Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rusza remont "Zielonej Perły" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rusza remont "Zielonej Perły"
29-09-2021 07:20   Janusz Ludwiczak
– W końcu rusza remont budynku Zielonej Perły! Na początek zostanie zdjęta stara siatka zabezpieczająca, postawione rusztowanie – poinformowała Rada Osiedla Św. Łazarz.

W związku z prowadzonymi pracami remontowymi zamknięty będzie chodnik w ciągu ulicy Matejki, od skrzyżowania z Niegolewskich do kościoła Św. Anny. Piesi będą mogli poruszać się tylko po wschodniej stronie ulicy Matejki.

– W projekcie organizacji ruchu na czas remontu (ponad rok) nie przewidziano tymczasowego przejścia dla pieszych. Takie tymczasowe przejście w połowie odcinka między ul. Limanowskiego a Niegolewskich istniało już w tym miejscu przy okazji ostatniego wyłączenia chodnika z ruchu. Uważamy, że dla wygody mieszkańców należy je znowu wprowadzić, dlatego też wystosowaliśmy w tej sprawie pismo do Miejskiego Inżyniera Ruchu z wnioskiem o jego pilne utworzenie – informuje Rada Osiedla Św. Łazarz.

Jak już pisaliśmy pod koniec stycznia "Zielona Perła" została wystawiona na sprzedaż. Poprzedni właściciel planował urządzić 46 apartamentów, w tym 3 prezydenckie, bardzo luksusowe. Jednak ostatecznie "Zielona Perła", która ma w sumie 5619 m² powierzchni po raz kolejny została wystawiona na sprzedaż za kwotę 1 mln 850 tys. zł.

Kamienicę na rogu ulic Matejki i Niegolewskich kupiła spółka z grupy Prefa Group S.A. Nabywca pozyskał obiekt z pozwoleniem na budowę i dokumentacją projektową. W kamienicy mają powstać 43 mieszkania i 5 lokali handlowo-usługowych o łącznej powierzchni 4189 m².


Sześciokondygnacyjna kamienica przy zbiegu ul. Matejki 40, 41, 41a i Niegolewskich 18 od kilku lat stoi pusta. Kilkukrotnie dochodziło w niej do pożarów. Ogień najczęściej zaprószali bezdomni. W lutym 2010 roku w budynku tym znaleziono nawet zwłoki 51-letniego mężczyzny.

W kwietniu 2015 roku kamienica ta zaczęła się sypać. Na ostatniej kondygnacji odkryto pęknięcia. Wyburzona została lukarna, czyli pionowe okno na dachu, którego zadaniem jest doświetlenie poddasza. Ekipa budowlana prace rozbiórkowe prowadziła przy zastosowaniu dawnego wozu strażackiego z wysoką drabiną. Rozbiórka była prowadzona ręcznie, przy użyciu m.in. młotka. Przez cztery dni dla ruchu kołowego zamknięta była ulica Matejki pomiędzy Niegolewskich a Limanowskiego. Objazdem kursowały autobusy linii nr (1)64.

Spółka Matejki Street Limited planowała remont kamienicy i urządzenie w niej apartamentów. Na planach jednak się skończyło. Inspektorowi budowlanemu, konserwatorowi zabytków, a później prokuraturze nie udało się skontaktować z obecnymi właścicielami budynku, którymi okazało się dwóch Irlandczyków.

Kamienica została w końcu przejęta przez komornika i wystawiona na sprzedaż. Podczas pierwszej licytacji komorniczej, w której wartość oszacowano na 6,6 mln zł nie było chętnych na zakup nieruchomości. W kolejnej licytacji cenę obniżono do 4,4 mln zł, jednak z transakcji wycofali się ostatni kupcy, mimo iż wcześniej wykazywali zainteresowanie ofertą. Obiekt miał za długi przejąć bank, jednak w takim przypadku postępowanie egzekucyjne musiałoby rozpocząć się od początku.

W końcu w połowie 2016 roku "Zieloną Perłę" za ponad 5 mln zł kupiła spółka Kruk, zajmująca się windykacją i odzyskiwaniem długów. Dwa lata później na "Zielonej Perle" pojawił się baner z napisem "Na sprzedaż". Kamienica została wówczas wystawiona na kwotę 6 mln 400 tys. zł.

Jaki będzie dalszy los kamienicy na rogu Matejki i Niegolewskich pokaże najbliższa przyszłość.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

do 26-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Smaki Regionów - targi kulinarne

do 25-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkań i domów

25

wrz

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie muzykalia - koncert z utworami Grzegorza Ciechowskiego

26

wrz

do 28-09-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra

27

wrz

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"MAMMA MIA SHOW"- koncert przy znanych przebojach polskich i światowych z lat 80`

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: