Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Od 40 lat malują i tworzą sztukę - Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej obchodziło jubileusz - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Od 40 lat malują i tworzą sztukę - Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej obchodziło jubileusz
08-11-2021 00:47   Janusz Ludwiczak
Już od 40 lat Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej wpisuje się w kulturalną mapę Grodu Przemysława.

Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej swój jubileusz 40-lecia istnienia świętowało w Klubie Osiedlowym "Krąg", w którym od blisko 30 lat ma swoją siedzibę.

– Wszystko zaczęło się we wrześniu 1980 r. kiedy to Łucjan Rabski wraz z grupą artystów organizuje wystawę malarstwa w modnym w owym czasie "Polonezie". Rodzi się wówczas pomysł - aby założyć Stowarzyszenie, wolne i niezależne. Bo taki to był czas, poczucia swobody, planów, marzeń i nadziei. I tak 18 maja 1981 roku zarejestrowane zostanie Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej, a 30 sierpnia odbył się pierwszy wernisaż. Niestety radość nie trwała zbyt długo, kiedy to 17 grudnia 1981 r. otrzymujemy pismo urzędowe z decyzją o nakazie ograniczenia działalności; zakazie zebrań, zgromadzeń, spotkań. Artyści tworzyli w swoich pracowniach, malowali, rzeźbili, fotografowali. A potem, gdy minęło najgorsze - Stowarzyszenie ożyło, przystąpiło ponad 100 osób – wyjaśnia Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

Poznańskie Stowarzyszenie Pracy Twórczej początkowo działało w jednym z pokojów Centrum Kultury Zamek, później w sali Miłośników Miasta Poznania - przy Starym Rynku 10, a od blisko 30 lat, czyli od stycznia 1993. r. Stowarzyszenie działa w Klubie Osiedlowym "Krąg".

– Dziesiątki, jeśli nie setki wystaw, plenerów, spotkań, warsztatów, kontaktów. 40 lat - na mapie kulturalnej naszego miasta i regionu. O sile i znaczeniu Stowarzyszenia stanowią jego członkowie; ludzie twórczy, utalentowani, zaangażowani i wnoszący do zespołu wartości wzbogacające wszystkich, takich ludzi u nas nie brakowało. Wielu artystów już nie ma… Pozostała ich twórczości i serdeczna pamięć. 40-lecie to dorobek tych, którzy byli, i tych którzy są, działają i wnoszą ciągle coś nowego i na dorobek Stowarzyszenia pracują. Wartością artystów, ludzi twórczych, jest to, że żyją w swoich dziełach. To one ocalają ich od zapomnienia. Okres 40-letniej działalności zamyka trudny czas pandemii, która niestety odcisnęła swoje piętno na naszej działalności, straciliśmy kilku członków. Jakże blisko brzmią dziś słowa sprzed wieków Hipokratesa: "Ars Longa – Vita Brevis, czyli sztuka wieczna – życie krótkie" – podsumowuje Izabella Hermanowska, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Pracy Twórczej.

Podczas urodzinowego wieczoru prezes organizacji otrzymała odnznakę honorową - medal "Zasłużeni dla kultury województwa wielkopolskiego" oraz Łazarską Nagrodę Artystyczną.

Nie zabrakło również urodzinowego tortu i otwarcia jubileuszowej wystawy, którą do 26 listopada można oglądać w domu kultury Klub Osiedlowy "Krąg" przy ul. Dmowskiego 37.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

13

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: