Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wiceprezydent odpiera zarzuty dotyczące krytyki ws. "betonozy" na Rynku Łazarskim - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wiceprezydent odpiera zarzuty dotyczące krytyki ws. "betonozy" na Rynku Łazarskim
14-08-2021 13:24   Janusz Ludwiczak
Przebudowa Rynku Łazarskiego jeszcze się nie zakończyła, a już inwestycja budzi wiele emocji. Wielu osobom nie podoba się nowe targowisko wraz z otoczeniem. Pojawiają się opinie, że powstała w mieście kolejna "betonoza", gdyż na Rynku Łazarski przeważać będzie beton. Zarzuty odpiera wiceprezydent Mariusz Wiśniewski, który tłumaczy, że pojawi się 55 drzew (wcześniej było ich 33), a po przebudowie będzie 1241 m kw. zieleni niskiej.

– Projekty tego typu nie są wybierane przez prezydenta czy wiceprezydenta, tylko przez kompetentne grono architektów i urbanistów. Naszym zadaniem jest stworzyć możliwość takiej inwestycji. Jeśli to jest dobrze zaprojektowane, to takie zestawienie architektury starej z nową nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, mamy wiele przykładów, chociażby z Poznania. Weźmy chociaż nowe skrzydło Biblioteki Raczyńskich.
Komisja konkursowa wybrała takie zadaszenie, ponieważ jest stosowane w innych krajach i nawiązuje symbolicznie do poznańskiej hali Arena. Wykonano je w technologii ETFE wykorzystanej między innymi na stadionie Bayernu Monachium. Mariusz Wiśniewski wskazuje, że jest ono bezpieczne, ciche, tanie w użytkowaniu i wytrzymałe. Zdaję sobie sprawę, że znajdą się osoby, którym nie będzie się podobać
– przekonuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski zaznacza, że po przebudowie na Rynku Łazarskim będzie rosło 55 drzew (wcześniej było ich 33).

– Te, których nie uwzględniał projekt, zostały z kolei przesadzone do Parku Kasprowicza, co spotkało się z pozytywnym odbiorem. Przed przebudową mieliśmy 1206 m² zieleni niskiej, po przebudowie będzie jej 1241 m² i co ważne w różnych punktach Rynku Łazarskiego, a nie tylko na tzw. Lejku Łazarskim, oblepionym autami, dostępnym tylko dla ... psów – wskazuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

– Zamiast zdegradowanego i monofukcyjnego rynku (jedynie handlowego), mieszkańcy, kupcy, klienci i turyści zyskują nową wielofunkcyjną przestrzeń – handlową, amfiteatralną pod wydarzenia artystyczne, a także trzy skwery i miejsce rekreacji dla dzieci, fontannę oraz większą liczbę zieleni. Przestrzeń Rynku da możliwość okolicznym przedsiębiorcom wystawienia ogródków gastronomicznych, co było wcześniej niemożliwe. Przestrzeń Rynku Łazarskiego będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, przyjazna nie tylko dla pieszych, ale i rowerzystów, a liczba miejsc parkingowych została zachowana, zarówno dla mieszkańców, klientów i dostaw – dodaje wiceprezydent.

Tymczasem były przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Poznania zapowiedział smażenie jajecznicy na płycie Rynku Łazarskiego.


Fot: Kacper Nowicki

"Z patelniami na patelni. Kto reflektuje na smażoną tofucznicę przy pomniku COVID-19? Czas powiedzieć wprost, że ta inwestycja wyszła paskudnie, a drzewa w doniczkach to leczenie syfa pudrem" – komentuje na facebooku Kacper Nowicki.

Smażenie jajecznicy na Rynku Łazarskim ma odbyć się w sobotę po godz. 14.


Komentarze (7)

18-08-2021 17:43:27
M.
@Mieszkanka Łazarza, w przypadku RŁ konserwator miejski orzekł, że drzewa muszą być rozmiarze XS, bo nie mogą przysłonić pierzei rynku. @Nela, twój optymizm jest przedwczesny. Nowy rynek będzie czysty i pachnący bardzo krótko. Jeżeli okoliczne ulice są słabo sprzątane, to dlaczego tu ma być lepiej? Problemem RŁ było przyjęcie założenia, że mogą się tutaj odbywać imprezy i koncerty plenerowe. Jak wiadomo Łazarz z nich słynie, a muszla w Parku Wilsona jest tak obłożona wydarzeniami, że trzeba było wygospodarować kolejne miejsce To też jeszcze nam nie wystarczy, więc miasto rękami MTP wybuduje kolejny zabetonowany plac przed Areną od strony Wyspiańskiego. Stąd ten beton, a właściwie płyty, po horyzont.
17-08-2021 19:49:00
Mieszkanka Łazarza
Przebudowa rynku w takim spektakularnym stylu, moim zdaniem, nie jest potrzebna. Prezydent mówi o posadzeniu 55 sztuk drzew - teraz nie sadzi się drzew tylko ich miniatury. Mam takie pod oknem od 9 lat i na większy cień nie ma co liczyć. Po obrzeżach już wyremontowanego rynku przemieszczam się często z pracy do domu - jest gorąco od nagrzanego betonu, więc uciekam co sił w nogach
17-08-2021 11:06:57
e-raf
Nela, Twój arogancki sposób wyrażenia odmiennego zdania jest - delikatnie mówiąc - nie do przyjęcia. Nikt nie mówi, że rynku nie trzeba było odnowić. Tylko niekoniecznie w takim stylu i za takie pieniądze. Projekt takiego miejsca jak lokalny rynek powinien zachować również bardziej kameralny, "przytulny" charakter - a tego brakuje! Poza tym dlaczego w tak obraźliwy sposób odnosisz się do bezdomnych?! Czy myślisz, że kiedy rynek będzie "kosmicznie" zaaranżowany, to od razy odstraszy "stałych bywalców". Więcej kultury i zrozumienia dla odmiennych poglądów!!!
17-08-2021 00:34:00
Nela
Tak jakby przed przebudową rynku Łazarskiego była sama zieleń. Zazdroszczą i tyle.A co było przed-bezdomni ,pijaki śpiący na ławkach i sprzedawcy śmieci np.lalka bez głowy może ktoś kupi.Skończy się dziadowisko.Super projekt rynku.A jak komuś mało zieleni ,to do lasu!!!!
16-08-2021 15:33:03
e-raf
Tomcio z Łazarza trafił w sedno problemu: merytorycznie i obiektywnie! Oczywiście wiadomo, że ten trend "rozplenił" w innych, mniejszych lub większych miastach. Władza, im dłużej się utrzymuje na stołku, to - mam wrażenie - jest coraz bardziej nieczuła na głosy oddolne, czyli m.in. tych, którzy ich wybierali. Pamiętam jak dziś, kiedy na spotkaniu p. Jaśkowiaka z mieszkańcami Łazarza zwracałem uwagę na ten wybetonowany, wyobcowany projekt, który nie ma nic wspólnego z bardziej przyjazną, kameralną przestrzenią tradycyjnego targowiska. Wtedy - jak zawsze pewny siebie - pan prezydent kontrował, że przecież tak wybierali mieszkańcy... hm: ciekawe kto i ilu. Teraz p. Wiśniewski w podobny lekceważący sposób teraz odwołuje się do... architektów i urbanistów. No tak: przecież nie można podważać decyzji władzy i wszelkiego rodzaju fachowców. W jednym bym się jeszcze ew. z p. Wiśniewskim zgodził: takie zestawienie architektury starej z nową nie jest niczym złym". Tylko jak się ma ten "kosmiczny" krajobraz do odrapanych, zaniedbanych elewacji kamienic wokół rynku?!! Nie wspomnę już o leżącej kilkadziesiąt metrów obok ul. Kolejowej!!! Może by tak należało ustalić priorytety, np. uruchomić dogodne kredyty dla właścicieli kamienic wokół rynku, żeby poprawić wygląd i infrastrukturę otoczenia i zająć się wreszcie na serio Kolejową. No tak: ale przecież Kolejowa to nie np. św. Marcin... Nie
15-08-2021 13:17:31
dziadek
Ktoś zarobił wielkie siano i to się liczy a nie czy ta inwestycja była potrzebna w takim wykonaniu
14-08-2021 22:18:05
Tomcio z Łazarza
Szanownemu pani prezydentowi zwróciłbym jednak uwagę na nieco inny aspekt liczb, jakimi się chwali. Co z tego, że przybyło kilkadziesiąt metrów kwadratowych zieleni, skoro jest ona jednak rozłożona po całym Rynku. Efekt jest taki, że na lejku jest jej ewidentnie mniej. Nawet jedna nitka ulicy zamieniła się w betonowe szaleństwo, co oznacza, że powierzchnia betonu na rynku powiększyła się w dużo większym stopniu. Ile to było i ile jest metrów kwadratowych? I ilekroć to jest większa wartość, niż powierzchnia zieleni? Tymi liczbami nikt nie epatuje z władz miasta, bo są gorzej odbierane. W dodatku mowa jest jedynie o zieleni niskiej. O drzewa pogadamy, jak zaczną dawać sensowny cień, czyli za kilkadziesiąt lat, gdy obecni mieszkańcy Rynku Łazarskiego pójdą już do świętego Piotra. Do tego czasu po prostu będzie... patelnia. I to już nie jest obietnica, czy groźba, tylko fakt.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

09

paź

16:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Koncert Orkiestry Zbigniewa Pawlaka

Rynek Łazarski
Targ Sztuk Pięknych
w godz. 13:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: