Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przez żołądek do… Białorusi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przez żołądek do… Białorusi
11-10-2021 00:52   Janusz Ludwiczak
Tym razem w ramach spotkania z cyklu "Przez żołądek do kultury" można było przenieść się na Białoruś. Liza Balashchanka przybliżyła historię Białorusi, tradycje i zwyczaje narodowe oraz opowiedziała o sytuacji panującej u naszych wschodnich sąsiadów.

Już od czterech lat Centrum Inicjatyw Międzykulturowych "Horyzonty" organizuje spotkania w ramach cyklu "Przez żołądek do kultury", podczas których można poznać kulturę różnych krajów i spróbować przysmaków m.in. z Ukrainy, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Francji, Portugalii, Holandii a nawet z Iranu, Indii, Japonii, Iraku czy Meksyku.

W środę przyszedł czas na Białoruś. O swoim kraju opowiedziała Liza Balashchanka, która przez całe życie mieszka w Mińsku, a obecnie przebywa w Poznaniu w ramach wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności.

– Mam 20 lat, całe życie mieszkam w Mińsku. Studiowałam na uczelni medycznej. Teraz pracuję w organizacji, uczę dzieci, realizuję różne projekty edukacyjne dla dorosłych, a także pomagam w organizacji różnego rodzaju imprez dla seniorów w Klubie Krąg. Do Poznania przyjechałam trzy miesiące temu w ramach wolontariatu Europejskiego Korpusu Solidarności. Czuje się tu bardzo dobrze – opowiada Liza Balashchanka.

Podczas spotkania w ramach cyklu "Przez żołądek do kultury" można było poznać historię Białorusi, zwyczaje narodowe oraz białoruskie potrawy, takie jak draniki, machankę, studzień. Dla uczestników przygotowano syrniki, czyli placuszki składające się z białego sera.

Liza opowiedziała również o sytuacji, jaka panuje u naszych wschodnich sąsiadów.

– Na Białorusi nic się nie poprawiło. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, narasta bezprawie władzy w stosunku do zwykłych ludzi. Teraz nie ma już tam tak dużych protestów, jakie były w sierpniu 2020 r., gdyż stały się one niebezpieczne. Teraz zwykli emeryci są utożsamiani z terrorystami, biało-czerwono-biała flaga jest uważana za ekstremistyczną, a za białe skarpetki z czerwonym paskiem można dostać karę więzienia. To wszystko wydaje się bez znaczenia, ale niestety jest to rzeczywistość. Teraz, w związku z problemami na granicy polsko-białoruskiej, uwaga trochę się przesunęła – opowiada Liza Balashchanka.

Liza chciałaby zostać w Polsce, najlepiej w Poznaniu.

– Poznań stał się dla mnie drugim domem. Naprawdę nie chciałbym wyjeżdżać z tak cudownego miejsca. Chciałabym oglądać miasto podczas opadów śniegu i kwitnienia. Dlatego pod koniec mojego wolontariatu planuję poszukać pracy – podsumowuje Liza.

Tymczasem w przyszłą środę, 20 października o godz. 17:00 w Klubie "Krąg" kolejne spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy i obcokrajowców mieszkających w Poznaniu z cyklu "Przez żołądek do kultury". Tym razem tematem przewodnim będzie Chorwacja.
Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com.


Fot: Andrzej Radwański

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

03

gru

do 18-12-2022
Rynek Łazarski
Betlejem Poznańskie - jarmark świąteczny

08

gru

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Zza łazarskiego winkla" - spotkanie z gwarą i twórczością Danuty Zych
Piosenki o Poznaniu zaśpiewa Zespół Pasja

09

gru

do 11-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Ice Festival" - Festiwal Rzeźby Lodowej

11

gru

Rynek Łazarski
Targi Sztuk Pięknych
w godz. 12:00-17:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: