Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odpust na Stolarskiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odpust na Stolarskiej
01-10-2021 00:23   Janusz Ludwiczak
W dniu, kiedy obchodzone jest wspomnienie Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w kościele Św. Michała Archanioła odprawiono sumę odpustową.

Święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała obchodzili w środę szczególnie wierni z parafii przy ul. Stolarskiej. Wieczorem, o godz. 18 odprawiona została suma odpustowa. Uroczystej mszy św. przewodniczył ks. prałat Andrzej Szczepański.

– Jesteśmy kościołem tu na ziemi, w drodze, ale jest też ta inna rzeczywistość, którą wierzymy. Aniołowie są wysłannikami Boga, wykonawcami jego rozkazów. Są posłańcami zamysłu zbawienia.
Św. Michał Archanioł patronuje całej wspólnocie tej świątyni. W piśmie świętym wymieniany jest pięć razy. W Księdze Daniela jest nazywany jednym z przedniejszych książąt nieba i obrońcą ludu wybranego. Św. Jan określa go w Apokalipsie jako stojącego na czele duchów niebieskich i walczącego z szatanem. Św. Juda Apostoł twierdzi, że to Michałowi zostało zlecone, by strzegł ciała Mojżesza po jego śmierci. Św. Paweł również wspomina o św. Michale.
Pisarze pierwszych wieków kościoła uważają św. Michała za anioła od szczególnych poleceń Bożych, tych najważniejszych. Jego kult zawsze był obecny w kościele. Już od II wieku znane są sanktuaria im. św. Michała na wschodzie, w Konstantynopolu, potem także pojawiają się w Europie
– mówił w homilii ks. prałat Andrzej Szczepański.

Po mszy św. odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła, podczas której niesiona była figura Św. Michała Archanioła. Po uroczystości na Michałów i Michaliny czekały upominki.


Co ciekawe zanim powstał kościół Michała Archanioła, przy Stolarskiej 7 znajdował się browar piwa, a później fabryka mebli. Mimo, iż kościół Michała Archanioła znajduje się na Łazarzu, przy ulicy Stolarskiej 7, to Parafia Michała Archanioła należy do dekanatu Poznań-Jeżyce.

Zanim przy ulicy Stolarskiej powstał kościół rzymsko-katolicki mieścił się tutaj browar piwa, który zbudowany został w latach 70. XIX wieku. Browar nosił nazwę "Brovaria" (choć istnieją również informacje o nazwie "Bavaria") i należał do Żydów. Produkowane były w nim niemieckie gatunki piwa, zwłaszcza z rejonu Bawarii (stąd nazwa).

Następnie w latach 1918-1929 mieściła się tutaj fabryka mebli. Budynek został zakupiony przez Spółkę Stolarską. Stąd też wzięła się nazwa ulicy, która łączy ulicę Grunwaldzką ze Śniadeckich.

Trzy lata później z budynku przy Stolarskiej 7 urządzono kościół pw. Michała Archanioła. 19 kwietnia 1932 r. za ówczesne 300 tys. zł. Archidiecezja nabyła nieruchomość o powierzchni 1 ha. Wtedy przystąpiono do zaadaptowania podziemi byłego budynku fabrycznego na potrzeby kościoła. 10 lipca 1932 r. o godz. 9:00 Prymas Polski kard. August Hlond dokonał uroczystego poświęcenia dolnej świątyni. Górny kościół został otwarty dopiero na odpust Patrona-św. Michała we wrześniu 1938 r.

W latach 1932-1938 granica parafii sięgała od Kaponiery ulicami: Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Jackowskiego, Wawrzyniaka i Bukowską do granicy miasta z Ławicą, dalej do ulicy Grunwaldzkiej, Reymonta, Wyspiańskiego, Marszałka Focha (Głogowska), Kanałową, Kolejową do ulicy Dworcowej. Po utworzeniu Parafii Św. Jana Kantego w 1948 roku granica Parafii Michała Archanioła przebiegała ulicami Reymonta, Przybyszewskiego, Marcelińską, Szamotulską, Brzask, Bukowską, Zwierzyniecką, Roosevelta, Dworcową, Głogowską, Kolejową, Kanałową i Wyspiańskiego.

W trakcie II wojny światowej świątynia poważnie została zniszczona przez samoloty, które zbombardowały budynek. Podczas okupacji niemieckiej (od listopada 1939 do 1945 r.) kościół był zamknięty. Okupant zrobił z miejsca kultu religijnego magazyn polskich książek, usuniętych z bibliotek i wielu prywatnych mieszkań.

9 kwietnia 1944 r. samoloty 8. Armii Powietrznej USA pomyłkowo zbombardowały świątynię, został zniszczony górny kościół (spłonął niemal cały księgozbiór).

W latach 1945-1948 parafii św. Michała służył poewangelicki kościół przy ul. Matejki (obecny kościół św. Anny). W roku 1948 nastąpił powrót siedziby parafii na ul. Stolarską. Msze święte i nabożeństwa były odprawiane w dolnym kościele. W górnym kościele rozpoczęto odbudowę (skrócono budynek o 14 m) i wykonano inny wystrój świątyni. Prace trwały do roku 1960, kiedy to abp. Antoni Baraniak dokonał 2 października ponownej konsekracji.

Warto dodać, że na ścianach zewnętrznych kościoła znajduje się tablica poświęcona bł. ks. Marianowi Konopińskiemu, pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich, zaś ołtarz, który znajduje się w prezbiterium pochodzi z auli pobliskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Parafia Michała Archanioła liczy blisko 8 tysięcy mieszkańców. Jej obszar obejmuje m.in. ulice Chełmońskiego (8-18), Gąsiorowskich, Głogowska (nr.niep.1-49,nr.parz.4-40), Grottgera, Kanałowa (1-9), Kolejowa (1-3, 55, 55a, 57, Kossaka (11-23), Małeckiego (1-7, 31-38), Matejki (1-18, 56-68), Reymonta (nr.niep. 3-19), Śniadeckich, Ułańska (nr niep.1-5, nr parz.10-28), Wyspiańskiego (nr 38).

Od 1 sierpnia 2012 r. Parafia Michała Archanioła ma również nowego gospodarza. Decyzją Metropolity Poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego ks. mgr lic. Eugeniusz Guździoł zastąpił dotychczasowego proboszcza ks. Romana Poźniaka. Ks. kan. Eugeniusz Guździoł jest głównym egzorcystą Archidiecezji Poznańskiej.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: