Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Co dalej z przebudową Kolejowej? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Co dalej z przebudową Kolejowej?
27-09-2021 11:32   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy Kolejowej tracą już nadzieję, że ich ulica doczeka się w końcu remontu. Sprawdzamy na jakim etapie jest obecnie planowana inwestycja i kiedy rozpoczną się prace budowlane?

O przebudowie ulicy Kolejowej informujemy od kilku lat. Pod koniec ubiegłego roku miasto miało ogłosić przetarg na przebudowę ulicy, tak jednak się nie stało, gdyż opracowywany był projekt. Odpowiedzialny za komunikację i inwestycje w mieście wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zadeklarował, że w tym roku w końcu ruszy przebudowa Kolejowej.

– Chcemy kontynuować ważne inwestycje dla mieszkańców: to długo oczekiwana przebudowa ul. Kolejowej, jednej z najważniejszych ulic Łazarza. Zostanie zmodernizowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Klaudyny Potockiej do ul. Gąsiorowskich. Liczymy, że po wszystkich wcześniejszych perypetiach administracyjnych, uzgodnieniowych itp., które znacznie odłożyły inwestycję, budowa będzie mogła ruszyć latem 2021 r. – zadeklarował pod koniec zeszłego roku Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Lato się skończyła, a przebudowa Kolejowej wciąż nie ruszyła. Na jakim więc obecnie etapie jest inwestycja i kiedy mogą rozpocząć się prace budowlane?

– Zostały zakończone prace projektowe dotyczące przebudowy ul. Kolejowej. Obecnie inwestor zastępczy - spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie jest w trakcie uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę (zezwolenia na realizację inwestycji drogowej). Po uzyskaniu i uprawomocnieniu decyzji możliwe będzie rozpoczęcie procedury związanej z wyborem wykonawcy robót budowlanych – tłumaczy portalowi Lazarz.pl Agata Kaniewska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

– Na obecną chwilę został wykonany projekt budowlany i wykonawczy. W lipcu został złożony wniosek o wydanie decyzji ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej), natomiast w IV kwartale br. planowany jest wybór wykonawcy robót budowlanych – dodaje Sylwia Rakowska z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Przebudowa ulicy Kolejowej ujęta jest w budżecie miasta już od 2014 roku. W tym roku na ten cel zarezerwowano blisko 4,5 mln zł (4 494 189 zł), w 2022 – kolejne 4 mln zł (4 290 624 zł).

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy Kolejowej na całym odcinku. Usunięta ma zostać kostka brukowa, którą zastąpi nawierzchnia asfaltowa. Jezdnia zostanie zwężona do 5,5 m szerokości, nasadzona zostanie nowa zieleń i wytyczone zostanie miejsce na pod ewentualną linię autobusową w przyszłości.

Przeprowadzono szereg konsultacji społecznych, w których uwzględniono postulaty mieszkańców, zakładające m.in. likwidację prawoskrętu i zmniejszenie promieniu łuku na skrzyżowaniu Potockiej i Kolejowej oraz nasadzenie więcej drzew.

Tymczasem w wakacje na Kolejowej uruchomiona została strefa płatnego parkowania, mimo iż w 2017 roku miasto deklarowało inaczej.

– W związku z planowaną inwestycją związaną z przebudową ulicy Kolejowej, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na ww. ulicy nastąpi po realizacji powyższego zadania. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Poznania w sprawie zmian w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Poznania termin realizacji zadania inwestycyjnego pn. "Przebudowa ulicy Kolejowej" przewidziano na lata 2018-2020 – tłumaczyła w 2017 roku Katarzyna Bolimowska, ówczesna dyrektor ZDM.

Mieszkańcy coraz mniej wierzą, że Kolejowa doczeka się remontu, a stan drogi nie będzie przypominać tej z XIX wieku. Najwięcej zastrzeżeń budzą dziurawe, krzywe i nierówne chodniki. Osobom, którzy mieszkają przy Kolejowej przeszkadza również nierówna kostka brukowa na jezdni, która powoduje hałas, zwłaszcza, gdy samochody przekraczają dozwoloną prędkość do 30 km/h (po wprowadzeniu strefy płatnego parkowania wprowadzono tam strefę "Tempo 30", do tej pory obowiązywało tam ograniczenie prędkości do 40 km/h).


Komentarze (7)

28-09-2021 09:41:11
Mieszkaniec Kolejowej
Hahahahahahahahaha -kolejne przesunięcie terminu - w 3 kwartale miał być ogłoszony przetarg czytam, że teraz w 4. Tylko o kwartał Huraaaaa. a teraz na poważnie. Czy władze miasta nie powinny się wstydzić. 12 lat oczekiwań na remont ulicy.... Proszę o rzetelne wyjaśnienie dlaczego wciąż mnożą się problemy z rozpoczęciem prac ??? - NIEUDOLNOŚĆ, czy inny problem ?
27-09-2021 18:04:53
Niepoprawna Marzycielka
Myślałam, że w podeszłym wieku będę mogła wyjść spokojnie na chodnik i nie obawiać się potknięcia i połamania. Niestety jest coraz gorzej ,teraz jeszcze strefa płatnego parkowania.Szukac trzeba miejsca ,aby przejść na drugą stronę ulicy.Nie ma wyznaczonych pasów dla pieszych Rzadko kierowcy przestrzegają wyznaczonej prędkości.Samochody parkujące utrudniają widoczność a ruch jest coraz większy.Nie mogę pojąć tej opieszałości ,to jest wyraźne lekceważenie mieszkańców Powinno się to nagłośnić w tv niech cała Polska zobaczy jak w centrum Poznania wygląda jedna z ważniejszych arterii miasta.Pan Jaskowiak nie sprawdza się jako prezydent naszego miasta.
27-09-2021 15:53:36
albin
A może czekają, aż pojazdy budów Atanera i Novaform rozjadą ulicę do końca i się ich pociągnie do odbudowy?
27-09-2021 15:24:25
Marta
Kolejowa? Przecież miastu marzy się s-f w postacji Dolnej Głogowskiej z trasą tramwajową...
27-09-2021 14:58:46
mieszkaniec
Miasto chce przebudować Kolejową za 9 mln zł.... buhahaha....
27-09-2021 13:37:43
eka z małeki
ŻAL patrzeć a co dopiero mieszkać !!!.Dziwne!!! przez tak długi okres czasu nic nie zadziałać,jakie teraz będzie wyjaśnianie....................... eka
27-09-2021 12:57:06
Irka
Mieszkam tu prawie 70 lat o remoncie ulicy Kolejowej słyszę już od 10 lat i żadnych rezultatów. Chodniki są nierówne i dziurawe że można nogi połamać. Proszę pana Jaśkowiaka o konkretną odpowiedź kiedy nastąpi remont ulicy Kolejowej.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

sie

do 14-08-2022
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Slavic fondness - wystawa | Luntrus
w godz. 14:00-20:00

17

sie

18:30
Łazarz
44. sesja (budżetowa-zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

20

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

Międzynarodowe Targi Poznańskie
V Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów

27

sie

09:00
Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Joga na Arenie
- bezpłatne zajęcia jogi dla wszystkich chętnych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: