Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Małeckiego zapłonął "eko-pener" – już po raz 7. odbył się "sąsiedzki sylwester"{►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Małeckiego zapłonął "eko-pener" – już po raz 7. odbył się "sąsiedzki sylwester"{►FILM}
02-01-2022 01:12   Janusz Ludwiczak
Już po raz siódmy na skwerze Eki z Małeki, przy zbiegu ulic Małeckiego, Granicznej i Łukaszewicza odbył się "Sąsiedzki sylwester na skwerze". 2022 rok witany był przy muzyce granej przez Ifi Ude wraz z zespołem. Tuż po północy zapłonął "eko-pener", czyli specjalna rzeźba, która służyć będzie jako kolektor, do którego będzie można wrzucać nakrętki po napojach z plastikowych butelek.

W zeszłym roku ze względu na pandemię nie odbył się tradycyjny "Sąsiedzki sylwester na skwerze", jednak dzień wcześniej wystąpił raper Peja, a cały koncert został sfilmowany i udostępniony w internecie w sylwestorowo-noworoczną noc.

Rok temu decyzją rządu od godz. 18:00 do 6:00 Nowy Rok obowiązywała godzina policyjna, a za złamanie zakazu groziły mandaty nawet do 30 tys. zł.

W tym roku nie wprowadzono obostrzeń, dlatego po dwuletniej przerwie na Skwerze Eki z Małeki znów odbył się tradycyjny "Sylwester sąsiedzki".

Przy Małeckiego wystąpiła wokalistka Ifi Ude wraz z zespołem.

– Pierwotnie miały być znów rytmy rapowo-hiphopowe, ale osoba, z którą mieliśmy współpracować zrezygnowała w ostatniej chwili. Wystąpiła Ifi Ude – to wschodząca polska gwiazda sceny alternatywnej o nigeryjskich korzeniach. Artystka śmiało łączy etno i folk z elektroniką, a polską muzykę ludową z afrykańskimi wpływami. Twórczyni nominowana była do Paszportów Polityki, a jej pierwsza płyta znalazła się wśród nominowanych do Frederyków – powiedziała portalowi Lazarz.pl Agnieszka Szablikowska-Trusewicz z Fundacji Otwarta Strefa Kultury "Włącz Łazarz".

Tuż po północy zapłonęła rzeźba "eko-penera".

– Jest to człekokształtna rzeźba, która przedstawia "penera". Była to jedna z propozycji, którzy mieszkańcy zgłaszali nam na Nieformalnej Grupie Łazarskiej. Poprzednio zapłonął globus, który później przez kilka miesięcy stał pod Bramą Poznania. Rzeźba ta pełniła też funkcję kolektora nakrętek, w ciągu kilku miesięcy udało się zebrać 200 kg nakrętek. "Eko-pener" po sylwestrze również służyć będzie do zbierania nakrętek, chcielibyśmy, by stanął on na Skwerze Eki z Małeki – dodaje Łukasz Trusewicz z Otwartej Strefy Kultury.

Organizatorzy przygotowali dla przybyłych gości przekąski i kiełbaski z grilla. Chętni mogli ogrzać się przy koksownikach. Skwer Eki z Małeki zamienił się w dyskotekę, rozświetlone zostały kolorowe światła. Zapłonęły też race i nie zabrakło fajerwerków, które wystrzeliwali przybyli mieszkańcy.

Sylwester na Małeckiego po raz kolejny minął spokojnie, nie doszło do poważniejszych incydentów wymagających interwencji Policji czy Straży Pożarnej.

– Funkcjonariusze patrolowali okolicę. Nie odnotowaliśmy żadnych interwencji, było spokojnie. Cała impreza na której przebywało ok. 200 osób przebiegła spokojnie. W samym Poznaniu też było spokojnie – powiedział sierż. sztab. Łukasz Kędziora z wielkopolskiej policji.

Jak już informowaliśmy w ubiegłych latach w sylwestrowo-noworoczną noc na Małeckiego było zazwyczaj niespokojnie. W 2010 roku grupa młodzieży postanowiła urozmaicić sobie powitanie nowego roku podpalając meble na środku ulicy Małeckiego, urządzając w ten sposób ognisko. Na miejscu pojawiły się dwie jednostki straży pożarnej, jednak chuligani próbowali pobić strażaków i nie dopuścić do ugaszenia pożaru. Potrzebna była interwencja policji. Funkcjonariusze pojawili się z tarczami i pałkami. Zarówno w stronę strażaków, jak i policjantów poleciały m.in. butelki. W kolejnych latach Policja zatrzymywała kolejne osoby za atak na funkcjonariuszy, znieważenie policjantów i naruszenie nietykalności cielesnej. W stronę mundurowych leciały petardy i butelki.

Po raz pierwszy spokojnie na Małeckiego było na przełomie 2017 i 2018 roku, od tego czasu każdy sylwester wygląda podobnie.

Sąsiedzki Sylwester na Skwerze transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej filmowe relacje:


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

do 26-05-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Grill Show

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: