Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Carmina Burana" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Carmina Burana"
15-09-2021 00:36   Janusz Ludwiczak
PDO, czyli Przestrzeń Działań Otwartych to teatr integracyjny dla osób z niepełnosprawnością, sprawnych, artystów, amatorów i terapeutów. W niedzielne popołudnie w ogrodzie Kolektywu Kąpielisko odbył się spektakl plenerowy "CarminaBurana" w wykonaniu aktorów PDO.

"CarminaBurana" to nazwa trzynastowiecznego zbioru pieśni o tematyce biesiadnej i erotycznej. Kompozytor Carl Orff do części z nich skomponował w 1937 r. kantatę sceniczną, która przeszła do kanonu największych dzieł muzyki klasycznej. Spektakl ten zaprezentowali w niedzielne popołudnie w ogrodzie Kolektywu Kąpielisko w Parku Kasprowicza aktorzy z PDO.

– Przestrzeń Działań Otwartych (PDO) to teatr integracyjny dla osób z niepełnosprawnością, sprawnych, artystów, amatorów i terapeutów. Oprócz działalności teatralnej PDO angażuje swoich członków w inne aktywności kulturalne oraz wydarzenia społeczne, które wspierają ich rozwój, pomagają osobom z niepełnosprawnościami w tym by czuły się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa. PDO to coś więcej niż teatr - to społeczność – wyjaśnia Luiza Szumiło-Walczak, opiekun PDO.

Akcja spektaklu dzieje się w starożytności i średniowieczu, odwołuje się do antycznych oraz pogańskich wierzeń i zwyczajów.

– Spektakl składa hołd słowiańskim bóstwom i wierzeniom przez setki lat kształtującym kulturę, w której żyjemy. Ukazuje związki człowieka z naturą oraz konflikty powstające na styku natury i cywilizacji. Mówi o uwikłaniu ludzi w relacje z mitycznymi bogami, o zmienności losu dyktowanego kaprysem Fortuny, obecne są w nim wątki ars moriendi. Spektakl przedstawia, mało dziś znaną, średniowieczną, legendarną krainę Kukanię, w której w pełni i bez ograniczeń korzystano z przyziemnych przyjemności życia. Tęsknota za takim miejscem była prawdopodobnie reakcją buntu wobec średniowiecznej moralności i ascezy. Pisząc kantatę Carl Orff inspirował się koncepcją teatru totalnego, jednoczącego ze sobą muzykę, taniec i poezję – opowiada Luiza Szumiło-Walczak.

Dodajmy, że projekt scenografii spektaklu otrzymał wyróżnienie w Konkursie o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala, został również prezentowany na Praskim Quadriennale Scenografii.

Zapowiedzi nadchodzących wydarzeń można znaleźć jak zawsze w naszej – www.niezapominajka.lazarz.pl.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: