Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z przebudową Kolejowej? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z przebudową Kolejowej?
27-09-2021 11:32   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy Kolejowej tracą już nadzieję, że ich ulica doczeka się w końcu remontu. Sprawdzamy na jakim etapie jest obecnie planowana inwestycja i kiedy rozpoczną się prace budowlane?

O przebudowie ulicy Kolejowej informujemy od kilku lat. Pod koniec ubiegłego roku miasto miało ogłosić przetarg na przebudowę ulicy, tak jednak się nie stało, gdyż opracowywany był projekt. Odpowiedzialny za komunikację i inwestycje w mieście wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zadeklarował, że w tym roku w końcu ruszy przebudowa Kolejowej.

– Chcemy kontynuować ważne inwestycje dla mieszkańców: to długo oczekiwana przebudowa ul. Kolejowej, jednej z najważniejszych ulic Łazarza. Zostanie zmodernizowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Klaudyny Potockiej do ul. Gąsiorowskich. Liczymy, że po wszystkich wcześniejszych perypetiach administracyjnych, uzgodnieniowych itp., które znacznie odłożyły inwestycję, budowa będzie mogła ruszyć latem 2021 r. – zadeklarował pod koniec zeszłego roku Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Lato się skończyła, a przebudowa Kolejowej wciąż nie ruszyła. Na jakim więc obecnie etapie jest inwestycja i kiedy mogą rozpocząć się prace budowlane?

– Zostały zakończone prace projektowe dotyczące przebudowy ul. Kolejowej. Obecnie inwestor zastępczy - spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie jest w trakcie uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej). Po uzyskaniu i uprawomocnieniu decyzji możliwe będzie rozpoczęcie procedury związanej z wyborem wykonawcy robót budowlanych – tłumaczy portalowi Lazarz.pl Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

– Na obecną chwilę został wykonany projekt budowlany i wykonawczy. W lipcu został złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), natomiast w IV kwartale br. planowany jest wybór wykonawcy robót budowlanych – dodaje Sylwia Rakowska z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Przebudowa ulicy Kolejowej ujęta jest w budżecie miasta już od 2014 roku. W tym roku na ten cel zarezerwowano blisko 4,5 mln zł (4 494 189 zł), w 2022 – kolejne 4 mln zł (4 290 624 zł).

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy Kolejowej na całym odcinku. Usunięta ma zostać kostka brukowa, którą zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Jezdnia zostanie zwężona do 5,5 m szerokości, nasadzona zostanie nowa zieleń i wytyczone zostanie miejsce na pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

Przeprowadzono szereg konsultacji społecznych, w których uwzględniono postulaty mieszkańców, zakładające m.in. likwidację prawoskrętu i zmniejszenie promieniu łuku na skrzyżowaniu Potockiej i Kolejowej oraz nasadzenie więcej drzew.

Tymczasem w wakacje na Kolejowej uruchomiona została strefa płatnego parkowania, mimo iż w 2017 roku miasto deklarowało inaczej.

– W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ulicy Kolejowej, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na ww. ulicy nastąpi po realizacji powyższego zadania. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania termin realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa ulicy Kolejowej" przewidziano na lata 2018-2020 – tłumaczyła w 2017 roku Katarzyna Bolimowska, ówczesna dyrektor ZDM.

Mieszkańcy coraz mniej wierzą, że Kolejowa doczeka się remontu, a stan drogi nie będzie przypominać tej z XIX wieku. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 30 km/h (po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania wprowadzono tam strefę "Tempo 30", do tej pory obowiązywało tam ograniczenie prędkości do 40 km/h).


R E K L A M A

Komentarze (7)

28-09-2021 09:41:11
Mieszkaniec Kolejowej
Hahahahahahahahaha -kolejne przesunięcie terminu - w 3 kwartale miał być ogłoszony przetarg czytam, że teraz w 4. Tylko o kwartał Huraaaaa. a teraz na poważnie. Czy władze miasta nie powinny się wstydzić. 12 lat oczekiwań na remont ulicy.... Proszę o rzetelne wyjaśnienie dlaczego wciąż mnożą się problemy z rozpoczęciem prac ??? - NIEUDOLNOŚĆ, czy inny problem ?
27-09-2021 18:04:53
Niepoprawna Marzycielka
Myślałam, że w podeszłym wieku będę mogła wyjść spokojnie na chodnik i nie obawiać się potknięcia i połamania. Niestety jest coraz gorzej ,teraz jeszcze strefa płatnego parkowania.Szukac trzeba miejsca ,aby przejść na drugą stronę ulicy.Nie ma wyznaczonych pasów dla pieszych Rzadko kierowcy przestrzegają wyznaczonej prędkości.Samochody parkujące utrudniają widoczność a ruch jest coraz większy.Nie mogę pojąć tej opieszałości ,to jest wyraźne lekceważenie mieszkańców Powinno się to nagłośnić w tv niech cała Polska zobaczy jak w centrum Poznania wygląda jedna z ważniejszych arterii miasta.Pan Jaskowiak nie sprawdza się jako prezydent naszego miasta.
27-09-2021 15:53:36
albin
A może czekają, aż pojazdy budów Atanera i Novaform rozjadą ulicę do końca i się ich pociągnie do odbudowy?
27-09-2021 15:24:25
Marta
Kolejowa? Przecież miastu marzy się s-f w postacji Dolnej Głogowskiej z trasą tramwajową...
27-09-2021 14:58:46
mieszkaniec
Miasto chce przebudować Kolejową za 9 mln zł.... buhahaha....
27-09-2021 13:37:43
eka z małeki
ŻAL patrzeć a co dopiero mieszkać !!!.Dziwne!!! przez tak długi okres czasu nic nie zadziałać,jakie teraz będzie wyjaśnianie....................... eka
27-09-2021 12:57:06
Irka
Mieszkam tu prawie 70 lat o remoncie ulicy Kolejowej słyszę już od 10 lat i żadnych rezultatów. Chodniki są nierówne i dziurawe że można nogi połamać. Proszę pana Jaśkowiaka o konkretną odpowiedź kiedy nastąpi remont ulicy Kolejowej.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: