna sytuacja terenowa, związana z powstaniem w ostatnich latach dużej liczby budynków wielomieszkaniowych w przywołanym rejonie, spowodowała problemy komunikacyjne, dotyczące m.in. parkowania i tworzących się korków ulicznych. Realizacja kolejnych inwestycji tego rodzaju spowoduje jeszcze większe natężenie przywołanych problemów, które są powodem niezadowolenia mieszkańców Osiedla Górczyn – tłumaczy Wiesław Banaś, przewodniczący Zarządu Osiedla Górczyn.

Górczyńscy radni wielokrotnie apelowali o przyspieszenie prac nad opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Dmowskiego i Krauthofera.

– Realizacja kolejnych dużych inwestycji mieszkaniowych i usługowych w tym rejonie będzie budzić sprzeciw okolicznych mieszkańców, którzy domagają się utworzenia większej ilości terenów zielonych, spacerowych oraz placów zabaw, siłowni zewnętrznych i innych elementów architektury przeznaczonych dla mieszkańców, wpływających korzystnie na komfort ich życia – dodaje Wiesław Banaś z Rady Osiedla Górczyn.

Zabudowa terenów na pograniczu Łazarza i Górczyna była poruszana równie podczas ostatnie sesji Rady Miasta Poznania.

– Bardzo intensywna zabudowa na tym obszarze może spowodować problemy w stosunkach wodnych. Po za tym materiały budowlane składowane są na dawnego toru kolejowego – mówił podczas sesji Krzysztof Rozenkiewicz, radny miasta Poznania.


Komentarze (5)

18-05-2022 09:53:47
Asia
Już i tak te siedmiopiętrowe bloki szpecą dzielnicę. Jest ich bardzo dużo a nie tylko 4 czy 7. To duże osiedle i w połowie stojące puste. Wciąż wmieście powstają kolejne nowe osiedla, jakby mieszkań było za mało xd a rosnące ceny nieruchomości i tak powodują, że większość ludzi nie stać na kupno. Najwyższy czas by było więcej parków a nie nowych, szpetnych osiedli.
14-02-2022 17:54:32
kaja
co za architektoniczny chaos....
12-02-2022 05:26:59
szczun zez łazarza
Ło matko !!! Teroz się łobudzili ? A kto wydał zgodę na tak gęstą zabudowę bez zmian ifrastruktury ? Przebudowa dróg , parkingi ? Proszę się przejść na krzyżówkę Dmowskiego / Krauthofehra ... działki ile tam parkuje samochodów ..... co będzie dalej ?
11-02-2022 09:57:28
Drizzt
Park byłby mile widziany :D
11-02-2022 08:17:23
voit
Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, mówimy, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl "Legenda o poznańskich koziołkach" w wykonaniu Teatru Krokodyl

06

mar

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert pt. "Pod niebem Paryża i nie tylko..." zespołu Retrospekcja - Barbara Krenz i Marta Szydlik

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: