Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie ma już ich wśród nas... – wspomnienia - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie ma już ich wśród nas... – wspomnienia
01-11-2021 15:32   Janusz Ludwiczak
Wspominamy tych wszystkich, którzy odeszli od nas w minionym roku i w ostatnich latach. Pamiętajmy o nich nie tylko we Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.


Zmarli w minionym roku:


Jadwiga Rafalik – dobrze znana wielu mieszkańcom Łazarza.
– "Żona Jadwiga" była zawsze, natchnieniem, aniołem i muzą Kazia. Była prawdziwą Przyjaciółką i wielkim wsparciem w ich wspólnym życiu, a także w artystycznej drodze Mistrza. Każdy kto ich znał, wiedział jaką stanowią idealną, wzajemnie wspierającą się parę. Była człowiekiem niezwykle czułym, przepełnionym radością i miłością, prawdziwą przyjaciółką. Kazimierz w każdej swojej wypowiedzi oficjalnej czy prywatnej, także na wszystkich uroczystościach klubowych zawsze czas i miejsce na oddanie szacunku i ukłonu w stronę swojej ukochanej żony Jadwigi. Panu Kazimierzowi Rafalikowi w związku ze śmiercią małżonki składamy wyrazy głębokiego współczucia – wspominał Janusz Heller, kierownik Klubu Osiedlowego "Krąg".
Zmarła 31 grudnia 2020 r. w wieku 78 lat. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim (kwatera:ILbo, rząd:5, miejsce:2)


Jerzy Rogal – był prezesem Zarządu Oddziału Poznańskiego PTTK, współzałożycielem Klubu Górskiego „Grań”, a także założycielem i wieloletnim prezesem Klubu Turystycznego „Piechur” przy Klubie Osiedlowym "Krąg".
Był organizatorem wielu imprez turystycznym, a jego największą pasją były góry.
Zmarł 10 kwietnia 2021 r. w wieku 78 lat. Spoczywa na cmentarzu Miłostowskim (pole:PU, kwatera:Z2, rząd:P3, miejsce:9)


Czesław Makieła – od samego początku czyli od 1985 r. śpiewał w Chórze Dolorosa (wcześniej Adoramus). Przez kilka lat był jego prezesem. Dokumentował działalność chóru w specjalnych kronikach, których przez ponad 35 lat uzbierało się blisko 15 tomów.
Był również inżynierem odlewnictwa, biegłym sądowym oraz współzałożycielem Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności.
Zmarł 31 stycznia 2021 r. w wieku 92 lat. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim (kwatera:IPd, rząd:8, miejsce:23)


Lidia Domichowska – przez blisko 35 lat była związana z Klubem Osiedlowym "Krąg". Najpierw występowała w Zespole Kabaretowym Seniorów "Wiosenne Krokusiki", a następnie kierowała Zespołem Artystycznym "Łazarski Krąg". Występowała oczarowując widzów swoim pięknym głosem, wzbudzającym podziw u samej Wandy Jakubowskiej.
Zmarła 1 kwietnia 2021 r. w wieku 90 lat. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim (kwatera:IPd, rząd:16, miejsce:8)


Paweł Napieralski – był komendantem Hufca Poznań Grunwald. Z harcerstwem związany był przez ponad pół wieku, kiedy to w 1968 roku został członkiem Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP). Dwa lata później został instruktorem ZHP.
Był przewodniczącym Wielkopolskiej Rady Kręgów Starszyzny Harcerskiej i Seniorów, Przewodniczący Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP i członkiem Kręgu Seniorów "Dziewiątacy" w Hufcu ZHP Poznań Wilda.
Zmarł 16 kwietnia 2021 r. w wieku 66 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim (pole:12 rząd:A3 miejsce:20)


Leszek Kowalski – wieloletni radny Osiedla "Łazarz, przewodniczący Komisji Gospodarki Zasobami Mieszkaniowymi, członek Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald".

Zmarł 3 listopada 2020 r. w wieku 73 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim (pole: 15, kwatera: 10, rząd: 11, miejsce: 222)


Feliks Bijakowski – przez wiele lat działał w samorządzie spółdzielczym. Od 1998 roku przez trzy kadencje był członkiem Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". Ponadto w latach 2000 - 2002 przewodniczył Komisji Społeczno Kulturalnej Rady Osiedla "Łazarz".
Był długoletnim członkiem Komitetu Organizacyjnego Dni Łazarza i kapituły nagrody "Człowiek Roku Łazarza". Wyróżniony tytułami: "Przyjaciel Łazarza" i "Zasłużony działacz spółdzielczy".
Był znanym i popularnym w Poznaniu sportowcem. Uprawiał czynnie koszykówkę, grając w drużynach pierwszo i drugoligowych. Był zawodnikiem Kolejarza Krotoszyn, Warty Poznań i Olimpii Poznań. W latach 70. i 80. był działaczem KS "Posnania" kierując min. sekcją piłki ręcznej.
Zmarł 24 maja 2021 r. w wieku 84 lat. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Bluszczowej na Dębcu.


Karol Bochański – mogliśmy słyszeć jego piękny głos operowy podczas koncertów z okazji Dni Łazarza w Parku Wilsona czy z okazji odpustu parafii Matki Boskiej Bolesnej. Karol Bochański był związany z poznańską Operą od 1987 r., był solistą Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Poznania przy MPK. W jego repertuarze znajdowały się m.in. partie z oper Verdiego, Moniuszki, Mozarta, Pucciniego czy Musorgskiego. Współpracował z filharmoniami i operami w całym kraju.
Zmarł 3 listopada 2020 r. w wieku 60 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim (pole: 31, kwatera: 3A, rząd: 6, miejsce: 256)


Robert Gamble – pochodził z Bostonu. Po raz pierwszy w Polsce był w 1958 roku, jako student biorąc udział w wycieczce akademickiej. Od tego czasu, utrzymywał bliski kontakty z Polską. Na stałe mieszkał w Poznaniu od 1991 roku. W latach 1991-1998 r. prowadził rozgłośnię "Radio Obywatelskie". Był założycielem wydawnictwa Media Rodzina, które wydało m.in. książki o Harrym Potterze.
Przez wiele lat organizował słynne "Wigilie pod Rondem" Kaponiera, przeznaczone dla wszystkich chętnych poznaniaków, którzy nie mają z kim spędzić wigilijnego wieczoru. Był zaangażowany w pomoc anonimowym alkoholikom.
Był laureatem wielu lokalnych nagród przyznawanych za działalność na polu społecznym. W 2016 roku otrzymał tytuł "Zasłużony dla Miasta Poznania".
W latach 2005-2014 pełnił funkcję kapelana warszawskiej parafii Kościoła Anglikańskiego w Polsce.
Zmarł 17 listopada 2020 r. w wieku 83 lat.


Odeszli w minionych latach:


Jerzy Omelczuk – artysta malujący ustami, który znany jest mieszkańcom ulicy Matejki i okolic.
Jerzy Omelczuk urodził się w 1957 r. w Siemiatyczach. Miał mózgowe porażenie dziecięce, jednak bardzo wcześnie zaczął malować ustami. Był członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i za granicą. W 2001 r. otrzymał odznakę "Zasłużony działacz kultury" od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zmarł 29 maja 2020 r. w wieku 62 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim (pole: 31, kwatera: 3, rząd: 22, miejsce: 533)


Lech Raczak – reżyser, teatrolog, dramatopisarz, aktor teatralny, związany ze Sceną Roboczą.
Lech Maria Raczak urodził się 27 stycznia 1946 r. w Krzyżanowie. W 1969 roku ukończył Wydział Polonistyki Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie UAM). Jest współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, aktorem i reżyserem w teatrach dramatycznych i i eksperymentalnych, prowadzi warsztaty aktorskie i reżyserskie, jest profesorem wizytującym w pracowni Zjawisk Teatralnych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
W latach 1995-1998 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, w latach 1993-2012 był szefem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta (obecnie maltafestival). Lech Raczak związany był również ze Sceną Roboczą.
Zmarł 17 stycznia 2020 r. w wieku 73 lat. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim (kwatera ILa, rząd: 6, miejsce: 2)


Krystyna Łybacka – była minister edukacji, posłanka przez siedem kadencji i deputowana Parlamentu Europejskiego. Związana była z Poznaniem. Była zaangażowana w obronę lokatorów ze Stolarskiej. W 2012 r. była gościem zebrania Dziennikarskiego Klubu Seniora w Klubie Osiedlowym "Krąg". Więcej o Krystynie Łybackiej
Zmarła 20 kwietnia 2020 r. w wieku 74 lat. Spoczywa na cmentarzu Miłostowo (pole:AZ rząd:2 miejsce:17)


Bogumiła Maćkowiak – przez wiele lat najpierw zasiadała w Radzie Osiedla Targowego, później od 2011 do marca 2019 r. była zastępcą przewodniczącej Zarządu Osiedla Św. Łazarz.
Z wielkim zaangażowaniem organizowała konkurs Zielony Łazarz. Oprócz tego działała w Parafii Św. Michała Archanioła, m.in. w kole Caritas. W 2012 r. na zakończenie 23. Dni Łazarza otrzymała tytuł "Przyjaciel Łazarza".
Zmarła w sobotę, 1 czerwca 2019 r. w wieku 73 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim (pole: 19, rząd: 6, miejsce: 3)


Tomasz Mikszo – nie tylko doskonale znał historię Targów, ale z wielką pasją i zaangażowaniem organizował targowe wycieczki. Był inicjatorem obchodów wielu jubileuszy. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich pracował od 1985 roku. Przez dwie kadencje zasiadał w Radzie Nadzorczej spółki jako reprezentant pracowników. W ostatnich latach był odpowiedzialny za działalność archiwum targowego i digitalizację zasobów audiowizualnych. Był skarbnicą wiedzy na temat wydarzeń targowych. Praca była jego pasją. Prowadził wycieczki i popularyzował wiedzę o historii Poznania. Był współautorem książki poświęconej Powszechnej Wystawie Krajowej „PeWuKa. Cud nad Wartą”.
Zmarł 29 maja 2019 r. po ciężkiej i długiej chorobie. Miał 62 lata. Spoczywa na cmentarzu Miłostowskim (pole urnowe, kwatera: KD, rząd: 10, miejsce: 8)


Andrzej Białas – był pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego, pełnił funkcję dyrektora Gabinetu Prezydenta. Społecznik, działał m.in. w Stowarzyszeniu My-Poznaniacy.
Zmarł 2 września 2019 r. w wieku 62 lat. Od 11 lat walczył z ciężką chorobą nowotworową. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim.


Jacek Hałasik – zawsze witał się słowami "cześć wieruchna". Miał niesamowite poczucie humoru. Znał doskonale gwarę poznańską. Jak podkreślał jest "szczunem z Łazarza" i z tym fyrtlem czuje się najbardziej związany.
Jacek Hałasik urodził się 15 kwietnia 1944 roku. Był rodowitym poznaniakiem. Przez ponad 50 lat był związany z Radiem Poznań (wcześniej Merkury), gdzie prowadził m.in. konkursy gwarowe.
Był wielkim znawcą i sympatykiem gwary poznańskiej. W czerwcu nominowany był do tytułu Mistrz Mowy Polskiej.
Jego miłością była również historia. Wraz z dr Markiem Rezlerem, historykiem prowadził program "Mój Poznań, Moja Wielkopolska", produkowany przez telewizję ratajską, ukazujący się również na antenie WTK.
Jak mawiał Jacek Hałasik był "szczunem z Łazarza". W 2014 roku, podczas 25. jubileuszowych Dni Łazarza otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza", który przyznawany jest osobom zasłużonym dla dzielnicy.
– Rynek Łazarski był miejscem pierwszych zarobionych przeze mnie pieniędzy. Między 14 a 16 straganiarze zwijali swój stragan i zabierali niesprzedany towar. Stragany chowano w piwnicach okolicznych bram lub ładowano na wozy konne. O 6 rano, latem o 5 przywożono ten towar. Cały plac w ciągu dnia obstawiony był wozami konnymi. Koniki stały sobie spokojnie. Dostawały futer, a myśmy chodzili między tymi końmi. W okolicznych bramach można było kupić towar niewidzialny. Kupowano go na odpowiednie hasło. Nietrudno było dowiedzieć się o ten szyfr, wystarczyło spytać pierwszego lepszego, który kierował do odpowiedniej bramy. Mojemu przyjacielowi z radia zdarzyło się, że udało mu się sprzedać stare taśmy magnetofonowe. On nie zauważył, że na tych taśmach miał nagrane audycje z Radia Wolna Europa. Gdy przyszedł na drugi dzień, podeszło do niego dwóch panów, którzy go zabrali. Zrobiła się afera, która na szczęście rozeszła się po kościach – opowiadał Jacek Hałasik w cyklu "Trzy oblicza Łazarza".
Jacek Hałasik zmarł 25 czerwca 2018 r. w wieku 74 lat. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Sosnowej w Przeźmierowie.


Ryszard Podlewski – felietonista, satyryk, dziennikarz i publicysta, autor wielu aforyzmów i fraszek, tekstów piosenek, programów satyrycznych, literackich i estradowych oraz filmów dokumentalnych, jeden z inicjatorów odbudowy Palmiarni.
Ryszard Podlewski urodził się 18 marca 1932 r. we Wronkach. Od samego początku chciał zostać dziennikarzem. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Szamotułach rozpoczął studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Poznańskiego (obecnie UAM). W 1953 r. zadebiutował fraszkami na łamach "Głosu Wielkopolskiego". Rok później założył Kabaret Studencki "Żółtodziób".
– Stworzyliśmy Wydział Satyry Uniwersytetu Poznańskiego. Kabaret dał dwa programy. Do drugiego, całkowicie oryginalnego, gdzie byłem Kierownikiem Literackim, pisałem z dwoma kolegami wszystkie teksty: skeczy, piosenek i fraszek – mówił Ryszard Podlewski podczas 60-lecia swojej pracy artystycznej w 2013 r.
Ryszard Podlewski przez wiele lat związany był z Telewizją Poznań. Na antenie TVP emitowane były jego felietony "Gwóźdź w bucie". Po studiach wyjechał do Kielc, gdzie przez 20 lat pracował w świętokrzyskiej rozgłośni Polskiego Radia.
Po powrocie do Poznania zabiegał o uratowanie niszczejącej Palmiarni. Był jednym z inicjatorów odbudowy "szklarni" w Parku Wilsona.
– Społeczny Komitet Odbudowy Palmiarni założyliśmy w 1982 roku. Po pierwszym roku zbieraliśmy kapsle od mleka i śmietany z aluminium, potem dołączyły się zakłady pracy i nagle okazało się, że zebrano 2 tony, a potrzebne było 5 ton na wielkie dźwigary. Zbiórka trwała przez wiele lat, aż do samego otwarcia nowej Palmiarni w 1992 roku. Ludzie przesyłali pieniądze. W restauracjach, kawiarniach, na basenach stały skarbonki "Zbieramy na Palmiarnię". Był wielki wybuch entuzjazmu. Otrzymywaliśmy wsparcie z całej Wielkopolski. Cyklicznie w telewizji przekazywałem raporty, ile zebrano. Otrzymywaliśmy nie tylko pieniądze, poznaniacy użyczali nam chociażby swoich samochodów czy maszyn budowlanych – mówił nam w 2013 r. Ryszard Podlewski.
Ryszard Podlewski od lat 90` związany był z domem kultury "Klub Krąg".
Ryszard Podlewski zmarł 2 marca 2018 r. w wieku 85 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim (pole: 30, kwatera: 1, rząd: 13, miejsce: 622)


Paweł Śledziejowski –był prezesem Poznańskich Inwestycji Miejskich od lipca 2015 roku. Wcześniej był dyrektorem Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania.
Podczas trzech lat pracy w PIM-ie nadzorował największe miejskie inwestycje. Znacząco usprawnił ich obsługę: w podpisywanych przez spółkę umowach wprowadził m.in. odpowiedzialność projektanta za błędy w projekcie, a także obowiązek inwentaryzacji geodezyjnej w trakcie projektowania. Sprawił, że spółka PIM stała się profesjonalną jednostką zarządzającą projektami od pomysłu przez realizację, aż do ich ostatecznego rozliczenia.
Zmarł 27 sierpnia 2018 r. po ciężkiej chorobie w wieku 55 lat. Spoczywa na cmentarzu na Naramowicach (kwatera: J, rząd: XVI, miejsce: 5).


Piotr Niewiarowski – wieloletni dyrektor marketingu Radia Merkury (obecnie Radia Poznań), znany menadżer muzyczny, m.in. grupy Lombard i Małgorzaty Ostrowskiej.
Pochodził z Łodzi, ale w latach 60. związał się z Poznaniem, najpierw jako kierownik studenckiego klubu "Od Nowa". Później w latach 1978-1980 był wicedyrektorem Filharmonii Poznańskiej.
W latach 90. związał się z mediami. Najpierw był szefem muzycznym Radia S (obecnie Eska Poznań), a następnie był dyrektorem działu marketingu Radia Merkury (obecnie Radia Poznań), w którym pracował do listopada 2017 r., po czym przeszedł na emeryturę. Przez ponad 40 lat był menadżerem Małgorzaty Ostrowskiej, a także zespołu Lombard.
Piotr Niewiarowski zmarł 21 marca 2018 r. w wieku 66 lat. Spoczywa na cmentarzu Sołeckim przy ul. Lutyckiej (kwatera:św.Barbary rząd:17 miejsce:7)


Wojciech Pelc – stworzył stronę poznan.pl, czyli Miejski Informator Multimedialny. W Urzędzie Miasta Poznania pracował od 1996 roku. Stworzony przez niego serwis internetowy był wielokrotnie nagradzany. Ukończył romanistykę na UAM. Był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS). Miły, uprzejmy, uczynny, dowcipny.
Zmarł 17 września 2018 r. w wieku 51 lat. Został pochowany na cmentarzu na os. Chrobrego (kwatera: C, rząd: 9, miejsce :138)


Michał Iwaszkiewicz – założyciel i rektor Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych przy ul. Głogowskiej 26, konsul Honorowy Republiki Estonii w Poznaniu, wybitny praktyk, uczony, wykładowca, działający w wielu stowarzyszeniach. Znawca i propagator dobrych obyczajów.
Urodził się 29 sierpnia 1942 roku w Warszawie. Później ukończył Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Życie naukowe, zawodowe i osobiste związał z Poznaniem.
Już w trakcie studiów współpracował z poznańskim mediami, w 1963 r. został członkiem zespołu "Gazety Poznańskiej", w którą współpracował do końca jej istnienia.
W 1965 r. ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W 1999 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od roku 1998 był profesorem tytularnym Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, był także profesorem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu – uczelni, którą założył i którą kierował od chwili jej powołania do życia.
Był stypendystą rządu francuskiego na Sorbonie. Prof. Michał Iwaszkiewicz specjalizował się w prawnych i ekonomicznych aspektach działalności kulturalnej oraz marketingiem w kulturze i polityką kulturalną.
Od 2005 r. prof. Michał Iwaszkiewicz był również Konsulem Honorowym Republiki Estonii w Poznaniu. Współpracował z Policją, organizując szkolenia dla oficerów i funkcjonariuszy, doradzał dowódcom różnych szczebli, uczył funkcjonariuszy i pracowników Policji. W latach 2012-2015 był członkiem Rady Konsultacyjnej przy Komendancie Głównym Policji. Był również inicjatorem powstania w 2013 r. Uniwersytetu Srebrnego Wieku – adresowanego do byłych funkcjonariuszy Policji i innych służb mundurowych.
Prof. Michał Iwaszkiewicz otrzymał w sumie 46 odznaczeń państwowych, resortowych i regionalnych, w tym; Krzyże Oficerski i Kawalerski OOP, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż za Zasługi dla ZHP, Medale za Zasługi dla Policji, Złota Odznaka ZSP Lider Pracy Organicznej.
Prof. Michał Iwaszkiewicz zmarł 24 sierpnia 2018 r. w wieku 75 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim (pole:16 rząd:9 miejsce:13)


Daniela Kraus-Burzyńska – przez 36 lat pełniła funkcję wicedyrektora Zespołu Szkół Muzycznych, przez 52 lata była nauczycielem.
Wykonywała swą pracę z największym poświęceniem. Nigdy nie żałowała czasu ani zdrowia w służbie uczniowi, nauczycielowi i szkole. Zainicjowała i zrealizowała kilkaset ważnych wydarzeń w życiu Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu: koncertów, festiwali, konkursów, jubileuszy. Wiele osób, również spoza naszego środowiska, wspomina Jej komentarze koncertowe i życzliwą promocję młodych artystów. Wszelkie problemy starała się rozwiązać w atmosferze poszanowania godności nauczyciela i ucznia. Jej postawa moralna, gotowość do pomocy w każdej sprawie, dyskrecja i kultura osobista pozostają wspaniałym wzorcem dla naszej społeczności – wspomina Wojciech Michalski, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych.
Zmarła 5 marca 2017 r. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Bluszczowej na Dębcu.


Zbigniew Wągrowski - przez blisko 50 lat był był dyrektorem Palmiarni. Wśród jego sukcesów są obchody 100-lecia Palmiarni oraz odbudowa obiektu, która trwała dziesięć lat. Ze względu na zły stan techniczny w 1978 roku zapadła decyzja o zamknięciu Palmiarni. Rośliny nie tylko nie mieściły się w pawilonach, ale także odpadały fragmenty szyb przy większych podmuchach wiatru. Na dodatek cała konstrukcja była pordzewiała. W 1982 roku postanowiono, że wybudowany zostanie nowy obiekt, przy zachowaniu poprzedniej kolekcji roślin. Zwiększyła się również liczba zwiedzających. Od 1992 roku Palmiarnię odwiedziło ponad 3,5 miliony osób, a rocznie do poznańskich tropików przychodzi ponad 180 tysięcy zwiedzających.
Zbigniew Wągrowski był jednak zdecydowanym przeciwnikiem powstania placu zabaw w Parku Wilsona. Spór trwał od ponad dziewięciu lat. Wtedy wielokrotnie Przedszkole nr 51 i ówczesna Rada Osiedla Targowego apelowały do dyrektora Palmiarni, Zbigniewa Wągrowskiego o utworzenie w Parku Wilsona placu zabaw z prawdziwego zdarzenia. Z końcem 2014 roku Zbigniew Wągrowski przeszedł na emeryturę.
Zmarł 14 października 2016 r. w wieku 73 lat. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Leśnej na Naramowicach.


Józef Derda - druh, harcmistrz, wieloletni instruktor i drużynowy I Harcerskiej Drużyny Lotniczej. Dobry duch i mentor, działającego przy Klubie Osiedlowym Krąg Szczepu Drużyn ZHP "Łazarz". Przez wiele lat członek Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej ZHP. Był jednym z współorganizatorów dwóch ogólnopolskich wystaw filatelistycznych poświęconych ruchowi harcerskiemu („Krąg 1986” i „Krąg 1991”) . Autor dwuczęściowej monografii „6 Poznańska Drużyna Skautowa - 1 Lotnicza Drużyna Harcerzy 1912-1982” oraz książki „Sztandary harcerskie na ziemi wielkopolskiej w 80-leciu ruchu harcerskiego”. W 2002 r. otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza".
Zmarł 28 sierpnia 2016 r. w wieku 90 lat. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera:IVL rząd:8 numer:49


Tadeusz Lis - poznański bard, który często z gitarą i harmonijką grał w przejściu łączącym perony z Dworcem Zachodnim i Poznań Główny.
Zmarł 1 stycznia 2016 r. w wieku 65 lat.


Jarosław Nowak - z wykształcenia był leśnikiem. Pełnił funkcje zastępcy dyrektora Zakładu Lasów Poznańskich. W sierpniu zeszłego roku został członkiem Rady Osiedla Św. Łazarz, zastępując Bartosza Nowaka. Jarosław Nowak zasiadał już w łazarskim samorządzie pomocniczym w III kadencji, w latach 2004-2008.
Zmarł 3 października 2015 r. w wieku 53 lat. Spoczywa na Cmentarzu Junikowskim, pole:9, kwatera:6, rząd:C, numer:8


Władysław Kokociński - od 2010 roku był przewodniczącym Rady Osiedla Górczyn. Zaangażowany społecznik, współorganizował turniej piłkarski im. Macieja Zawiei, przyczynił się do remontu chodników na Górczynie i budowy kanalizacji na os. Skorupki.
Zmarł 20 czerwca 2015 r. w wieku 69 lat. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera:VPe, rząd:41, numer:16


Grzegorz Nowicki - w latach 2008-2010 był radnym Osiedla Św. Łazarz IV kadencji. Aktywnie współpracował z Automobilklubem Wielkopolski. Dzięki jego staraniom Paradę Łazarską uświetnia przejazd zabytkowych samochodów.
Zmarł 18 czerwca 2015 r. w wieku 69 lat. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera:VPe, rząd:37, numer:13


Ks. kanonik Marian Siedlaczek - misjonarz w Senegalu, podharcmistrz ZHR, podporucznik Wojska Polskiego, dwukrotnie ranny powstaniec warszawski, dowódca kompanii harcerskiej w batalionie Gustaw ps. "Beski", Kawaler Złotego Krzyża Zasługi, rezydent w Parafii Michała Archanioła.
W 1944 r. uczestniczył w Powstaniu Warszawskim jako dowódca kompanii harcerskiej w batalionie Gustaw ps. "Beski". 6 lipca 1952 r. przyjął święcenia kapłańskie, został wyświęcony w Paryżu przez abp. Giuseppe Roncallego, późniejszego papieża Jana XXIII. W latach 1974-1980 był proboszczem w Rosku nad Notecią. W 1980 r. wyjechał do Senegalu, gdzie przez siedemnaście lat pracował w Niższym Seminarium Duchownym w Ngazobil. Od 1998 r. pomagał w duszpasterstwie w parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu. W 2013 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, był też kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiackiej w Poznaniu.
Zmarł 2 marca 2015 r. w wieku 88 lat. Spoczywa na Cmentarzu Jeżyckim przy ul. Nowina, kwatera: A, rząd:1, numer:65


Jan Zawieja - działał w Solidarności. Był członkiem Zarządu Rady Osiedla Górczyn, działaczem społecznym. Należał do Platformy Obywatelskiej. Ostatnio był kandydatem do sejmiku wielkopolskiego w listopadowych wyborach samorządowych. Był ojcem miejskiego radnego, Bartosza Zawieji.
Zmarł 16 stycznia 2015 r. w wieku 62 lat. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera: IILno, rząd:7, numer:10


Tomasz Dymaczewski - był absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po studiach rozpoczął pracę w Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. W latach 1989-1991 był dziennikarzem "Gazety Poznańskiej", później do 1998 roku współtworzył "Dziennik Poznański". Następnie pracował w Biurze Komunikacji Społecznej Gabinetu Marszałka Województwa Wielkopolskiego.
Do końca roku akademickiego 2013/2014 był wykładowcą Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych i równocześnie rzecznikiem prasowym uczelni. Był również redaktorem naczelnym "Pegaza Poznańskiego".
Od czerwca 2012 r. Tomasz Dymaczewski był przewodniczącym Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
W kwietniu 2013 r. portal lazarz.pl otrzymał z rąk Tomasza Dymaczewskiego tytuł "Dziennikarskie Koziołki" w kategorii "Redakcja".
Zmarł 5 stycznia 2015 r. w wieku 58 lat. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera: IIIP, rząd:6 numer:38


Renata Marcinkowska - wieloletni wychowawca i nauczyciel wychowania fizycznego. Ze Szkołą Podstawową nr 77 związana była od 1982 r.
Była nauczycielem dyplomowanym nagradzanym wielokrotnie za sukcesy dydaktyczne i wychowawcze nagrodami Dyrektora Szkoły. Od ponad trzydziestu lat współtworzyła piękną kartę osiągnięć sportowych naszych uczniów. Przekazywała kolejnym pokoleniom młodych sportowców jak walczyć fair play, jak zwyciężać i jak przegrywać z honorem. Była inicjatorką i organizatorką licznych imprez sportowych: nauki jazdy na nartach, zawodów lekkoatletycznych, turniejów tenisa stołowego oraz rozgrywek gier zespołowych, a także Dnia Sportu. Swoją naturę społecznika ujawniała na wiele sposobów: organizowała pomoc socjalną dla potrzebujących uczniów, wspierała dyrekcję szkoły w działalności socjalnej na rzecz pracowników, a jako wolontariuszka przez wiele lat współpracowała ze Stowarzyszeniem Sportowo - Rehabilitacyjnym Start oraz Fundacją „Mam Marzenie”. Zmarła 4 stycznia 2015 r. w wieku 55 lat. Spoczywa na Cmentarzu Junikowskim, pole: 13, kwatera:1, rząd:6 numer:221


Magdalena Wasińska-Olszewska - nauczyciel muzyki i Akademii Przedszkolaka w Młodzieżowym Domu Kultury nr 3. Zajmowała się przede wszystkim promocją placówki. Była również nauczycielem muzyki i prowadziła Akademię Przedszkolaka oraz liczne zajęcia plastyczne dla dzieci.
Zmarła 24 lipca 2014 r. w wieku 56 lat. Spoczywa na Cmentarzu Junikowskim, pole:7 kwatera:B rząd:4 numer:10


Piotr Kmieć - dłuletni przedstawiciel Rady Osiedla Stary Grunwald, społecznik, pasjonat. Z wykształcenia był technikiem trakcji elektrycznej, najbardziej interesował się Powszechną Wystawą Krajową.
W 1976 roku odwiedziłem Dom Książki, trafiła do mnie publikacja "Rocznik Historii Sztuki" Barbary Zwolanowskiej, później nabyłem przewodnik po wystawie. I stąd zaczęła się moja pasja PeWuKą. Powszechna Wystawa Krajowa zachwyca skalą wielkości przedsięwzięcia. Była to gigantyczna impreza. Dzięki PeWuCe mamy chociażby Dworzec Zachodni czy szpital przy Grunwaldzkiej. PeWuKa była odpowiednikiem dzisiejszego Expo - mówił w lutym w rozmowie z portalem lazarz.pl Piotr Kmieć.
Zmarł 4 września 2014 r. w wieku 64 lat. Spoczywa na Cmentarzu Jeżyckim przy ul. Nowina, kwatera:P rząd:59a numer:37.


Krzysztof Lausch - przez 22 lata był dyrektorem Zespołu Szkół Specjalnych nr 103 przy ul. Rycerskiej. Był również katechetą. Angażował się w sprawy lokalne, w latach 2000-2004 był członkiem Rady Osiedla Św. Łazarz. Działał również w Radzie Parafialnej przy kościele Matki Boskiej Bolesnej.
Zmarł 28 kwietnia 2014 r. w wieku 60 lat. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera:IVP rząd:14 numer:22


Leszek Klarzyński - zmarł na zawał serca w trakcie pracy, w swoim gabinecie, w Wydziale Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta. Wspomagał rady osiedli, brał aktywnie udział we wprowadzeniu reformy samorządów pomocniczych, która weszła w życie 1 stycznia 2011 r.
Zmarł 17 marca 2014 r. w wieku 62 lat.


Bogusław Duszyński - założyciel i wieloletni kierownik Kabaretu Seniorów "Wiosenne Krokusiki", aktor Teatru Reduta, laureat nagrody "Człowiek Roku Łazarza 2012".
Zmarł 12 grudnia 2012. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera IVP, rząd 6, numer 41


Teofil Rubasiński - był polskim robotnikiem przymusowym z Bauzugu nr 2005. Latem 1942 roku odkryli oni w Lesie Katyńskim groby polskich oficerów.
Zmarł 28 kwietnia 2013. Spoczywa na Cmentarzu Junikowskim, pole 5, kwatera AK, rząd AP, numer 44


Adam Kryszak -był założycielem i prezesem Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK przy MPK Poznań.
Zmarł 25 listopada 2012. Spoczywa na Cmentarzu Junikowskim, pole 15, kwatera 6, rząd 8, numer 171


ks. kan. Janusz Piotrowski - urodził się w 1935 roku na poznańskich Jeżycach. Po kilku latach rodzice przeprowadzili się na Łazarz, a dokładniej na ulicę Potockiej. Wtedy rozpoczęła się droga kapłańska, gdyż wtedy młody ks. Janusz został ministrantem w Parafii Matki Boskiej Bolesnej.
1985 roku ks. Janusz Piotrowski utworzył chór parafialny Dolorosa, wcześniej znany jako Adoramus. Zmiana nazwy chóru miała podkreślić przynależność do parafii, której patronem jest Matka Boska Bolesna. Chór Dolorosa liczy ponad 60 członków, wśród których jest m.in. Radna Miasta Poznania Lidia Dudziak. Jednak zamiłowanie do śpiewu ks. Janusza rozpoczęło się znacznie wcześniej. Już w Niższym Seminarium Duchownym kleryk Janusz dostrzegł radość śpiewania. Prawdziwa przygoda ze śpiewem rozpoczęła się podczas zorganizowania dwugłosowego chórku dziewczęcego, który wykonał pieśni ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy podczas mszy świętej. W ciągu roku zespół powiększył się do 100 osób i od tego wszystko się zaczęło. Ks. Janusz ukończył m.in. Wyższą Szkołę Muzyczną.
Ks. kanonik Janusz Piotrowski 5 czerwca 2009 roku, podczas zakończenia obchodów 20. jubileuszowych Dni Łazarza otrzymał tytuł "Człowieka 20-lecia Łazarza" za całokształt zaangażowania w życie społeczności dzielnicy Łazarz. Ten tytuł specjalny został przyznany w roku 20.rocznicy wolnych wyborów i wolnej Polski oraz z okazji właśnie 20. jubileuszowych Dni Łazarza, największego i najstarszego dzielnicowego święta w Poznaniu.
Natomiast 28 czerwca 2009 roku ks. Janusz Piotrowski obchodził 50. rocznicę święceń kapłańskich.
Zmarł 25 marca 2012 roku w wieku 77 lat. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim, kwatera IIIL, rząd 4, numer 41


Zenon Wiatr - urodził się 20 maja 1934 roku w Poznaniu. Był absolwentem Państwowej Średniej Szkoły Zawodowej i Technikum Mechaniczno-Elektrycznego.
Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej z tytułem inżyniera elektryka. Był zasłużonym seniorem Stowarzyszenia Elektryków Polskich, został odznaczony Honorowymi Odznaczeniami Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Naczelnej Organizacji Technicznej. Interesował się turystyką, organizował liczne wycieczki piesze, narciarskie i górskie, a także rajdy. Zdobył wiele odznak turystycznych. Od 1968 roku był członkiem Koła Przewodników PTTK przy Oddziale Poznańskim. Pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Przewodnickiej Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Poznaniu oraz był członkiem prezydium Komisji Przewodników Turystycznych ZG PTTK w Warszawie. Z jego inicjatyw w listopadzie 2007 r. przy poznańskim oddziale Koła Przewodników PTTK powołano Koło "Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919". Zenon Wiatr był autorem przewodnickich materiałów szkoleniowych Nowymi dzielnicami Poznania, Powstanie Wielkopolskie, Miejsca Upamiętniające ludzi serialu telewizyjnego - Najdłuższa Wojna Nowoczesnej Europy, Drzwi w portalu Bazyliki Poznańskiej oraz komunikatów informujących i mapek szlaków turystycznych. Za pracę zawodową i działalność turystyczno-krajoznawczą został uhonorowany: Brązowym Krzyżem Zasługi (w 1975 r.), Odznaką "Zasłużony w Rozwoju Województwa Poznańskiego" (1973), Srebrną Honorową Odznaką SEP (1971), Złotą Honorową Odznaką SEP (1981), Srebrną Honorową Odznaką PTTK (1975), Złotą Honorową Odznaką PTTK (1980), Srebrną Honorową Odznaką NOT (1978), Honorowym Dyskiem WKKFiT w Poznaniu (1976), Odznaką "Zasłużony Dawca Krwi" (1978), Złotą Odznaką "Zasłużony Energetyk" (1978), Złotym Krzyżem Zasługi (1986), Odznaką "Zasłużony Pracownik ZPREP" (1991), Srebrną Odznaką "Zasłużony Działacz Turystyki (1986), Złotą Odznaką Honorową Towarzystwa Wszechnicy Polskiej (1990).
W 2007 roku, podczas 18. Dni Łazarza Zenon Wiatr otrzymał nagrodę "Przyjaciel Łazarza".
Zmarł 30 stycznia 2012 roku w wieku 78 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim, pole 17, rząd 3, numer 94


Marian Chudy - urodził się 20 stycznia 1924 roku w Bitkowie na Ukrainie. W 1939 roku wraz z rodzicami przeniósł się do Poznania. Od 1970 r. był prezesem Oddziału Poznańskiego PTTK. W 1969 r. zainicjował utworzenie Klubu Górskiego "Grań", który działa w domu kultury "Krąg".
Był autorem wielu artykułów w "Kronice Wielkopolskiej" oraz redaktorem "Turysty Poznańskiego" wydawanego przez poznańskie PTTK,a także biuletynu "Znad Warty". Brał udział w tworzeniu planów wydawniczych, dokumentowania historii, lecz także tworzył dokumentację poprzez kwerendę wydawnictw mówiących o tradycjach i historii Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego na terenie Wielkopolski. Skatalogował ponad 150 prac magisterskich i rozpraw doktorskich napisanych w latach 1945-85 na AWF w Poznaniu.
Od 1957 roku był przewodnikiem miejskim w Poznaniu. Posiadał również uprawnienia przodownika turystyki górskiej na wszystkie grupy górskie w Polsce i na Słowacji (od 1965 r. ), przodownika turystyki pieszej (1967), strażnika ochrony przyrody.
W latach 1980-1986 pracował również w składzie Komisji Kwalifikacyjnej i Egzaminacyjnej ds. Przewodników przy Wydziale Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Na XIII Krajowym Zjeździe PTTK 26 lutego 1993 r. otrzymał tytuł Honorowego Członka PTTK.
Marianowi Chudemu udało się również zdobyć m.in. szczyt na Toubkalu (4167m). Sześć lat temu został odznaczony nagrodą roku Klubu Osiedlowego "Krąg" za działalność turystyczną.
Zmarł 29 stycznia 2012 roku w wieku 88 lat. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim, kwatera IPd2, rząd 1, numer 6


ks. Tadeusz Raszyk - urodził się 7 października 1948 r. w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim. 26 grudnia 1971 r. po ukończeniu studiów na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany na duchownego Kościoła Ewangelicko-Augburskiego. Był wikariuszem w Katowicach, a później administratorem parafii w Świdnicy.
1 czerwca 1980 r. ks. Tadeusz Raszyk objął administrację Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu, gdzie od 2 sierpnia 1981 r. pełnił funkcję proboszcza. Był również członkiem Synodu i radcą Konsystorza.
Dzięki staraniom ks. Tadeusza Raszyka udało się w 2004 r. wybudować kościół Łaski Bożej i centrum parafialne przy ul. Obozowej (w pobliżu Ronda Jeziorańskiego i sąsiedztwie Parku Manitiusa).
Zmarł po ciężkiej chorobie 23 marca 2012 roku w wieku 64 lat. Spoczywa przy kościele Ewangelicko-Augbsurskim pw. Łaski Bożej przy ul. Obozowej 5 (przy Parku Manitiusa)


Feliks Sikorski - urodził się 20 listopada 1927 roku w Grodnie. Dzieciństwo spędził we Lwowie. W 1938 roku, w wieku 11 lat przeniósł się wraz z rodziną do Poznania.
Ukończył studia na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. Był z zamiłowania fotografem i podróżnikiem. Należał do Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego, a także do Związku Polskich Fotografów Przyrodniczych. Był aktywnym działaczem Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu.
Podróżując po świecie fotografował ludzi, krajobraz i zabytki. Odwiedził m.in. Ziemię Świętą, Chiny, Tybet, Indie i Nepal. Efekty jego pracy można było podziwiać na wystawach w Poznaniu, Kościanie, Lesznie i innych miastach Wielkopolski, a także w Londynie. Największym jego sukcesem była wyprawa na Kresy, po której powstała wystawa "Ach! Ten Lwów!" jaka się odbyła podczas Dni Lwowa w Poznaniu.
Feliks Sikorski przez 12 lat był fotoreporterem "Michaela" - pisma Parafii św. Michała Archanioła w Poznaniu i członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej.
Mieszkał na Łazarzu, przy ul. Matejki.
Zmarł 3 listopada 2011 roku w wieku 84 lat. Spoczywa na cmentarzu Junikowskim, pole 5, kwatera AK, rząd CP2, numer 30


Jacek Alejski - nauczyciel techniki i fizyki, opiekun szkolnego radiowęzła i kółka technicznego w Zespole Szkół Gimnazjalno-Licealnych przy ul. Wyspiańskiego 27.
Z wykształcenia był inżynierem elektronikiem. Był nauczycielem mianowanym.
Zmarł 22 grudnia 2011 roku w wieku 58 lat. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Wiśniowej na Dębcu

Ks. Prałat Bolesław Exler - urodził się w 1932 r. na poznańskich Jeżycach. Ks.Bolesław przybył do Parafii Matki Boskiej Bolesnej w okresie wiosny Stanu Wojennego. Z inicjatywy ks. prałata Bolesława Exlera zaczęto odprawiać msze św. za ojczyznę, a później także za Ks.Jerzego Popiełuszkę. To właśnie Księdzu Bolesławowi powierzono w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Św. funkcję komentatora uroczystej Eucharystii na Łęgach Dębińskich, a podczas drugiej pielgrzymi składał dary wraz z Prezydentem Poznania Wojciechem Szczęsnym Kaczmarkiem. W 2000 roku Ksiądz Bolesław Exler otrzymał tytuł Prałata od papieża Jana Pawła II. W czerwcu 2003 r. z powodu złego stanu zdrowia odszedł na emeryturę. Ksiądz Prałat Bolesław Exler jest też laureatem tytułu "Człowiek Roku 1998 Osiedla Łazarz". Ksiądz Prałat Bolesław Exler zmarł 25 kwietnia 2005 r., pochowany został 28 kwietnia 2005 r..
Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera Iak.

Maciej Zawieja - Przewodniczący Rady Osiedla Górczyn, wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej Miasta Poznania, Radny Miasta Poznania. Absolwent Wydziału Historycznego UAM. Miłośnik Francji i wierny kibic Lecha Poznań. Działacz społeczny, po latach reaktywował Radę Osiedlę Górczyn. Przyczynił się do wielu działań, szczególnie na terenie osiedla - dzięki jego staraniom rozpoczął się latem tak oczekiwany przez wiele lat remont ulicy Górczyńskiej.
Zmarł 10 sierpnia 2009 po tragicznym wypadku w drodze nad morze na zasłużony od lat wypoczynek, do którego doszło 1 sierpnia. W wypadku, na miejscu zginęła jego żona i 9-miesięczny syn.
Wszyscy spoczywają na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera IILno.


ks. kan. Zygmunt Thimm - wieloletni proboszcz Parafii Michała Archanioła. Był diakonem dekanatu Poznań-Jeżyce. Członek Senioratu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej.
Zmarł 26 grudnia 2009 roku w wieku 83 lat. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera Iak, rząd 4, numer 4


Jerzy Jaskier - Przewodniczący i współzałożyciel Rady Osiedla Targowego, członek Rady Seniorów Miasta Poznania, wiceprzewodniczący Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej, wiceprzewodniczący Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, współtwórc Katolickiej Wspólnoty Rodzin Oficerów Wojska Polskiego, nauczyciel i geograf. W dziedzinie topografii wychował dla potrzeb sił zbrojnych tysiące oficerów, chorążych i podoficerów wojsk pancernych. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, złotym medalem za obronność Polski, medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotym medalem za zasługi dla Związku Oficerów w Rezerwie RP oraz wieloma odznaczeniami resortowymi, regionalnymi i okolicznościowymi. Urodził się 12 grudnia 1934 roku w okolicach Wrześcia.
Zmarł 10 kwietnia 2009 roku. Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera VPe.

Jan Komarnicki - przez 23 lata związany był z Klubem Osiedlowym "Krąg", najpierw w kole fotograficznym, które prowadził przez 10 lat, a później przewodniczący Klubu Seniora "Bamberka". Jan Komarnicki był także członkiem zespołu kabaretowego "Wiosenne Krokusiki" oraz Przewodniczącym Komisji Społeczno-Kulturalnej Rady Osiedla "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald". Był organizatorem licznych imprez, wycieczek i spotkań oraz współorganizatorem corocznego dzielnicowego święta – Dni Łazarza. W 1994 roku otrzymał tytuł "Człowieka Roku".
Doskonale znał się na komputerach. Pomimo późnego wieku doskonale korzystał z takich programów jak Word czy Excel, a korzystanie z Internetu nie było dla niego problemem. Miał 82 lata. Zmarł 16 października 2007 roku.
Spoczywa na Cmentarzu Górczyńskim, kwatera IIIL.

Pamiętajmy nie tylko raz do roku!

Także Państwo mogą wspomnieć swoich bliskich, którzy już odeszli, wpisując wspomnienie w komentarzu poniżej.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

22

cze

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Giełda modelarska samochodów

30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: