Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kenijka zdyskwalifikowana za doping. Polska zwyciężczynią 13. Poznań Maraton - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kenijka zdyskwalifikowana za doping. Polska zwyciężczynią 13. Poznań Maraton
18-01-2022 06:45   Janusz Ludwiczak
Nie Kenijka, a Polka zwyciężyła 13. Poznań Maraton, który odbył się w październiku. Wyniki badań Tabithy Gichia wykazały obecność środków dopingowych.

17 października, po 2,5-letniej przerwie powrócił Poznań Półmaraton, którego trasa już po raz 5. prowadziła przez Łazarz. Na starcie, który znajdował się na ulicy Grunwaldzkiej pojawiło się dokładnie 4915 zawodników.

Wśród pań najszybsza do mety w czasie 1 godziny 9 minut i 2 sekund dobiegła Kenijka Tabitha Gichia. Biegaczka została jednak zdyskwalifikowana za doping.

"Informujemy, że w dniu 22.12.2021 r. nastąpiło otwarcie dokumentacji badań antydopingowych przeprowadzonych podczas 13. PKO Poznań Półmaratonu. Wyniki badań próbki A należącej do GICHA TABITA (KEN) wykazały obecność środków dopingowych zabronionych zgodnie z obowiązującą “Listą Zabronioną WADA”. Zawodniczka zrezygnowała z prawa do padania próbki B. Tym samym wynik badania próbki A został uznany za ważny, a Organizator – Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji dyskwalifikuje zawodniczkę" – czytamy w komunikacie.

Tym samym zwyciężczynią 13. Poznań Półmaraton w klasyfikacji generalnej kobiet została Polka, Karolina Nadolska, która równocześnie pobiła rekord Polski w półmaratonie.

Drugie miejsce zajęła tym samym Izabela Paszkiewicz z Terespola (1:10:13). Zaś z czwartego miejsca na podium awansowała Addisalem Belay z Etopii, która ponad 21-kilometrową trasę ukończyła w czasie 1:11:27.

Tymczasem ruszyły zapisy na 14. Poznań Półmaraton, który ma odbyć się 3 kwietnia. W biegu będzie mogło wziąć udział 8 tysięcy osób, a już na liście startowej zapisało się 3234 zawodników.

– Przyjęliśmy zasadę, że wśród 7 tysięcy zawodników będą mogły wziąć osoby, które posiadają certyfikat szczepień. Wśród pozostałych tysiąca osób będą mogli znaleźć się biegacze, którzy nie posiadają certyfikatu, niemniej będą oni musieli wykonać sobie test na 48 godzin przed startem w biegu – zaznacza Monika Prendke, rzeczniczka Poznań Półmaraton.

Na razie nie jest znana jeszcze szczegółowa trasa półmaratonu. Pewne jest, że start znajdzie się tradycyjnie na ulicy Grunwaldzkiej, w pobliżu pomnika Tadeusza Kościuszki, a meta zlokalizowana będzie na targowym Placu Św. Marka.