Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będzie skwer im. Macieja Zawiei - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będzie skwer im. Macieja Zawiei
29-09-2021 06:30   Janusz Ludwiczak
Przy zbiegu ulic Głogowskiej, Ściegiennego i Zgoda, tuż przy samej pętli Górczyn będzie skwer im. Macieja Zawiei, tragicznie zmarłego radnego miasta Poznania, społecznika.

Decyzję o nazwania skweru imieniem Macieja Zawiei podjęli miejscy radni podczas wtorkowej sesji. Zastrzeżenia mieli jednak radni z klubu Wspólny Poznań.

– Za chwilę w Koalicji Obywatelskiej są wybory. Dostaliśmy w pakiecie dwie osoby związane z PO – Klemens Mikułę i Macieja Zawieja. Postuluję o odłożenie głosowania – zaznaczyła Halina Owsianna, radna miasta Poznania z klubu Wspólny Poznań.

– Żal człowieka, zginął w wypadku drogowym, ale co takiego zrobił dla Poznania? Ogromny skwer na Górczynie ma otrzymać to imię, tylko dlatego, bo był radnym? Takich społeczników jest dużo: Andrzej Białas czy wiceprezydent Maciej Frankiewicz, który również zginął tragicznie, czemu się o niego nie upomnicie? Mamy wątpliwości, dlatego wycofujemy się z głosowania – dodała radna Halina Owsianna.

Oburzenia nie krył wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

– Są takie momenty, w których warto przemilczeć niż zabrać głos dwukrotnie. Uważam za wysoce niestosowne to, co zostało powiedziane. Maciej Zawieja zapoczątkował reformę rad osiedli, działał na Górczynie, zrobił wiele dla społeczności – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Gdybyście Państwo byli trzy tygodnie temu na turnieju charytatywnym to wiedzielibyście, że pamięć o Macieju Zawiei trwa i społeczność jest mu wdzięczna za to, co zrobił – dodał Marek Sternalski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

Za podjęciem uchwały ws. nazwania skweru przy zbiegu ulic Głogowskiej, Ściegiennego i Zgoda imieniem Maciej Zawiei było 25 radnych. Od głosu wstrzymało się radna PiS, Sara Szynkowska vel Sęk, a zgodnie z zapowiedzią w głosowaniu nie wzięli udziału radni Wspólnego Poznania (Dorota Bonk-Hammermeister, Henryk Kania, Łukasz Kapustka, Halina Owsianna, Przemysław Polcyn i Paweł Sowa).

Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie wyraziła Rada Osiedla Górczyn.

– Maciej Zawieja był zasłużonym samorządowcem, pochodził z Górczyna, pracował w radzie osiedla, później w radzie miasta. Dokonał wiele rzeczy, nie tylko dla Górczyna, które służą ludziom. Myślę, że lokalizacja jest dobra, obok jest wiadukt Kosynierów Górczyńskich i pętla górczyńska. Będziemy czynić starania, by skwer ten został zrewitalizowany – powiedział Wiesław Banaś, przewodniczący Rady Osiedla Górczyn.

Wzruszenia nie kryje brat patrona skweru, były radny Bartosz Zawieja.

– Na początku września już po raz 12. odbył się turniej charytatywny, przez który przewinęło się sporo osób. Pamięć o Macieju jest wiecznie żywa, wiele osób zawdzięcza mu to, co zrobił dla Górczyna, Łazarza i nie tylko – podsumowuje Bartosz Zawieja.

Maciej Zawieja urodził się 19 listopada 1980 r. w Poznaniu. W 2004 r. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył historię. Podczas studiów zaangażował się w działalność samorządu studenckiego, którego został przewodniczącym. Powołał do życia pierwszy w Polsce Uczelniany Klub Kibica Lecha Poznań. Organizował liczne turnieje charytatywne, np. „Poznańscy piłkarze dzieciom”, w ramach których wspierano osoby z niepełnosprawnościami i potrzebujące. Od 2005 r. był asystentem Wicemarszałka Senatu RP prof. Marka Ziółkowskiego.

W 2006 r. został wybrany radnym Miasta Poznania w okręgu Grunwald, z listy Platformy Obywatelskiej. Jako wiceprzewodniczący Komisji Samorządowej aktywnie wspierał grunwaldzkie rady osiedli, angażując się w wiele lokalnych inicjatyw, został także przewodniczącym Rady Osiedla Górczyn. Był inicjatorem powołania biura porad prawnych przy parafii pw. Św. Krzyża.

Angażował się w sprawy budowy dróg, w szczególności w rejonie os. ks. Ignacego Skorupki. W ramach swojej działalności lokalnej starał się rozwiązywać problemy mieszkańców, doprowadził m.in. do powstania placów zabaw przy ulicy Kuźniczej, Antoniego Andrzejewskiego i Górniczej. Był osobą bardzo kontaktową, szczerą i towarzyską, zaangażowaną w sprawy mieszkańców.

Zmarł 10 sierpnia 2009 r., w wypadku samochodowym. Spoczywa na cmentarzu Górczyńskim.


Komentarze (1)

30-09-2021 23:37:05
li
absolwent II LO, w porządku chłopak.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: