Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla chce przedłużenia Małeckiego do dworca. Radni obradowali z Bukaresztu i Zadaru - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla chce przedłużenia Małeckiego do dworca. Radni obradowali z Bukaresztu i Zadaru
29-09-2021 09:42   Janusz Ludwiczak
– Proponowane połączenie pieszo-rowerowe z ulicy Małeckiego do ulicy Zachodniej ma poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu oraz ułatwić komunikację z centrum miasta. Istniejące rozwiązania komunikacyjne zmuszają pieszych i rowerzystów do korzystania z niebezpiecznego odcinka ulicy Głogowskiej, na którym brakuje pasa rowerowego, a na chodniku jest bardzo niewiele miejsca dla pieszych – wskazuje Rada Osiedla Św. Łazarz.

W ubiegłą środę, 22 września odbyła się już 30. sesja Rady Osiedla Św. Łazarz, tym razem w formie zdalnej, przez internet. Posiedzenie odbyło się za pośrednictwem platformy ZOOM najprawdopodobniej ze względu na to, że część radnych nie przebywała na Łazarzu.

Zanim rozpoczęła się sesja radny Damian Marciniak pochwalił się, że przebywa na urlopie w Zadarze, zaś radny Marcin Pakuła poinformował, że jest w Bukareszcie.

– Zaleta zdalnych sesji. Możemy uczestniczyć, niezależnie skąd – skomentował radny Marcin Pakuła.

Co ciekawe za granicą od dłuższego czasu przebywa również radna Agnieszka Hoffmann, a radny Franciszek Sterczewski, który jest również posłem był tego dnia w Warszawie.

Tym razem sesja była rekordowa długa – w porządku obrad znalazło się aż 17 punktów i 13 uchwał do podjęcia.

Na początku sesji radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie. Niewykorzystane środki przeznaczone na remont schodów w Przedszkolu nr 89 przekazano na remont podłogi w korytarzu.

Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania nie zaakceptował zadania "Organizacja obchodów 100. rocznicy klubu piłkarskiego Lech Poznań", na które łazarscy radni chcieli w ramach przyszłorocznego budżetu przeznaczyć 5 tys. zł. Środki te zdecydowano się na razie przenieść do puli środków nierozdysponowanych.

W dalszej części Rada Osiedla Św. Łazarz zaakceptowała listę zadań powierzonych na lata 2022-2024 r. w zakresie konserwacji miejskich zieleńców przedstawioną przez Zarząd Zieleni Miejskiej – chodzi o skwery i pasy zieleni (Eki z Małeki, skwer Marszałka Focha, skwer Wierzejewskich, Plac Nowakowskiego, pas zieleni w ciągu ul. Arciszwskiego, ul. Iłłakowiczówny, skwer przy zbiegu ulic Bukowskiej i Szylinga oraz przy pomniku Tadeusza Kościuszki).

Radni przyznali też rekomendację dla Stowarzyszenia Farma Miejska w zakresie projektu japońskiej sztuki kokedamy organizowanego w Inkubatorze Kultury Pireus. Na ten cel przekazano 3,5 tys. zł.

Głos zabrała Agnieszka Szablikowska-Trusewicz z Fundacji Otwarta Strefa Kultury "Włącz Łazarz", która wnioskuje do Rady Osiedla Św. Łazarz o przekazanie 8 tys. zł na realizacje projektu, zakładającego wydanie gazetki kulturalnej "Zin Łazarski", organizację spotkań "sieciujących" z udziałem gości z innych miast oraz prezentacje i warsztaty w lokalach na kulturę, wynajmowanych od ZKZL.

– Dlaczego Otwarta Strefa Kultury zamyka się ciągle na te same podmioty i dyskryminuje inne? Na co dokładnie będą przeznaczone środki? Mam wrażenie, że cały czas wspieramy te podmioty, które prowadzą działalność komercyjną – wskazywał radny Wojciech Kosiedowski.

– Wiem, że podmioty te mają podpisane umowy z ZKZL i sieciują siebie nawzajem – zaznaczyła radna Sylwia Badzińska.

– Skoro mają obowiązek sieciowania, to czemu my mamy to finansować? – dodał Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Ostatecznie Rada Osiedla Św. Łazarz przyznała rekomendacje Fundacji Otwarta Strefa Kultury w zakresie realizacji zadania "Organizacja wydarzeń w ramach projektu Włącz Łazarz (konkurs grantowy)" i dotację w kwocie 8 tys. zł. Za było 11 radnych, 9 radnych wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.

W dalszej części sesji łazarscy radni zaopiniowali wszystkie projekty zgłoszone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2022:

 • "„Cichy Tramwaj Hetmańska” – projekt zakłada wyciszenie torowiska w ciągu ul. Hetmańskiej
 • „Kompleks rekreacyjno-sportowy w SP26”
 • „Muszla Park Wilsona – modernizacja, koncerty”
 • „Poznajemy naszą „Małą Ojczyznę” z przewodnikami”
 • „Aktywnie-Zdrowo na Jeżycach i Łazarzu”
 • „Dzika część Parku Kasprowicza dla mieszkańców”
 • „Grunwaldzka Trasa Rowerowa – kolejny odcinek”
 • „Ostatni etap remontów w SP77”
 • „Kompleksowy program diagnostyki fizjoterapeutycznej dzieci”
 • „Nasz Sportowy Fyrtel – bezpłatne zajęcia dla mieszkańców”
 • „Rewitalizacja infrastruktury Parku Wilsona”
 • „Sportowy Fyrtel”
 • „Beton NIE, zieleń TAK! Szkoły dla klimatu”

Głosowanie na przyszłoroczne projekty w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego ma rozpocząć się w piątek i potrwa do 22 października. Więcej na ten temat w kolejnym artykule.

W 9 punkcie porządku obrad Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie wniosku do Prezydenta Miasta Poznania o przekazanie terenu powierzonego Osiedlu Św. Łazarz, położonego w obrębie ulic Dmowskiego i Łukaszewicza, Zarządowi Zieleni Miejskiej.

– Chcemy, by teren ten przejął Zarząd Zieleni Miejskiej. Jako rada osiedla nie mamy osobowości prawnej, wszystko musimy robić za pośrednictwem jednostek – tłumaczyła Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Radni chcą również, by tereny zielone w Parku Kasprowicza zostały przekazane do Zarządu Zieleni Miejskiej, a nie jak obecnie odpowiadały za nie Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji (POSiR).

– W opinii Rady Osiedla Św. Łazarz obszar Parku Kasprowicza powinien zostać zwiększony o co najmniej części działek, obejmujących użytkowany teren od strony ul. Chociszewskiego i parkingów przy ul. Reymonta oraz teren obecnie ogrodzony. Tereny te, są traktowane przez mieszkańców jako park, mieszkańcy korzystają z nich, co widać po szerokich, wydeptanych ścieżkach. Należy zagospodarować i uporządkować te miejsca maksymalnie zachowując istniejącą zieleń. Docelowo obszar Parku Kasprowicza powinien zostać poszerzony także o teren Stadionu Energetyka i działki nr 23 i 25, położone od strony ul. Jarochowskiego, stanowiące funkcjonalną część parku. Wyrażamy opinię, że podjęte kroki zmierzające do uporządkowania kwestii zarządzania obszarem parku będą pierwszym etapem do wprowadzanych w parku zmian, których efektem będzie większa bioróżnorodność tego miejsca i lepsza troska o tereny zielone – argumentuje w uchwale Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Teren ten nie może być rewitalizowany za pomocą buldożerów i koparek, ale należy zachować walory przyrodnicze – mówił podczas sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz, który nawiązał do planów budowy krytej pływalni.

Podczas ostatniej sesji radni podjęli również uchwałę w sprawie wniosku do Zarządu Dróg Miejskich o wykonanie projektu połączenia pieszo-rowerowego z ulicy Małeckiego do Zachodniej.

– Ułatwi to poruszanie się do centrum i uniknięcie niebezpiecznego odcinka ulicy Głogowskiej przy "Hortexie". Rowerzyści narażają tam życie jadąc jezdnia lub ryzykują potrącenie pieszych – wskazywał radny Amadeusz Smirnow.

Najdłużsżą dyskusję i najwięcej emocji wśród radnych wzbudziła kwestia projektu zagospodarowania zielenią i małą architekturą terenu w rejonie ulic Dmowskiego i Łukaszewicza, pomiędzy "deskami", na którym znajdowały się garaże.

– Projekt, który otrzymaliśmy kilka dni temu ma 15 załączników. Chciałabym dokładnie się z nim zapoznać.. Proponuję odstąpić od opiniowania i zasięgnąć opinii od ekspertów, Stowarzyszenia ZaZieleń Poznań, by wyjaśnili pewne kwestie – wskazywała przewodnicząca Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

– Ten projekt miał być gotowy już w zeszłym roku. Ma on pozytywną opinię miasta. My nie jesteśmy od opiniowania projektów branżowych. Gdy dostaniemy projekt przebudowy ulicy Kolejowej to nie będziemy przecież opiniować szczegółowo spraw technicznych. Nie przeciągajmy tego w czasie – zaznaczył przewodniczący Andrzej Janowski.

– Poznajmy opinie ekspertów, którzy się na tym znajdą. Nie chcę później, by pojawiały się opinie, że rada osiedla robi coś "po łebkach". Kilka dni nic nie zmieni – przekonywała radna Sylwia Badzińska.

– Mamy projektantów ze strony miasta. Opiniowaliśmy niedawno trasy autobusów nocnych. Wtedy nie mieliśmy uwag i nie prosiliśmy ekspertów– zaznaczył radny Tomasz Naradowski.

Przewodnicząca zarządu Agnieszka Michalak-Pietkiewicz złożyła wniosek o odstąpienie od głosowania na sesji. Przeciwnych było 10 radnych, za 8, pozostałych 2 radnych obecnych na sesji wstrzymało się od głosu.

Ostatecznie głosami 9 radnych uchwała została przyjęta. Przeciw było 2 radnych, 9 wstrzymało się od głosu.

Na zakończenie radni przyznali sobie diety za sierpień i wrzesień. Dietę w wysokości pół tysiąca złotych otrzymały: Sylwia Badzińska i Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, po 400 zł otrzymają: Joanna Ellmann i Andrzej Janowski, po 300 zł: Beata Szeszuła i Roman Modrzyński, a pozostali radni od 40 do 110 zł w zależności od udziału w sesjach. Radny Franciszek Sterczewski zrzekł się swoje diety.

Wrześniowe posiedzenie Rady Osiedla Św. Łazarz trwało ponad 2,5 godziny i zakończyło się kwadrans przed godz. 21 – to rekord!

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XXX (zdalna) 22.09.2021 - UCHWAŁY

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (13)

07-11-2021 00:38:36
garson47
jeśli im krzywda się dzieje to mogą zrezygnować (POWINNI) mOIM ZDANIEM WSZYSCY SĄ DO wy usunięcia niech się nie męczą
01-10-2021 11:33:38
z Kolejowej
Przedłużenie ul. Małeckiego jest bardzo dobrym pomysłem. Pamiętam, że jakiś czas temu pojawiła się ta propozycja na łamach portalu łazarskiego. Popieram w 100% :) Przykro to pisać, ale mieszkańcy łazarza komentujący krytycznie zdalne połączenie z zagranicy niestety trochę trącają zaściankowością.
30-09-2021 12:54:45
Z osiefla
Jeżeli ktoś od roku przebywa poza Polską. To jest problem. Co taka osoba wie o dzielnicy, problemach i opiniach mieszkańców.
29-09-2021 19:48:17
aq
A co do przedłużenia Małeckiego to czas najwyższy. Przy Horteksie dla samochodów autostrada, a piesi i rowerzyści to co? Mam nadzieję, że dożyję realizacji.
29-09-2021 19:45:32
aq
Ludzie, przecież to rada osiedla a nie Sejm RP. Co za problem, że ktoś się włączy w sesję zdalnie z zagranicy? RO to nie jest żadna ciepła posadka, na której się zarabia, tylko dodatkowa, społeczna praca, gdzie można dostać najwyżej parę złotych diety jako zwrot poniesionych nakładów. Jeśli może to spowodować brak kolizji z innymi zajęciami radnych, a nie wpływa to negatywnie na pracę, to nie mam nic przeciw zdalnej sesji od czasu do czasu.
29-09-2021 18:08:26
kaja
@amb Rada Osiedla bardzo lobbowała zmniejszenie miejsc postojowych dlatego ze Przewodniczący rady osiedla dostał w ZDM ciepłą posadkę. Zgadzam się z @mieszkaniec- zamiast miejsc postojowych same ścieżki rowerowe, ulice jednokierunkowe które powodują korki i jezdzenie w kółko, klomby gdzie psy maja wychodki - tylko to zawdzieczamy tej Radzie Osiedla.
29-09-2021 15:39:33
amb
@mieszkaniec to ze miejsca postojowe dla samochodow zostaly uporzadkowane to nie jest zasługa Rady tylko ZDM-u, za co jako mieszkaniec Lazarza dziekuje!
29-09-2021 14:21:42
M.
@mieszkaniec, Kasprzaka stoi w wydłużonych godzinach szczytu, a poza nim samochody przemykają środkiem jezdni - dzięki temu omijają poduszki berlińskie.
29-09-2021 12:10:03
mieszkaniec
@zażenowanyKomentarzami: ważnych rzeczy??? prosze Cię, co takiego ważnego w tej kadencji zrobiła ta rada osiedla??? Miejsc postojowych ubyło o połowę, wiele ulic - Kanałowa, Kasprzaka, Potworowskiego każdego dnia stoją!!! Kolejowa nie ruszona!! Ale najważniejsze, że są rowerki. Dziwie się, że jeszcze ta rada nie postawiła szlabanów i zakazu poruszania się samochodami po Łazarzu.
29-09-2021 10:43:02
zażenowanyKomentarzami
Obradują - źle, nie obradują - też źle... Bez przesady, ważnych rzeczy dotyczących Łazarza nie trzeba roztrząsać siedząc tu na tyłku.
29-09-2021 10:07:44
max
To są kpiny. To może kolejna sesja z Amsterdamu???
29-09-2021 10:00:00
REDAKCJA
@obserwator: Wkradł się mały błąd. Zamiast Zanzibaru powinno być Zadar (w Chorwacji).
29-09-2021 09:57:33
obserwator
Posiedzenie odbyło się za pośrednictwem platformy ZOOM najprawdopodobniej ze względu na to, że część radnych nie przebywała na Łazarzu.- nie przebywali nawet w Polsce.Czyli pandemia dla niektórych jest łaskawa,można zdalnie decydować z Afryki , ...o losach osiedla.Fajnie, oderwanie od rzeczywistości i problemów dzielnicy.Ciekawe że najpierw krytykują projekty a potem je zatwierdzają, a wstrzymanie od głosowania tylu osób to przeginka.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: